14 stycznia 2022, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
KONCERT SYMFONICZNY
KARNAWAŁOWE ROZMAITOŚCI
JOANNA ŁAWRYNOWICZ fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
BARBARA POPŁAWSKA dyrygent
Adam WESOŁOWSKI Anioły i Demony (I wykonanie w Kielcach)
George GERSHWIN Błękitna rapsodiana fortepian i orkiestrę
Edvard GRIEG Suita liryczna op. 54
Bilety w cenie: normalny – 30 zł, ulgowy – 25 zł
kup bilet on-line
Anioły i Demony na orkiestrę symfoniczną to utwór dedykowany dzieciom kompozytora. Dwuczęściowe dzieło, po raz pierwszy wykonywane w Kielcach, nie rysuje żadnych obrazów, ale przedstawia emocje, które drzemią w każdym z nas. Muzycznie utwór opiera się na melodii, która została skomponowana przez Adama Wesołowskiego na wiele lat przed powstaniem niniejszego utworu i towarzyszyła mu w zabawach z dziećmi.
Błękitna rapsodia to tytuł kompozycji na fortepian i orkiestrę George'a Gershwina z 1924 roku napisanej na zamówienie znanego muzyka jazzowego Paula Whitemana, który razem ze swoją orkiestrą po raz pierwszy wykonał ją 12 lutego 1924. Utwór rozpoczyna słynne glissando wykonywane na klarnecie.
Proces powstania dzieła tak skomentował kompozytor:
To było w pociągu. Jego mechaniczny rytm, te stuki i łomoty, nierzadko okazuje się inspiracją dla kompozytorów - ja sam często słyszę muzykę w samym sercu hałasu. I właśnie wtedy, w pociągu, nagle usłyszałem, wręcz zobaczyłem na papierze, całą strukturę Rapsodii, od początku do końca.
Kompozycję usłyszymy w wykonaniu Joanny Ławrynowicz – znakomitej pianistki, laureatki prestiżowych konkursów.
Suita liryczna E. Griega to drobne utwory, właściwie „pieśni bez słów”, urzekające melodią, nastrojem: elegijnym, figlarnym, baśniowym. To prawdziwy kalejdoskop emocji romantycznego twórcy.
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Barbara Popławska, urodzona w Kazachstanie w rodzinie polskich repatriantów. Artystka współpracuje obecnie z młodymi wrocławskimi kompozytorami.
JOANNA ŁAWRYNOWICZ
Urodziła się w Warszawie, w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Teresy Manasterskiej. Naukę kontynuowała u prof. Haliny Czerny-Stefańskiej, aż do chwili Jej śmierci w 2001 r. Jest laureatką prestiżowych konkursów pianistycznych. Pianistka prowadzi działalność koncertową jako solistka i kameralistka w Europie, Azji, obu Amerykach i Nowej Zelandii. Nagrała dla firmy fonograficznej „Acte Prealable” ponad 40 albumów płytowych. Artystka prowadzi seminaria i kursy w Polsce i za granicą. Jest autorką opracowań wykonawczych utworów fortepianowych wydanych przez PWM. Pracuje na stanowisku profesora na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie.
BARBARA POPŁAWSKA
Urodziła się w Ałmatach (Kazachstan) w rodzinie polskich repatriantów. Studiowała w Almaty College of Music im. Piotra Czajkowskiego na kierunku dyrygentura chóralna, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Jest także absolwentką studiów w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. dr. hab. Marka Pijarowskiego.
Zdobyła m.in. I nagrodę w Państwowej Olimpiadzie Studenckiej w Kazachstanie w kategorii dyrygentura chóralna (2015), II miejsce w Lipinski International Orchestra Conducting Competition w ramach China Europe International Culture and Arts Festival (2019), wyróżnienia w III Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego (2020). Współpracuje z młodymi wrocławskimi kompozytorami, prowadząc liczne prawykonania, między innymi w ramach Międzynarodowej Studenckiej Konferencji Naukowej Wieloznaczność Dźwięku oraz Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Muzyka i Prawo.
strona główna
|