13 marca 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa
MUZYCZNE PODRÓŻE
PIOTR TARCHOLIK skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
F. LISZT Rapsodia węgierska nr 2
M. BRUCH Fantazja szkocka
B. SMETANA Z czeskich łąk i gajów z cyklu Moja Ojczyzna
M. RIMSKI-KORSAKOW Kaprys hiszpański op. 34
kup bilet on-line
Podczas naszych muzycznych podróży odwiedzimy cztery kraje: Węgry, Szkocję, Czechy oraz Hiszpanię. Przewodnikami na tej drodze będą wybitni kompozytorzy.
Franciszek Liszt był Węgrem. Jednak w jego twórczości mało znajdziemy utworów sławiących ojczyznę. Do tych dzieł należy cykl 19 Rapsodii. My zaprezentujemy słynną II Rapsodię cis-moll w instrumentacji Karla Müllera Berghausa, kompozycję w której muzyka Madziarów miesza się z muzyką cygańską.
Max Bruch, choć narodowy socjalizm w Niemczech przysporzył mu wielu kłopotów, tam tworzył i mieszkał do końca. Bardzo rzadko wyruszał dalej, niż była jego mała Heimat. Mimo to stworzył Fantazję szkocką, lecz w Szkocji nigdy nie był. Ale najciekawsze (i najbardziej zdumiewające) dla współczesnych słuchaczy jest to, że utwór bardziej kojarzy się ze ścieżkami dźwiękowymi do westernów, aniżeli z krajem męskich spódnic i whisky.
Bedrzich Smetana – twórca czeskiej muzyki narodowej – w poemacie symfonicznym Z czeskich łąk i gajów pochodzącym z cyklu Moja Ojczyzna opiewał uroki czeskiego krajobrazu.
Natomiast Mikołaj Rimski-Korsakow nie wiadomo, czy na pewno był w Hiszpanii, dość, że napisał Capriccio hiszpańskie, które „powinno olśniewać blaskiem kolorytu orkiestrowego, i, jak mi się wydaje, nie pomyliłem się”.
Zaiste – jest piękne! Jak i pozostałe – w końcu – arcydzieła!
Kapitanem naszego muzycznego statku jest Jacek Rogala. Jako solista w utworze Maxa Brucha wystąpi znakomity skrzypek, koncertmistrz m.in. NOSPR – Piotr Tarcholik.
PIOTR TARCHOLIK
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie Ewy Szubra-Jargoń. Swoje umiejętności doskonalił później pod okiem Grigorija Zhislina oraz Wiesława Kwaśnego. Laureat konkursu Jeunesses Musicales w Weikersheim oraz Konkursu Mozartowskiego w Krakowie. Współzałożyciel i lider zespołu Sinfonietta Cracovia, gościnny koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Krakowie, w latach 1998-2004 koncertmistrz orkiestry Sinfonia Varsovia. Od września 2004 jest I koncertmistrzem NOSPR, z którą to Orkiestrą występował wielokrotnie jako solista oraz dokonał nagrań archiwalnych, w tym II Koncertu skrzypcowego Sergiusza Prokofiewa, obydwu koncertów Tadeusza Paciorkiewicza, Samuela Barbera oraz Giya Kanchelego. Koncertował w wielu krajach Europy, USA oraz Japonii, występował na najważniejszych europejskich festiwalach muzycznych, często jako gościnny koncertmistrz. Jest regularnym gościem Schiermonnikoog Kamermuziek Festiwal w Holandii. Jako solista współpracował z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Kameralna, Cappella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia, większością polskich orkiestr filharmonicznych oraz Przemyską Orkiestra Kameralna, którą od 2003 prowadzi od pulpitu koncertmistrza. Jest prymariuszem Nospr String Sextet oraz członkiem tria TesTar. Z Moniką Wilińską-Tarcholik, tworzy duet sonatowy; kilka lat temu ukazała się ich debiutancka płyta z utworami Bartóka, Strawińskiego i Lutosławskiego. Artysta dokonał wielu nagrań płytowych (m.in. dla firmy Dux, CD Accord, Chandos Records, Virgin Classics) i radiowych. Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Krakowie, jest wykładowcą wielu kursów mistrzowskich w Polsce, Holandii, we Włoszech oraz na Litwie.
JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej więcej >>>
powrót do strony głównej
|