„Muzyczna szkoła latania” to unikalny projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży, którego celem jest przybliżenie młodym słuchaczom świata muzyki nowej. Prezentację utworów wzbogacono o zajęcia warsztatowe, w czasie których dzieci będą się bawić materią dźwiękową, poznawać tajniki
wykonawstwa. Z pomocą prowadzącej – Dagny Sadkowskiej – dzieci przekonają się na przykład, że każde z nich może być wykonawcą etiudy (utworu „Muzyczna ptaszarnia” napisanego specjalnie na ten koncert). Wszystkie utwory (np. „Mapa lotów ptaków”, „Powietrzny sampler”) są ilustracją tematu koncertu, młodzi uczestnicy koncertu interpretować je będą również za pomocą ruchu i tańca pod okiem instruktora Marty Krzemień-Ojak.
Zadania przedstawione w projekcie pochodzą z internetowego zbioru zadań do edukacji muzycznej, którego autorką jest skrzypaczka Dagna Sadkowska.
DAGNA SADKOWSKA
Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Krzysztofa Bąkowskiego. Współtwórczyni i członek zespołu Kwartludium. Solistka i kameralistka. Ma w swoim dorobku liczne wykonania i prawykonania dzieł współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in.: Magdaleny Długosz, Krzysztofa Knittla, Wojciecha Ziemowita Zycha, Aleksandry Gryki, Laurenca Mossa, Salvatore Sciarino, Bernarda Cavana, Toshio Hosokawa, Aleksandra Lasonia i innych. Koncertowała na festiwalach takich, jak: Festiwal Prawykonań w Katowicach, Warszawska Jesień ( 2003-2007), Jaz Festiwal Muzyki Improwizowanej w Katowicach, Muzyczny Sejsmograf III, Laboratorium Muzyki Współczesnej, Latająca Akademia Muzyki Współczesnej, Nowe Gdańskie Brzmienia, Ad Libitum, Audio Art i innych. Od kilku lat działa także aktywnie na scenie muzyki improwizowanej. W ramach projektu „plain music" występowała z takimi wykonawcami, jak: John Edwards, Le Quaninh, John Tilbury, Axel Dorner, Thomas Lahn, DJ Lenar i inni. Jest stypendystką programu „ Młoda Polska” Ministra Kultury. Zajmuje się pedagogiką muzyczną, ucząc w szkole podstawowej i gimnazjum. Stworzyła autorski program zajęć muzykoterapeutycznych oraz autorskie rozszerzenie programu nauczania w klasach 4 – 6. Od wielu lat prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży (Muzeum Literatury, Dom Pracy Twórczej w Wigrach, Instytut Teatralny), wykorzystując zarówno wieloletnie doświadczenie pracy z młodzieżą szkolną jak i praktykę muzyka kameralisty i solisty.
MICHAŁ GÓRCZYŃSKI
Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Od roku 1998 zajmuje się pisaniem muzyki na różne składy instrumentalne (Zróżnicowanie dwa fagoty i klarnet, Rondo a la krakowiak na wrzeszczącego pianistę i klarnet basowy, Malowanie na dwa klarnety, fagot, kontrabas i śpiew, Suita w stylu żydowskim na klarnet, skrzypce i kontrabas, a także cykle utworów inspirowane językami świata na skrzypce, klarnet i wiolonczelę) oraz muzyki do teatru (około 25 spektakli dla teatrów dramatycznych i lalkowych). Czynnie zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Występował jako solista z takimi zespołami jak: de Ereprijs, Kwartet Śląski, Orkiestra
Aukso, Filharmonia Podlaska. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzyki Współczesnej w Darmstadt, gdzie prezentował swoje autorskie techniki wykonawcze na klarnecie basowym. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych na temat autorskich teorii, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Od 2002 roku współtworzy zespół „Kwartludium” specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Od 2008 roku pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego, inspirując się beat boxem i współpracując z jednym z najlepszych polskich beat boxerów „Tik Takiem” Patrykiem Matelą. Twórca pojęcia „edukacja komponowana”. Stypendysta Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu tworzenia alternatywnych podręczników edukacyjnych.
powrót do strony głównej
|