14 lutego 2024, środa, g. 18:30, sala kameralna

WIECZÓR FILMOWY
POD PRESJĄ DŹWIĘKU I SŁOWA

reż. Violetta Rotter-Kozera

Dokument z 2021 roku przedstawiający sylwetkę kompozytorki Joanny Wnuk-Nazarowej,
byłej dyrektorki Filharmonii Krakowskiej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, byłej Minister Kultury.

Po projekcji spotkanie z bohaterką oraz z reżyserką filmu.

Wstęp wolny. Zaproszenia do odbioru w kasie Filharmonii.

Partner wydarzenia
PWM
Wydawcą utworów Joanny Wnuk-Nazarowej jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Joanna Wnuk-Nazarowa is published by PWM Edition

Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę Joanny Wnuk - Nazarowej. Należy ona do wąskiego grona wybitnych twórców i animatorów polskiej kultury muzycznej. Jako dyrygent, kompozytor, pedagog i polityk, dyrektor instytucji kulturalnych oraz minister kultury i sztuki wniosła w polskie życie kulturalne twórczy, oryginalny wkład.

Joanna Wnuk-Nazarowa
Kompozytor, dyrygent i pedagog, ur. 28 maja 1949 w Gdyni. Od piątego roku życia mieszkała w Krakowie. Tam ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne. W 1974 roku ukończyła dyrygenturę i kompozycję (klasa Krzysztofa Pendereckiego) w Akademii Muzycznej w Krakowie. Studia uzupełniała w latach 1971-72 na mistrzowskich kursach dyrygentury u Hansa Swarowsky’ego w Austrii.
W latach 1973-74 była zatrudniona na stanowisku kierownika muzycznego w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, a w latach 1977-78 w Teatrze Starym w Krakowie. Od 1991 do 1997 roku sprawowała funkcję dyrektora naczelnego Państwowej Filharmonii w Krakowie.
W latach 1997-99 była Ministrem Kultury i Sztuki. W czasie pełnienia swojego urzędu brała czynny udział w ważnych forach międzynarodowych: światowym posiedzeniu UNESCO dotyczącym spraw kultury („Wielokulturowość społeczeństw”, Sztokholm 1998), światowym zjeździe ministrów kultury w Kanadzie („Nasza twórcza różnorodność”, Ottawa 1998) oraz spotkaniu ministrów kultury państw Unii Europejskiej (Linz 1998). W grudniu 1998 przewodniczyła polskiej delegacji na międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie poświęconej zwrotowi majątku ofiarom Holocaustu.
W latach 2000-2018 pełniła funkcję dyrektora naczelnego i programowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W twórczości kompozytorskiej Joanny Wnuk-Nazarowej ważne miejsce zajmuje muzyka teatralna (m.in. muzyka do dzieł Król umiera Eugène Ionesco, Mizantrop Moliera w Teatrze Starym, Ryszard III Wiliama Szekspira w Teatrze Wybrzeże, Operetka Gombrowicza w Teatrze im. Horzycy w Toruniu), oraz do spektakli teatru telewizji (m.in. Sen srebrny Salomei Juliusza Słowackiego). Dokonała również szeregu opracowań muzycznych spektakli telewizyjnych (m.in. w reż. Kazimierza Kutza: Kolacja na cztery ręce, Antygona w Nowym Jorku, Emigranci, Wujaszek Wania, Ziarno zroszone krwią).
Od 2018 roku zajmuje się głównie komponowaniem. W 2023 roku minie 50 lat od jej debiutu kompozytorskiego (Filharmonia Narodowa w Warszawie) i dyrygenckiego (Filharmonia Krakowska). Obecnie jest dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, mającego popularyzować polską muzykę na świecie oraz utrwalać w świadomości odbiorców znaczenie postaci Szymanowskiego i jego twórczości.
Joanna Wnuk-Nazarowa została uhonorowana wieloma odznaczeniami i nagrodami, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Medalami „Gloria Artis”, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki III stopnia za działalność pedagogiczną, Nagrodą Honorową Związku Kompozytorów Polskich, Honorowym Koryfeuszem, Nagrodą ZAiKS-u w 100-lecie Stowarzyszenia.

Viotella Rotter-Kozera
Reżyser, dokumentalista, scenarzysta, publicysta, ilustrator muzyczny, prezenter, pianista, kompozytor, prelegent, absolwent Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury Akademii Muzycznej w Katowicach, od 1988 roku pracownik etatowy TVP, obecnie na stanowisku redaktor odpowiedzialny. Pracuje jako wykładowca Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Radia i Telewizji w Zakładzie Reżyserii Filmowo-Telewizyjnej oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładała w The University of the Arts in Philadelphia.
Jest członkiem Rady Programowej Filharmonii Śląskiej oraz Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.
Autor filmów dokumentalnych, reportaży, widowisk telewizyjnych, koncertów, programów studyjnych realizowanych „na żywo”, wydawca cyklicznego programu poświęconego kulturze na antenie TVP Katowice.

luty 2024