Na kolejnym koncercie z cyklu rodzinnych spotkań zabierzemy w niedzielne przedpołudnie naszą filharmoniczną publiczność w daleką muzyczną podróż, co nie oznacza, że będzie to tylko przegląd twórczych dokonań z wielu epok (w tym wypadku od baroku do czasów współczesnych). Różnorodny program przede wszystkim wpisuje się w stosowny i obowiązujący w tym dniu – Walentynki! – kanon utworów o tematyce miłosnej (np. Miłość ci wszystko wybaczy), a poza tym ułożony został tak, by każdy znalazł dla siebie coś miłego. Będą więc fragmenty muzyki ze znanych i lubianych filmów (jak m.in.Vabank) i musicali (ten ekscytujący i prześmieszny Duet kotów z musicalu Koty), nie zabraknie także najpiękniejszych arii z oper i operetek (Taki pan, jak pan z operetki Zemsta nietoperza). To jednak nie koniec atrakcji. W koncercie udział weźmie czworo artystów grających na flecie, oboju, klarnecie i fagocie, tworzących zespół Aulos, który czasami określa się jako kwartet stroikowy. Co to dokładnie oznacza, dowiemy się podczas spotkania, fachowo i z humorem poprowadzonego przez doświadczoną prelegentkę i muzyka w jednej osobie – Agnieszkę Nowak-Zagórę. Tutaj zdradzimy pewien szczegół – na pewno interesujący zarówno dla dorosłych jak i dzieci – soliści wystąpią w strojach z epoki. Oprócz kwartetu gościć będziemy dwoje znakomitych śpiewaków wykształconych w najlepszych uczelniach Polski i za granicą (kursy mistrzowskie pod kierunkiem największych osobistości świata muzycznego). Rzadko jednak mamy okazję poznać solistów operujących głosem o możliwościach technicznych i skali odpowiadającym głosowi żeńskiemu. Notabene, w przeszłości występ kontratenorów, bo o artystach obdarzonych takim głosem tu mowa, wzbudzał nielada emocje, a i dzisiaj podnosi znacząco temperaturę na widowni. Do listy zachęt dodajmy jeszcze jedną rzecz. Otóż, cena biletów na ten godzinny, lecz wypełniony przednią zabawą tak wykonawców jak i najmłodszej i starszej publiczności, jest doprawdy symboliczna. 10 zł udźwignie chyba każda kieszeń, a jakby tego było mało – opiekunowie otrzymują bilet bezpłatny za każdy zakupiony bilet dla dziecka.
Zatem zapraszamy!



TATIANA MARIA POŻARSKA
Ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie śpiewu prof. Aliny Bolechowskiej (dyplom z wyróżnieniem). Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki jako jedna z najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia. Jest laureatką i finalistką, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowego Konkursiu Wokalnego w Kolonii. Występowała z towarzyszeniem znakomitych orkiestr, jak: Sinfonia Varsovia, Kölner Rundfunkorchester des WDR, Capella Cracoviensis, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, pod batutą m.in.: Jerzego Maksymiuka, Andrzeja Boreyko, Fabbia Pierrone, Jerzego Salwarowskego, Warwicka Stengaardsa, Andrzeja Straszyńskiego,Tadeusza Wojciechowskiego, Jukka-Pekka Saraste. W 2003 zadebiutowała w Théâtre du Châtelet w Paryżu partią Roksany w Królu Rogerze K. Szymanowskiego. Koncertowała także we Włoszech, Austrii, Niemczech, na Węgrzech. Od 1998 jest solistką Teatru w Poznaniu. Współpracowała z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie i Operą Nova w Bydgoszczy.


TOMASZ RACZKIEWICZ
Jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych, gdzie ukończył studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Placówką Kultury. Naukę śpiewu rozpoczął jako tenor w klasie Marka Moździerza, a następnie kontynuował ją jako kontratenor w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Od 1996 jest solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu, w którym zadebiutował partią Fiodora w operze Borys Godunow M. Musorgskiego. W Teatrze Wielkim Operze Narodowej zadebiutował w 1998 w Raju utraconym K. Pendereckiego. W 2000 zaśpiewał partię tytułową w polskiej prapremierze opery Echnaton Ph. Glassa w Teatrze Wielkim w Łodzi. Jako solista Opery Poznańskiej brał udział z macierzystym teatrem w licznych tournée zagranicznych, m. in. w Theatre Municypale w Luksemburgu, czy w Hanowerze podczas światowej wystawy Expo 2000. W 2001 brał udział w koncercie inaugurującym IX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Operatorskiej Camerimage w Łodzi.


KWARTET AULOS
Zespół powstał w 1997. Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej – obecnie soliści orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu. Przez wiele lat występowali jako Poznańskie Trio Stroikowe. Od 2004 po nawiązaniu współpracy z flecistką Karoliną Porwich – nie rezygnując z grania w trio – zespół występuje głównie w kwartecie. Połączenie długoletniego doświadczenia w kameralistyce Poznańskiego Tria Stroikowego z możliwościami brzmieniowymi fletu, poszerzyło środki wyrazu artystycznego zespołu, oraz pozwoliło jeszcze bardziej wzbogacić repertuar. Artyści wykonują z jednakową przyjemnością dobrą muzykę każdego gatunku – od mistrzów baroku do klasyki XX-wiecznej muzyki rozrywkowej. Kwartet występuje na koncertach z muzyką instrumentalną, ale także towarzyszy często śpiewakom. Jest to umiejętność akompaniowania wyniesiona z orkiestry operowej, która pozwala towarzyszyć solistom bez udziału dyrygenta. Poza koncertami w rodzinnym Poznaniu Kwartet koncertuje na terenie całej Polski oraz za granicą. Wydał płytę Twoja Muzyka.


AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA
Flecistka Orkiestry Symfonicznej FŚ, prowadzi także audycje muzyczne w szkołach wojew. Św. oraz okrasza słowem koncerty z cyklu Akademia Melomana i Familijne.


wstecz

góra