14 CZERWCA, PIĄTEK | 19.00, SALA KONCERTOWA
ZAKOŃCZENIE SEZONU
ARCYDZIEŁA SYMFONIKI
MARIA SŁAWEK skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
L. RÓŻYCKI Mona Lisa Gioconda
E. LALO Symfonia hiszpańska d-moll op. 21
I. F. DOBRZYŃSKI Symfonia nr 1 B-dur op. 11
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.
kup bilet on-line
Jeśli przez moment ktoś z Państwa Melomanów poczuł się zaniepokojony,
że zakończenie sezonu oznacza brak koncertów w Filharmonii w miesiącach letnich, śpieszymy zapewnić, iż Lato w Filharmonii, a w nim pełne muzyki wieczory na dziedzińcu, jest już zapięte na ostatni guzik.
Natomiast Orkiestra Symfoniczna FŚ wystąpi m.in. 5 lipca na Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju.
Sezon zakończymy Arcydziełami symfoniki, a gwiazdą wieczoru będzie Maria Sławek – młoda skrzypaczka o wielkiej wrażliwości muzycznej i bardzo dobrym warsztacie. Artystka występuje nie tylko solo, ale również w duecie z Piotrem Różańskim oraz jest członkiem wyjątkowego zespołu – sekstetu smyczkowego, który tworzy wraz z najwybitniejszymi muzykami swojego pokolenia: Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik, Arturem Rozmysłowiczem, Marcinem Zdunikiem i Rafałem Kwiatkowskim.
W jej interpretacji usłyszymy Symfonię hiszpańską d-moll Édouarda LALO – francuskiego kompozytora (ale mającego ponoć korzenie hiszpańskie), pełne rozmachu, wirtuozerii skrzypcowej i z niemal równorzędnymi partiami orkiestrowymi. dzieło koncertujące zadedykowane jednemu z największych skrzypków – Pablowi de Sarasate. Aż pięcioczęściowa budowa sytuuje utwór między symfonią a koncertem skrzypcowym, natomiast „hiszpańskość” zapewniają mu iberyjski koloryt i żywiołowa rytmika.
Nasz wieczór rozpocznie jednak Mona Lisa Gioconda, preludium symfoniczne skomponowane w stylu późno romantycznym.
Po przerwie zaprezentujemy Symonię B-dur autorstwa 22-letniego wówczas Ignacego Dobrzyńskiego – dzieło pełne urokliwych tematów i współbrzmień.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii pokieruje oczywiście gospodarz Filharmonii – Jacek Rogala.
MARIA SŁAWEK
Skrzypaczka, solistka i kameralistka. Występowała na wielu scenach w Polsce i za granicą. Brała udział w festiwalach (m.in. Muzyka w starym Krakowie, Mozartiana w Gdańsku, Festival International de Musique de chambre en Charente we Francji, Emanacje, Letnie Koncerty na Grochowskiej, Warszawska Jesień. Od 2007 tworzy duet z pianistą Piotrem Różańskim (debiutancka płyta z sonatami R. Schumanna oraz S. Prokofiewa oraz album z dziełami na skrzypce i fortepian M. Weinberga objęta patronatem Programu 2. Polskiego Radia). Od 2009 współtworzy sekstet smyczkowy wraz z Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik, Arturem Rozmysłowiczem, Marcinem Zdunikiem i Rafałem Kwiatkowskim. Jej nagrania były wielokrotnie prezentowane na antenie Polskiego Radia. W 2007 otrzymała nagrodę Jerzego Katlewicza przyznawaną wyróżniającym się studentom krakowskiej Akademii Muzycznej. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Krakowa dla Młodych Twórców Kultury, jest także laureatką nagrody The Georg Solti Foudation. Kształciła się pod kierunkiem Wiesława Kwaśnego i Dory Schwarzberg. Doskonaliła swoje umiejętności pod okiem Kai Danczowskiej, Maxima Vengerova, Wandy Wiłkomirskiej. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie pracuje na stanowisku asystenta. Posiada stopień doktora sztuk muzycznych. Artystka gra na instrumencie Charles Francois Gand z pracowni Nicola Lupot ( Paryż 1817).
JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej
strona główna
Czerwiec 2019
|