14 października 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

III KONCERT UNIWERSYTECKI

WYKŁAD PROF. DR HAB. STANISŁAWA MRÓWCZYŃSKIEGO
Fizyka jako muzyka sfer

ERIC LU (USA) fortepian
(laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego 2015)
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

J. BRAHMS I Koncert fortepianowy d-moll op. 15
L. VAN BEETHOVEN V Symfonia c-moll op. 67

Uniwersytet Jana Kochanowskeigo

kup bilet on-lineTo będzie niezwykły koncert – z rodzaju tych, które na długo pozostają w pamięci. Gwoli wyjaśnienia: koncert organizowany jest już po raz trzeci we współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, stąd jego nazwa – Uniwersytecki. A skoro tak, to musi się rozpocząć od wykładu. Tytuł odsyła nas do Kosmosu – Fizyka jako muzyka sfer. Słownik języka polskiego PWN podaje, że muzyka sfer według pitagorejczyków oznacza „harmonijne dźwięki wydawane przez ciała niebieskie krążące dookoła środka świata”. Zaczyna się ekscytująco, Wykład wygłosi prof. dr hab. Stanisław Mrówczyński – fizyk zajmujący się działem wielkich energii, pracownik Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Warszawie.

Następnie zaprezentujemy dwa absolutne arcydzieła:
Koncert fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa – utwór porywający i prawdziwie natchniony, wyprzedzający swą epokę, choć dla wykonawcy trudny nie tylko technicznie, ale i interpretacyjnie. Zmierzyć się z nim może muzyk o wyjątkowym muzycznym wyczuciu i takim artystą jest – zdaniem krytyki – Eric Lu. Jako 17-latek wygrał Krajowy Konkurs Chopinowski w Miami (był w historii tego konkursu najmłodszym laureatem I nagrody), co dało mu również automatyczną kwalifikację do udziału w ubiegłorocznym Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim, na którym zdobył IV nagrodę.
V Symfonia c-moll Ludwiga van Beethovena czyli „Piątka Beethovena” – jak mówią z czułością jej wielbiciele (właściwiej byłoby powiedzieć: rzesze wielbicieli) jest najpopularniejszym dziełem jednego z wielkiej trójki klasyków wiedeńskich. Kompozytor pracował nad nią cztery lata (1804-08), powstała tuż po kryzysie heiligenstadzkim, gdy Beethoven zdał sobie sprawę, że nieodwracalnie głuchnie. Kompozycja rozpoczyna się charakterystycznym czteronutowym motywem, o którym sam twórca miał powiedzieć „Tak oto Los puka do drzwi”.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.


ERIC LU
Dźwięk, który wydobywał z instrumentu był świetlisty, artykulacja urzekająca i ekscytująca, legato i bel canto rozpaczliwie poruszające.
Michael Moran (po Festiwalu w Dusznikach)

Pochodzący z Bostonu 18-letni pianista to błyskawicznie budujący swoją światową renomę artysta o nadzwyczaj obiecującym i charakterystycznym brzmieniu.
Jest laureatem I nagrody oraz nagrody za najlepsze wykonanie koncertu podczas Narodowego Konkursu Chopinowskiego Stanów Zjednoczonych w Miami, IX Moskiewskiego Międzynarodowego Konkursu Chopina dla młodych pianistów, IV nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie – 2015 (jeden z najmłodszych laureatów w historii Konkursu). Jego wcześniejsze osiągnięcia to: I nagroda na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen (2010) oraz na Minnesota International e-Piano Junior Competition (2013).
W sezonie 2015/2016 występował w Auditorio Nacional w Madrycie, w Narodowej Filharmonii w Pekinie, w Centrum Sztuki w Seulu, Metropolitan Theatre w Tokio, w Filharmonii w Osace i w Sapporo, podczas Festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie, w Filharmonii Krakowskiej, na Festiwalu Chopina w Nohant. Wykonywał także recitale w Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Współpracował z wieloma orkiestrami, m.in.: z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą stanu Minnesota, Orquestra Clasica Santa Cecilia, New Jersey Symphony, Sinfonietta Cracovia, Kameralną Orkiestrą z Cincinnati, State Youth Orchestra z Armenii, etc.
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat u Dorothy Shi. W czasie nauki w New England Conservatory Preparatory School uczęszczał do klasy Alexandra Korsantii i A. Ramona Rivery. W 2013 rozpoczął naukę w Curtis Institute of Music w Filadelfii, gdzie kształci się pod kierunkiem Roberta McDonalda i Jonathana Bissa. Jest także uczniem (i pupilem) pianisty Dang Thai Sona.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej

powrót

strona główna