13 maja, wtorek, g. 18:30, sala kameralna
RECITAL FORTEPIANOWY
AYHAM HAMMOUR fortepian
Domenico Scarlatti – Sonaty h-moll K. 87, E-dur K. 531, g-moll K. 338
Robert Schumann – Fantasiestücke op.12
Siergiej Rachmaninow – Sonata b-moll op. 36
Domenico Scarlatti w swoich utworach przeznaczonych zasadniczo na klawesyn stał się prekursorem późniejszej pianistycznej wirtuozerii. Styl kompozycji stanowi dowód na to, iż kompozytor, rówieśnik J.S. Bacha i G.F. Händla, S.L. Weissa, nie należał już do tej samej epoki. Ponieważ powtarzający się w nich schemat konstrukcyjny jest zapowiedzią formy allegra sonatowego – dziś nazywane są sonatami. Sonaty Scarlattiego to muzyka błyskotliwa, dowcipna i wirtuozowska, typowy przykład XVIII-wiecznego stylu galant.
Fantasiestücke op.12. Roberta Schumanna, ukończone na początku 1838 roku, oddają pośredni hołd jednemu z ulubionych autorów kompozytora, E.T.A. Hoffmannowi. Jest to osiem samodzielnych różnorodnych utworów, reprezentujących główne sfery twórczości Schumanna. Są one uważane za wspaniały przykład romantycznej muzyki fortepianowej. Z dwóch sonat jakie skomponował Siergiej Rachmaninow (d-moll i b-moll) pierwsza zainspirowana została Faustem Goethego, powtarzając ideę Symfonii „Faustowskiej” Liszta, druga zdaje się zawierać więcej treści wirtuozowskiej. I to właśnie ona zabrzmi na zakończenie wieczoru. Przy fortepianie zasiądzie Ayham Hammour, utalentowany syryjski pianista, od wielu lat mieszkający w Polsce.
Ayham Hammour Urodzony w Damaszku w 1985 roku, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat. Studia licencjackie ukończył w Damaszku pod kierunkiem Prof. Cynthii Alwadii. Swoje umiejętności doskonalił na studiach magisterskich w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Mirosława Herbowskiego. Studia Doktoranckie ukończył w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi pod kierunkiem Prof. dr. hab. Mariusza Drzewickiego uzyskując stopień naukowy doktora sztuk muzycznych. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych takich jak Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Wiedniu, Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs w Warszawie czy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Elevato – Salzburg (nagroda: występ w Mozarteum), Międzynarodowy Konkurs “International Golden Claisscal Music Awards „w Nowym Jorku (nagroda: występ w Carnegie Hall), Swiss International Competition, a także konkursów w Trzcianie (Polska), Toronto i w Wenecji.
Brał udział w wielu kursach mistrzowskich w Krakowie, Rzeszowie, Katowicach, Pradze oraz na Węgrzech, pod kierunkiem wybitnych pedagogów i pianistów m.in. prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Katarzyny Popowej - Zydroń, prof. Anny Malikovej, prof. Wolfganga Manza oraz prof. Bradley’a Bolena.
Występował na międzynarodowych festiwalach m.in. Festiwal Beli Bartoka w Szombathely na Węgrzech, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Krajów Śródziemnomorskich w Salonikach w Grecji, Festiwalu International Summer Piano Institute w Teksasie (USA), Interntaional Lugano Music Festival w Lugano (Szwajcaria), Międzynarodowym Festiwalu im. M. K. Ciurilionis na Litwie, Festiwalu Młodych Kompozytorów w Krakowie, Festiwalu Muzyczna Korzkiew. Występował w wielu prestiżowych miejscach m.in. Rosza Center University of Calgary w Kanadzie, Mozarthaus w Wiedniu, Grove Roxy Hall Baylor University w Stanach Zjednoczonych, Sali Barokowej starego ratusza w Wiedniu, Filharmonii Syryjskiej, Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, jak również w salach koncertowych w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Wrocławiu, Łodzi, na Słowacji, w Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Bułgarii, Kanadzie i na Litwie.
Jego debiutancka płyta została nagrana Wiedniu w roku 2020 na której znalazły się utwory Josepha Haydna, Roberta Schumanna oraz premierowe nagrania Etiud w stylu romantycznym polskiego kompozytora Waldemara Króla. W 2023r. nakładem prestiżowego wydawnictwa DUX ukazał się jego dwupłytowy album zawierający nagrania sonat fortepianowych oraz etiud obrazy op. 39 Sergieja Rachmaninowa z okazji 150 rocznicy urodzin kompozytora.
W 2024r. znalazł się w gronie laureatów muzycznej nagrody Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” jego działalność artystyczna została doceniona w kategorii „Solista”.
Za jego działalność dydaktyczną i artystyczną został uhonorowany m.in. Medalem Zasługi Prezydenta RP, nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa, a także nagrodą Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.