14 lutego, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
ZAKOCHANI SĄ WSRÓD NAS


IZA POŁOŃSKA śpiew
MICHAŁ KOBOJEK saksofon
LESZEK KOŁODZIEJSKI fortepian i akordeon
MICHAŁ GROTT gitara basowa
MATEUSZ KRAWCZYK perkusja
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

kup bilet on-line

Walentynkowy wieczór wypełnią wyznania miłosne napisane m.in. przez Wojciecha Młynarskiego, Jacka Cygana i Jonasza Koftę. Miłość złe humory ma, Sposób na Panów, czy Kobieta to jest sekret - te i inne utwory w aranżacjach Leszka Kołodziejskiego pozwolą nam zanurzyć się w romantyczną atmosferę i przeniosą w świat najpiękniejszych uczuć i emocji.

Iza Połońska
Wokalistka śpiewająca w różnych stylach od klasyki po piosenkę aktorską i jazz. Doktor sztuk muzycznych.
Koncertowała niemalże w całej Europie śpiewając repertuar klasyczny. Wykonując piosenkę, występowała m.in. w Bibliotece Polskiej w Paryżu, czy w legendarnej Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów w Warszawie u boku Wandy Warskiej. Ostatnie 5 lat wypełniły jej koncerty z Orkiestrami Filharmonicznymi w Polsce z projektami POŁOŃSKA śpiewa OSIECKĄ, MŁYNARSKI SYMFONICZNIE, KRAJEWSKI SYMFONICZNIE, a także kameralne projekty: PEJZAŻ BEZ CIEBIE, TRZY MIŁOŚCI, KOCHANY MÓJ BEŁZ, CZUŁOŚĆ, które współtworzy z Leszkiem Kołodziejskim, akordeonistą i aranżerem.
Współpracuje również z wybitnym pianistą jazzowym Bogdanem Hołownią, z którym współtworzy projekt SAMOTNE WYSPY SERC, a także – z Witoldem Cisło, kompozytorem i multiinstrumentalistą, tworzą razem projekt WYSTARCZY BYĆ.
W latach 2010 – 2016 współpracowała z Katedrą Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi. W okresie 2012 – 2017 była członkiem Zarządu Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (SPAM). Wśród Uczelni, z którymi współpracowała wymienić należy: Akademię Muzyczną w Łodzi, Szkołę Aktorską przy Teatrze Śląskim w Katowicach i Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Obecnie wykłada w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Jest także trenerem wokalnym, współpracuje z teatrami przygotowując aktorów do spektakli i partii śpiewanych. Pracowała m.in. z Teatrem Nowym im Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatrem Studyjnym w Łodzi, Teatrem Arlekin w Łodzi, czy z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Prowadzi kursy i lekcje uwalniania głosu z ludźmi biznesu, pomagając im odnaleźć swój prawdziwy głos, a także pozbyć się lęku w trakcie wystąpień publicznych.
Do wyjątkowych zalicza współpracę z Janem Młynarskim, Zbigniewem Zamachowskim, Mieczysławem Szcześniakiem, Wojciechem Myrczkiem, Anną Dymną, Oleną Leoneko- Głowacką, Tymonem Tymańskim, a także ze znakomitym wiolonczelistami z Polish Cello Quartet.
Na rynku fonograficznym znaleźć można dwie solowe płyty Izy Połońskiej: PEJZAŻ BEZ CIEBIE (Dux 2019) i SING! OSIECKA (Soliton 2021)
Artystka jest wielokrotnie zapraszana do udziału w wydarzeniach muzycznych o szerokim zasięgu. W ostatnim czasie należą do nich: występ w trakcie uroczystego koncertu 85. rocznicy urodzin Agnieszki Osieckiej w Studio im. W. Lutosławskiego w Warszawie (Iza wystąpiła tam obok: Doroty Miśkiewicz, Moniki Borzym, Ani Rusowicz, Małgorzaty Walewskiej, Igora Herbuta, Janusza Radka, Marcina Januszkiewicza), a także zaproszenie do udziału w nagraniu piosenki MAMY SIEBIE dla Ukrainy – wedle pomysłu i kompozycji Adama Sztaby – w projekcie wzięło udział ponad 60-ciu topowych polskich wokalistów: Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska, Natalia Niemen, Magda Steczkowska, Anna Karwan, Kayah, Katarzyna Cerekwicka, Kasia Dereń, Mietek Szcześniak, Kuba Badach, Piotr Cugowski, Krzysztof Napiórkowski, Piasek …i wielu innych.
22 listopada 2021 miała miejsce premiera kolejnej płyty artystki SING! OSIECKA (SOLITON POLAND). Usłyszeć na niej można znane i lubiane piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach Leszka Kołodziejskiego. Specjalnym gościem na solowej płycie artystki jest MIETEK SZCZEŚNIAK, z którym Iza Połońska zaśpiewała w duecie piosenkę BYLE NIE O MIŁOŚCI.


Leszek Kołodziejski
Akordeonista, solista i kameralista, pedagog akademicki, aranżer, muzyk sesyjny. Urodzony w 1981 roku w Starachowicach. Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (dyplom w 2005 roku z wyróżnieniem w klasie prof. Zbigniewa Ignaczewskiego).
Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych w kategoriach solowych jak i kameralnych. Do najważniejszych należą: III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja, 2007), II nagroda oraz Nagroda specjalna w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Gdańsku (2005), I nagroda w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2004, 1998, 1997), III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2003), V nagroda w X Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Arrasate Hiria” w Arrasate-Mondragôn (Hiszpania, 2002), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Coupe Mundiale 2002’ w Kopenhadze, I nagroda oraz Nagroda specjalna w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2002), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (2002, 1999), I nagroda oraz Nagroda specjalna w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (2001), II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy, 1999), I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie (1999, 1997).
Laureat Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2009), Stypendiów Artystycznych Ministra Kultury w latach 1997, 1999, 2003 i 2005.
W dorobku posiada nagrania płytowe z muzyką kompozytorów polskich. Występował podczas Festiwalu Warszawska Jesień, Fiesta della Musica w Rzymie, Spring Voices w Moskwie, Jesiennego Festiwalu Muzycznego w Czechowicach-Dziedzicach „Alkagran”, Festiwalu Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście w Katowicach, Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi, Bydgoskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych, Sesji „Musica Moderna” w Łodzi i wielu innych. Koncertował z orkiestrami Filharmonii Gorzowskiej, Łódzkiej, Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Świętokrzyskiej, Radomską Orkiestrą Kameralną Istotnym elementem jego drogi zawodowej jest improwizacja. Wielokrotnie brał udział w projektach multimedialnych, teatralnych z muzyką improwizowaną na żywo.
Od kilku lat, współpracując z wokalistką Izą Połońską, tworzy aranżacje do ich wspólnych projektów tj.: „Osiecka symfonicznie”, „Młynarski symfonicznie”, ”Krajewski symfonicznie”, a także „Pejzaż bez Ciebie” (pod tą samą nazwą ukazała się w 2019 roku płyta zrealizowana we współpracy w Polish Cello Quartet) i SING! OSIECKA (płyta wydana w 2021 roku) W 2019 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuki.


Jacek Rogala
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992).
Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i festiwali: Świętokrzyskie Dni Muzyki, Lato w Filharmonii, Festiwal Filmu i Muzyki. W 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.
W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki, a następnie kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP.
W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (m.in. Światowe Dni Muzyki Wrocław 2014, Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów w Bukareszcie 2013-2019, I Konkurs Wiolonczelowy im. D. Połońskiego w Łodzi 2021, Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów w Białymstoku 2022). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000).
Przez kilkanaście lat prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Obecnie jest kierownikiem Katedry Dyrygentury i profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi.
Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pierwszej i trzeciej kadencji. Od 2012 był wiceprzewodniczącym, a od 2021 jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich.
Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna (POR) oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego (NOSPR) zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej dokonał nagrań płytowych, w tym m.in. czteroczęściowy cykl pt. Album Polski, We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika, Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej oraz premierowe nagrania kompozycji Ryszarda Bukowskiego i Karola Anbilda.
W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca, w tym: Zdarzyło się w Jeruzalem K. Dębskiego i Pinokio M. Weinberga (premiera polska). Od roku 2013 we współpracy Filharmonii Świętokrzyskiej z UMFC w Warszawie prowadził spektakle w cyklu „Opera w Filharmonii” (W. A. Mozart, P. Czajkowski).
Na swym koncie ma koncerty na wielu renomowanych festiwalach i konkursach w Europie, Azji i obu Amerykach. Jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w wielu krajach Europy i w Ameryce Północnej.
Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej – nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.


PGE Polska Grupa Energetyczna - Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga



strona główna

luty 2025