13 grudnia 2015, niedziela, g. 11.00, sala koncertowa
Połaniec, Centrum Kultury i Sztuki g.18.00
BALET O KAWIE
Widowisko baletowo-pantomimiczny
Balet Dworski CRACOVIA DANZA
ROMANA AGNEL inscenizacja i choreografia
Monika POLAK-LUŚCIŃSKA scenografia i kostiumy
DARIUSZ BROJEK asystent choreografa
AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ narracja/prowadzenie
MAGDALENA ŻMUDA przygotowanie uczennic
kup bilet on-line
Spektakl Balet o kawie wpisuje się w tradycję wystawianych w XVII i XVIII w. baletów o tematyce fantazyjnej i egzotycznej. Stworzony został na bazie kroków oraz figur tańca barokowego, a także elementów ówczesnej pantomimy. To pełne humoru przedstawienie, które w warstwie fabularnej i muzycznej nawiązuje do słynnej Kantaty o kawie J. S. Bacha. Tancerze występują w fantastycznych kostiumach, przedstawiających elementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają m.in. słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską. Biorące udział w spektaklu dzieci
– ziarenka kawy – nadają mu niepowtarzalny urok.
Koncert dla dzieci od lat 4
BALET DWORSKI CRACOVIA DANZA
Założony został przez Romanę Agnel. Jest jedynym w Polsce profesjonalnym zespołem tańców historycznych, specjalizującym się w tańcu barokowym. Repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Zespół, który od 2006 roku jest miejską instytucją kultury, propaguje także polską tradycję tańca. Aktualny repertuar liczy ponad 20 przedstawień. Doskonałe choreografie komponowane w różnych stylach i technikach, często odtwarzane z dawnych traktatów, pracowicie wykonane kostiumy szyte zgodnie z duchem minionych czasów, a także doskonała muzyka – oto charakterystyka spektakli Cracovii Danzy. Wielkim hitem jest Balet o kawie, który w ubiegłym roku otrzymał nagrodę Złotego Słonecznika 2014 w konkursie portalu CzasDzieci.pl.
Balet występuje na wielkich teatralnych scenach, jak i podczas kameralnych prywatnych wydarzeń. Zespół pokazał się m.in. w: Teatrze Wielkim w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Operze Margrabiów w Bayreuth, a także w filharmoniach – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi. Jest częstym gościem w królewskich zamkach na Wawelu, w Warszawie i Niepołomicach, w pałacach w Wilanowie czy Nieborowie oraz w krakowskich muzeach – Narodowym i Historycznym. Zespół w ciągu roku wystawia ponad 200 spektakli, w tym premiery. Zajmuje się także edukacją; w licznych warsztatach i wykładach co roku bierze udział kilka tysięcy osób.
Cracovia Danza występuje w kraju i poza granicami, m.in.: we Francji, Niemczech, Włoszech, Rosji, na Ukrainie, Białorusi, Bułgarii, Chinach, Japonii, Indiach, Maroko, Stanach Zjednoczonych.
ZESPÓŁ BALETOWY RELEVÉ działa od 10 lat przy Młodzieżowym Domu Kultury im. K. I. Gałczyńskiego w Krakowie. Jego opiekunem jest była tancerka Baletu Dworskiego Cracovia Danza – Magdalena Żmuda. Obecnie zespół liczy 108 młodych tancerzy w sześciu grupach wiekowych. Relevé każdego roku organizuje autorski cykl koncertów Oblicza Terpsychory oraz na deskach Teatru Groteska wystawia projekt Portrety Muzyczne.
ROMANA AGNEL
Tancerka, choreograf, pedagog, historyk sztuki. Założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego zespołu specjalizującego się w tańcu dawnym – Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie (klasa prof. M. Mirockiej). Podczas pobytu we Francji, gdzie na Uniwersytecie Paryskim (Sorbona) studiowała historię sztuki, zdobyła umiejętności w zakresie tańców charakterystycznych oraz historycznych. Wykonuje także klasyczny taniec indyjski Bharata Natyam (Mistrzyni Smt. M.K. Saroja, Madras). Jest autorką choreografii do wielu przedstawień baletowych i operowych wystawianych w Polsce i zagranicą, a także do ponad 20 spektakli tanecznych prowadzonego przez nią zespołu Cracovia Danza. Współpracuje z wieloma znakomitymi artystami różnych dziedzin – tańca, teatru i muzyki. Jest wykładowcą i autorką publikacji z historii tańca. Wśród wielu odznaczeń, którymi została uhonorowana, znajduje się między innymi Order Legii Honorowej i Srebrny Krzyż Zasługi.
MONIKA POLAK-LUŚCIŃSKA
Kulturoznawca, projektant biżuterii, kostiumograf, scenograf, autorka projektów i rekonstrukcji strojów historycznych i ludowych, znawca masek teatralnych, były wykładowca na Wydziale Lalkarskim PWST we Wrocławiu. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Warsztat pracy scenograficznej szlifowała pod okiem A. Kiliana, J. Mydlarskiej-Kowal i J. Napiórkowskiego. Jest autorką scenografii, kostiumów i masek do wielu spektakli teatralnych, baletowych i operowych w Polsce i za granicą (m. in. w operach Wrocławskiej i Śląskiej, teatrach muzycznych we Wrocławiu, Gliwicach i Poznaniu, we Wrocławskim Teatrze Lalek, Teatrze Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie, Teatrze Maska w Rzeszowie oraz w teatrach w Finlandii, Niemczech, Grecji i Stanach Zjednoczonych). Prowadzi liczne warsztaty z budowy masek i lalek. Jako kostiumograf i stylista pracuje przy realizacjach filmowych i telewizyjnych, a także przy kampaniach reklamowych. Jest autorką większości projektów kostiumów Baletu Dworskiego Cracovia Danza, z którym współpracuje od 1998 r.
powrót do strony głównej
|