15 stycznia 2021piątek, g. 19:00, sala koncertowa
KARNAWAŁ W STOLICACH ŚWIATA
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MIŁOSZ KULA dyrygent
BEATA MŁYNARCZYK narratorka
P. CZAJKOWSKI Polonez z opery Eugeniusz Oniegin
P. CZAJKOWSKI VI Symfonia h-moll Patetyczna cz.2
J. STRAUSS Auf Ferienreisen, Polka schnell op 133
E. GRIEG Wesele w Troldhaugen (Utwory liryczne op. 65)
J. FUČIK Marsz gladiatorów
J. STRAUSS Annen-Polka op. 117
V. MONTI (K. ANBILD) Czardasz
G. BIZET Suita Arlezjanka nr 2 Farandola
P. MARQUINA NARRO Taniec hiszpański
J. STRAUSS Marsz Radetzky’ego
Piątkowy koncert karnawałowy organizowany w ramach Akademii Melomana wypełnią tańce i marsze z przełomu XIX i XX stulecia. Rozpoczynając tradycyjnym polonezem w zaśnieżonym Petersburgu, powędrujemy w tanecznym korowodzie przez Pragę, Wiedeń, Budapeszt i Paryż aż po Kadyks – stolicę hiszpańskiego karnawału, zaś na płótnach mistrzów pędzla zobaczymy, jak bawiono się w tym czasie w największych miastach Europy.
MIŁOSZ KULA
Dyrygent, muzykolog. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu (klasa klarnetu i dyrygentury) oraz Podyplomowego Studium Zarządzania Placówkami Kultury (Uniwersytet Ekonomiczny – Wrocław). Doktor sztuki w zakresie dyrygentury. Pracuje we wrocławskiej Akademii Muzycznej na stanowisku asystenta.
Prowadził koncerty w ramach Festiwali Clarimania we Wrocławiu, Brand New Music Festival w Katowicach i Szalone Dni Muzyki w Warszawie. Występował z orkiestrami filharmonicznymi, m.in. w Ołomuńcu (Republika Czeska), Capellą Bydgostiensis, Berlin Sinfoniettą, i Sound Factory Orchestra.
Artysta zajmuje się również działalnością naukową. Wygłaszał referaty na licznych konferencjach naukowych. Współpracował z Instytutem Muzyki i Tańca.
BEATA MŁYNARCZYK
Teoretyk muzyki, pedagog, prelegent muzyczny, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 25 lat jest nauczycielką przedmiotów teoretyczno-muzycznych w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie, a także zajęć artystycznych – drama i muzyka w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie.
Jako prelegent muzyczny współpracuje m.in. z Filharmonią Świętokrzyską, Filharmonią Częstochowską, OPK Gaude Mater, Towarzystwem Muzycznym w Częstochowie. Prowadzi działalność popularyzatorską we współpracy z różnymi środowiskami – od przedszkolaków po słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Jest współautorką projektu edukacyjnego Szkoła na Parnasie, realizowanego w Filharmonii Częstochowskiej w latach 2006-2011, autorką cyklów audycji umuzykalniających dla dzieci Z kufra muzycznych tajemnic i W kamienicy przy ulicy wiolinowej oraz serii bajek ilustrowanych muzyką symfoniczną, powstałych we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską.
strona główna
|