Podczas tego koncertu symfonicznego, zorganizowanego z okazji 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wystąpi jeden z najwybitniejszych pianistów amerykańskich, laureat prestiżowych konkursów – Jeffrey Swann. W jego interpretacji usłyszymy I koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, wykonany po raz pierwszy w Warszawie we wrześniu 1830 roku. „Jest to utwór geniusza” – orzekli zgodnie krytycy i melomani. W utworze, o zmarginalizowanej roli orkiestry, natomiast popisowej partii fortepianu, szczególną uwagę zwraca piękno kantyleny oraz zachwycający liryzm środkowej Romancy.
W drugiej części wieczoru zabrzmi III Symfonia Es-dur Roberta Schumanna. Dzieło jest swoistym pomnikiem muzycznym wystawionym przez kompozytora rzece – słynnemu Renowi opiewanemu także przez poetów. Kompozycja napisana została jesienią 1850 roku w Düsseldorfie. Lekka i pogodna nie zapowiada jeszcze problemów psychicznych twórcy, który cztery lata później usiłował popełnić samobójstwo, rzucając się do Renu.


JEFFREY SWANN
Urodził się w Północnej Arizonie. Studiował u Alexandra Uninskiego w Southern Methodist University w Dallas, a następnie pod kierunkiem Beveridge Webster i Adele Markus w Juilliard School w Nowym Jorku. Jest laureatem konkursów: Królowej Elżbiety w Brukseli (złoty medal), Dino Ciani w mediolańskiej La Scali, Chopinowskiego w Warszawie, Van Cliburna w Forth Worth, Vianna da Motta w Lizbonie oraz w Nowym Jorku i Montrealu. Otrzymał też wyróżnienia na forum młodych pianistów Young Concert Artists w Nowym Jorku. Jego repertuar obejmuje ponad 60 koncertów fortepianowych, a także utwory solistyczne od Bacha do Bouleza. Artysta występował ze znakomitymi amerykańskimi orkiestrami symfonicznymi, pod kierownictwem wybitnych dyrygentów. Na koncie artystycznym posiada wiele nagrań, m.in. utwory Chopina (z Orchestrą im. Haydna w Bolzano), płyta The Virtuoso Liszt nagrodzona przez Towarzystwo im. Liszta, album z sonatami Beethovena nominowany do nagrody Najlepsza płyta roku magazynu muzycznego Fanfare. Obecnie prowadzi wykłady na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth, kursy mistrzowskie organizowane przez Towarzystwo Wagnera w USA i we Włoszech. Udziela się jako juror wielu międzynarodowych konkursów (ostatnio na konkursie International Liszt Competition w Utrechcie). Jest także dyrektorem artystycznym Dino Ciani & Academy in Cortina d`Ampezzo we Włoszech oraz Artystą-Rezydentem na Uniwersytecie w Północnej Arizonie.


JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.




góra