14 listopada 2020, sobota, g. 18:00, sala kameralna
28. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI
WIECZÓR JAZZOWY – INSPIRACJE
TOMASZ BIELSKI saksofon altowy i sopranowy, flet, aranżacje
WOJCIECH PUSZEK fortepian
WOJCIECH ZIELAK kontrabas
JAROSŁAW GAŚ perkusja
W programie:
W. SZPILMAN, S. KRAJEWSKI, K. KOMEDA, W. PIĘTOWSKI, H. WARS,
B. KAPERAJ, J. PETERSBURSKI, D. ELLINGTON, C. COREA
W programie koncertu znajdują się utwory polskich kompozytorów, którzy odnieśli
sukces za oceanem oraz czerpali inspiracje z muzyki zrodzonej w Ameryce.
To również wspomnienie polskich tekściarzy piszących słowa do standardów zachodnich.
Publiczność będzie miała okazję porównać tę twórczość z jazzem amerykańskim, który odwołuje się głównie do standardów i wczesnych form jazzowych.
TOMASZ BIELSKI
Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fletu Elżbiety Dastych-Szwarc. Członek Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Oprócz wykonywania muzyki klasycznej, jest również aktywnym i cenionym jazzmanem, kompozytorem, aranżerem i saksofonistą. Jako muzyk sesyjny nagrywał ze sławami polskiej muzyki. Brał udział w nagraniach muzyki do filmów i seriali: Seksmisja, obie części Vabank, Dwie wigilie, Rośliny trujące, Stan wewnętrzny, W labiryncie. Jest również autorem muzyki do filmu dokumentalnego Świat widziany inaczej. Słowiński Park Narodowy (reż. Bogdan Snarski) oraz autorem opracowań muzycznych spektakli teatralnych, m.in. Król Ból (reż. Karol Stępkowski, Teatr Bajka w Warszawie) czy Piosenki w starym kinie (reż. Andrzej Rozhin, Teatr Capitol w Warszawie). Jako muzyk sesyjny artysta brał udział w nagraniu ponad 80 płyt. Jest założycielem i liderem zespołów jazzowych Tomasz Bielski Jazz Orchestra i Tomasz Bielski Quartet. Koncertował w klubach jazzowych w Polsce, Holandii, Niemczech i Skandynawii.
WOJCIECH PUSZEK
Pianista, wokalista, aranżer, kompozytor. Od wczesnych lat był zainteresowany muzyką synkopowaną. Rozpoczął muzyczną karierę, występując na festiwalu Jazz Juniors 1978-81, uzyskując drugą nagrodę w kategorii zespołowej z zespołem Seven Up oraz zdobywając wyróżnienie indywidualne jako instrumentalista. Następnie występował z grupą Tie Break. Od 1982 stały pianista Janusza Muniaka i jego kwartetu, z którym przez kolejne 4 lata występował z tak uznanymi muzykami, jak m.in.: Freddie Hubbard, Joe Newman, czy Ronnie Cuber. W owym czasie wziął również udział w nagraniu dwóch płyt Janusza Muniaka: Placebo oraz Life from Krakow. Ponadto stale współpracował z zespołem In Tradition Piotra Rodowicza. Występował na największych i najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą. W 2002 zorganizował i przewodził Stowarzyszeniu Jazzowemu w Częstochowie, a dzięki jego staraniom udało się otworzyć nowy klub jazzowy Paradoks. Na koncie ma autorską płytę Podróże w czasie. Obecnie mieszka w Warszawie i tu stale współpracuje z Orkiestrą Tomasza Bielskiego, występuje w klubach jazzowych takich jak Tygmont i 12/14, bierze udział w festiwalach, nagraniach studyjnych i spektaklach teatralnych.
ANDRZEJ ZIELAK
Pochodzący z Gostynina kontrabasista i gitarzysta basowy. Studia wyższe ukończył na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w Instytucie Jazzu w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli-Meira.
W swoim dorobku artystycznym ma udział w wielu festiwalach muzycznych w Polsce oraz poza jej granicami. Dzięki temu miał okazję do występów na jednej scenie z głównymi przedstawicielami polskiej sceny jazzowej, jak: m.in.: Piotr Wojtasik, Andrzej Jagodziński, Krzysztof Popek, Maciej Sikała, Anna Serafińska, Artur Dutkiewicz, Piotr Baron, Włodek Pawlik, Maciej Strzelczyk, Janusz Szrom, Wojciech Kamiński, Monika Borzym. Od 2011 na stałe współpracuje z zespołem Old Timers – legendą jazzu tradycyjnego w naszym kraju.
Często zapraszany do projektów muzycznych z kręgu muzyki teatralnej, aktorskiej oraz polskiej muzyki rozrywkowej występował wraz z: Stanisławem Sojką, Piotrem Machalicą, Anitą Lipnicką, Moniką Kuszyńską, Sławkiem Uniatowskim, Johnem Porterem, Antoniną Krzysztoń, Maciejem Zakościelnym, Sonią Bohosiewicz.
JAROSŁAW GAŚ
Absolwent średniej Szkoły Muzycznej w Łomży w klasie perkusji profesora Jacka Jasłowskiego i Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie perkusji profesora Adama Buczka. Muzyk sesyjny i kontraktowy poruszający się w stylistyce jazz, fusion, blues, pop, rock. Współpracował m.in. z Agnieszką Hekiert, Januszem Muniakiem, Grzegorzem Kapołką, zespołem Kuby Badacha Polucjanci, Janem Pietrzakiem. Uczestnik i laureat wielu konkursów i festiwali muzycznych (Jazz Juniors, Jazz na Odrą, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Sopot Hit Festiwal, KFPP Opole). Obecnie członek bluesowego zespołu Why Ducky? i Jazzowej Orkiestry Tomasza Bielskiego. Pomysłodawca
i współorganizator corocznych Zaduszek Jazzowych w Radzyminie. Zajmuje się też działalnością pedagogiczną.
strona główna
Listopad 2020
|