W dniu klasycznym nie może zabraknąć oryginalnej muzyki XVIII-wiecznej (B. J. Hagen), jak również tej współczesnej, do której odwołują się niemal wszyscy wybitni twórcy muzyki gitarowej. „Myślimy wszak >>koncert gitarowy<< – mówimy >>Joaquin Rodrigo<< ”. Tak jest w przypadku Greka Thanassisa Moraitisa, który drugą część swego utworu zadedykował pamięci hiszpańskiego kompozytora. Z kolei źródłem inspiracji dla urodzonego w Nowym Jorku, a wychowanego w Puerto Rico Ernesto Cordero jest muzyka ludowa. W Koncercie antylijskim kompozytor wykorzystuje elementy folkloru Antyli. I na zakończenie ów autorytet - Joaquin Rodrigo – który zresztą w swoich kompozycjach również nie stroni od nawiązań do muzyki ludowej, oczywiście hiszpańskiej. Jego Concierto para una fiesta ma „smak i zapach Walencji” – jak sam określił swoje dzieło. W piątek i sobotę Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, wraz ze wszystkimi artystami biorącymi udział w koncertach w Kielcach i takim samym programem, wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

DIMITRIS KOTRONAKIS
Urodził się w 1973 w Heraklionie na Krecie (Grecja). Studia w zakresie gry na gitarze klasycznej ukończył w Konserwatorium w Atenach. Studiował także teorię muzyki i muzykologię na Uniwersytecie w Atenach i tam uzyskał tytuł doktora w dziedzinie muzykologii (praca pt.: Greccy kompozytorzy utworów gitarowych dwudziestego wieku). Był laureatem wielu nagród w konkursach gitarowych, m.in.: na Volos Gitar Festival (I nagroda, Grecja 1994), w Las Palmas de Gran Canaria (I nagroda, Hiszpania 1996), w Narodowym Konserwatorium za kompozycję na gitarę (II nagroda, Ateny 1998), na festiwalu Sinaia (I nagroda, Rumunia 1999), w konkursie Chalkis (I miejsce, Grecja 2002). Uczy gry na gitarze klasycznej w ateńskich szkołach.

JOSÉ MIGUEL SUÁREZ CARREOLA
Gitarzysta pochodzący z Ixtlahuaca w stanie Meksyk, urodził się w 1985. Studiował naukę gry na gitarze u prof. Francisco Medrano w University Center of Ixtlahuaca. Następnie wstąpił do muzycznego konserwatorium w stanie Meksyk. Był laureatem wielu konkursów międzynarodowych, m.in.: w Paracho, 2004 i 2006; w Culiacán, 2007; w Moreli, 2007; w Pachuca, 2007; w Puebla, 2007.

ROCH MODRZEJEWSKI
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, studiował także w Weimarze, a obecnie naukę kontynuuje w Akademii Muzycznej w Bazylei. Równocześnie pracuje na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Krakowie i jest organizatorem oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego festiwalu Gitarowego „Nowohucka Jesień Gitarowa”.

MICHAŁ STANIKOWSKI
Uczeń Szkoły Talentów w Poznaniu. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, Hochschule für Musik we Freiburgu oraz studia podyplomowe w Hochschule für Musik w Weimarze. Prowadzi klasę gitary w Musik und Kunstschule w Trossingen, a także na Albert Ludwigs Universität we Freiburgu. Jest zdobywcą pierwszych nagród na wielu międzynarodowych konkursach. Na stałe mieszka w Niemczech.

WOJCIECH RODEK
Dobrze znany kieleckiej publiczności dyrygent; ukończył z wyróżnieniem Wydział Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego, gdzie również uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej. Jest także absolwentem Wydziału Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2004 kieruje Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W bieżącym sezonie pełni funkcję asystenta dyrygenta w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

góra