14 listopada, czwartek, g. 18.30, sala kameralna

ROK STANISŁAWA MONIUSZKI
KONCERT KAMERALNY
KWARTETY


MESSAGES QUARTET
MAŁGORZATA WASIUCIONEK skrzypce
AGNIESZKA SAWICKA skrzypce (gościnnie)
MARIA SHETTY altówka
BEATA URBANEK-KALINOWSKA wiolonczela

S. MONIUSZKO Kwartety smyczkowe d-moll i F-dur
W. ŻELEŃSKI Wariacje na temat własny g-moll op. 21

kup bilet on-line


MKiDN  Instytut Muzyki i Tańca  Moniuszko 200.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
w ramach programu "Moniuszko 2019 - Promesa"
realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.



Obydwa Kwartety Moniuszki powstały w okresie studiów w Berlinie w latach 1839-40. Witold Rudziński, biograf kompozytora, twierdzi, że szkice do tych utworów młody twórca notował wśród wypracowań szkolnych. Które były lepsze – pozostawiamy domysłom słuchaczy. Faktem jest, że krytycy muzyczni nie wpadli w zachwyt, ale nie można Kwartetom odmówić pewnego wdzięku i charakterystycznego dla wczesnego dorobku Moniuszki sposobu artystycznej wypowiedzi. Kwartet d-moll dedykowany jest Józefowi Elsnerowi („komu najsłuszniej, jeżeli nie pierwszemu założycielowi muzyki naszej krajowej należy się hołd każdego jej zwolennika?” – pisał autor Kwartetów)
Wariacje Żeleńskiego składają się z tematu (Andante ma non troppo lento) i ośmiu jego zróżnicowanych, skontrastowanych odmian. Ich bogactwo brzmieniowe docenił Aleksander Poliński, który niedługo po publikacji utworu, na łamach „Echa Muzycznego”, skonstatował: „Jedno z najlepszych, najszlachetniejszych dzieł Żeleńskiego”.

Na naszej estradzie znakomity zespół Messages Quartet, który już w rok po założeniu doceniony został nagrodami na konkursie w Plovdiv. Artyści to dzisiaj wykładowcy Akademii Muzycznych w Katowicach i Krakowie, zdobywcy nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach.

MESSAGES QUARTET
Założony w 2014 roku, zaledwie rok później zdobył II nagrodę, srebrny medal oraz nagrodę specjalną za interpretację kwartetu D. Szostakowicza w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria). Jest także laureatem Programu Stypendialnego Młoda Polska, dzięki któremu w 2017 r. nakładem firmy fonograficznej DUX została wydana debiutancka płyta zespołu z nagraniem kwartetów smyczkowych Szymona Laksa. Założeniem Kwartetu jest promocja polskiej muzyki kameralnej, szczególnie tej mniej znanej oraz najnowszej. Zespół dokonał również wielu prawykonań zarówno kompozytorów polskich, jak i twórców zagranicznych. Muzycy są absolwentami UMFC w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie; obecnie – wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach i w Krakowie. Ukończyli także studia solistyczne oraz klasy mistrzowskie w czołowych uczelniach europejskich. Na swoim koncie mają nagrody i wyróżnienia w międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych, są laureatami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych instytucji wspierających artystów na całym świecie. Koncertują w Polsce i za granicą. W swoim dorobku posiadają również publikację (nakład Wydawnictwa AM w Krakowie) wraz z płytą zawierającą utwory kameralne Philippa i Xavera Scharwenków.



strona główna

Listopad 2019