13 lutego 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

GABA KULKA SYMFONICZNIE
KONCERT WALENTYNKOWY


GABA KULKA śpiew
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
ADAM KLOCEK dyrygent

W programie piosenki solistki z autorskich płyt Hat, Rabbit oraz The Escapist
w aranżacji Kamila Urbańskiego i Pawła Przezwańskiego:
Laleczka
Pilot
King of Rats
Królestwo i Pół
Emily
Heard the Light
Słuchaj
Mastodon Heart
The Escapist
Character Actors
Bad Wolf



Pianistka, wokalistka i autorka tekstów, porównywana często do Kate Bush – GABA KULKA już teraz w Filharmonii Świętokrzyskiej w koncercie walentynkowym! Śpiewać będzie nie tylko dla zakochanych, ale także dla tych, którzy cenią dobrą muzykę i wykonawstwo na wysokim poziomie artystycznym.
Styl, który prezentuje to połączenie rocka, jazzu, poezji śpiewanej oraz brzmień musicalowych i teatralnych. Sama artystka określa swoją muzykę jako progresywny rock. Jej poprzednicy to wielkie osobowości muzyczne, jak – w Polsce – Józef Skrzek czy Anthimos Apostolis, a za granicą supergrupy: Emerson lub Genezis, a nawet Queen (w pojedynczych utworach), by ograniczyć się tylko do tych muzyków i zespołów.
Piosenki, które artystka wykona, to utwory pochodzące z płyt: Out (nominacja do nagrody Mateusz przyznawanej przez Trójkę), The Escapist (do głosu dochodzą tutaj fascynacje z lat 70., jak: John Lennon, Elton John, Led Zeppelin) oraz Hat Rabbit (wielki sukces – płyta uzyskała status złotej płyty, a także Mateusza „za wielki talent, przebogatą muzyczną wyobraźnię i trójkowy gust objawione na płycie Hat, Rabbit będącej wydarzeniem 2009 roku”).
Wszystkie utwory powstały w opracowaniu Kamila Urbańskiego i Pawła Przezwańskiego – kompozytorów aranżujących na orkiestrę piosenki najwybitniejszych twórców polskiej sceny alternatywnej.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi ADAM KLOCEK - dyrygent i wiolonczelista, dyrektor Filharmonii Kaliskiej autor muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej, laureat muzycznego Oscara – Grammy Award 2014. Nasz gość program z tymi utworami i w tym samym wykonaniu z wielkim sukcesem prezentował już m.in. w Filharmonii Kaliskiej.



GABA KULKA
Śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. Jej muzyka to progresywny pop: pstrokata mieszanka gatunków: od fortepianowego rocka, przez jazz, po weillowski kabaret. Wydała cztery autorskie płyty: Out, pokryty złotem Hat, Rabbit, koncertowe Wersje oraz The Escapist. Nagrodzona została m.in.: Fryderykiem (wokalistka roku 2009), Mateuszem Programu Trzeciego Polskiego Radia, główną nagrodą Transvocale we Frankfurcie, nominowana do Paszportu Polityki. The Escapist, jej najnowszy studyjny album, ukazał się we wrześniu 2014. O płycie tak pisze Jarek Szubrycht:
"The Escapist" to dobry tytuł, bo Gaba Kulka znów uciekła konkurencji. Tak dojrzałej, w pełni autorskiej płyty (...) nie nagrała żadna polska wokalistka od czasów... 'Hat, Rabbit'.

Gaba współpracuje z innymi artystami – często i chętnie. Owoce tych działań to m.in. retro-popowy Sleepwalk duetu Kucz/Kulka, album piosenek Wojciecha Młynarskiego nagrany z projektem Młynarski Plays Młynarski, mroczny The Saintbox z pogranicza jazzu i folku współtworzony z Olem Walickim, płyta nietuzinkowych coverów Iron Maiden Baaba Kulka, a także - nagrany również z zespołem Baaba – zestaw zapomnianych perełek polskiego big-beatu Piastelsi. Gaba jest także autorką piosenek, które znalazły się płytach artystów takich, jak: Hey, Smolik czy Reni Jusis.
Koncertuje w całej Polsce z towarzyszeniem zespołu, w skład którego wchodzą: perkusista Robert Rasz, basista Wojtek Traczyk oraz klarnecista Wacław Zimpel. Występowała także w Londynie, Berlinie, Kolonii, Frankfurcie, Pradze, Oslo i Tajpej.


ADAM KLOCEK
Dyrygent i wiolonczelista, autor muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej, laureat muzycznego Oscara – Grammy Award 2014. W 2004 artysta wygrał konkurs na stanowisko dyrygenta-asystenta Jana Lathama-Koeniga, dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i festiwalu „Vratislavia Cantans”. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej. Jest również dyrektorem artystycznym orkiestry Młoda Polska Filharmonia oraz Filharmonii Częstochowskiej, a także międzynarodowych festiwali muzycznych: „Multimedia Amber Road Festival” i „Wszystkie Strony Świata” w Puławach. Zainteresowania i zdolności dyrygenckie młodego adepta sztuki zauważył Jerzy Maksymiuk, mianując go swoim „asystentem”. Jako dziesięciolatek zadyrygował po raz pierwszy orkiestrą warszawskiej szkoły muzycznej z Miodowej. Głównym nurtem rozwoju artysty stała się jednak przez długi czas kariera wiolonczelowa. Na koncie w związku z tym ma wiele znaczących nagród i występów w liczących się ośrodkach muzycznych. Impulsem do ponownego zajęcia się dyrygenturą było zetknięcie ze sztuką dyrygencką jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX w. – Carlosa Kleibera. Artysta otrzymał także rekomendacje dyrygenckie od Jerzego Maksymiuka, Janosa Fursta czy Volkera Schmidt-Gertenbacha. Dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce. Stale współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem, a owocem tego była m.in. płyta „Preisner’s Voices” (SONY Music), która otrzymała status potrójnej platynowej płyty. Natomiast album Night in Calisia z udziałem światowej sławy trębacza jazzowego Randy Breckera uzyskał tytuł „Album Jazzowy Roku 2012”, „Hit Roku 2012” dziennika Rzeczpospolita i wreszcie najwyższe trofeum – Grammy Award 2014. Artysta zajmuje się także pedagogiką: jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego.


powrót do strony głównej