12 maja 2023, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

X MIĘDZYNARODOWY KONKURS PIANISTYCZNY
IM. MAURYCEGO MOSZKOWSKIEGO PER ASPERA AD ASTRA

INAUGURACJA

MATEUSZ KRZYŻOWSKI fortepian
NICOLAS BOURDONCLE (Francja) fortepian
FÉLICITÉ LAÎNÉ (Francja) fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
TADEUSZ WICHEREK dyrygent

ROBERT SCHUMANN Uwertura Narzeczona z Messyny op. 100
FERENC LISZT II Koncert fortepianowy A-dur
WOLFGANG AMADEUSZ MOZART Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę nr 10 Es-dur

kup bilet on-line

Koncert rozpocznie uwertura Narzeczona z Messyny op.100 R. Schumanna. Był to jednak jedynie projekt nowej (po Genowefie) opery, która niestety pozostała niezrealizowana. Jednak sama uwertura zachwyca i daje wyraz ogromnego kunsztu kompozytora. II Koncert fortepianowy A-dur ukazuje liryczną stronę talentu Ferenca Liszta – jednego z największych nowatorów romantyzmu, lubiącego zaskakiwać słuchaczy a to karkołomną fakturą, a to skomplikowaną techniką pianistyczną. W II Koncercie partie fortepianu płynnie splatają się z głosami orkiestry i zdarza się, że to pianista akompaniuje solistom zespołu. Koncert usłyszymy w interpretacji młodego pianisty Mateusza Krzyżowskiego – Laureata I nagrody w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”. Po przerwie usłyszymy Koncert Es-dur na dwa fortepiany W. A. Mozarta, w którym słyszymy rozmowę dwóch orkiestr: symfonicznej i złożonej z... dwóch fortepianów. Koncert zagrają pianiści z Francji Nicolas Bourdoncle oraz Félicité Laîné. Orkiestrę poprowadzi Tadeusz Wicherek.


Mateusz Krzyżowski
Tyski Ambasador Kultury. Pierwszy w historii Polak, który zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Zdobywca nagrody za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta i licznych nagród pozaregulaminowych w postaci recitali i koncertów z orkiestrą w najbardziej prestiżowych salach na świecie. Edukację rozpoczął w swoim rodzinnym mieście w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie mgr Bożeny Furmańskiej, kontynuował w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie mgr Lubow Nawrockiej i mgra Sebastiana Nawrockiego. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just. W ciągu ostatnich lat dokonał nagrań z muzyką kameralną dostępną na trzech płytach: „Peine et Plaisir” wydane przez Opus Series, „Interwar Retrospections” i „The Most Beautiful Songs” wydane przez Sarton Records.
Do jego ostatnich osiągnięć konkursowych należą między innymi:
I nagroda w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, nagroda Chopinowska i nagroda za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą. Jest także laureatem II nagrody I Międzynarodowego konkursu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i zwycięzcą Konkursu o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Reprezentant Polski w półfinale XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Stypendysta programu „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji im. Jerzego Semkowa, Marszałka Województwa Śląskiego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i Fundacji „Tychy - Dobre Miejsce”. Koncertował w Filharmoniach: Narodowej, Śląskiej, Podkarpackiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Lubelskiej, Pomorskiej, Kowieńskiej, kameralnej w Łomży, im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, „Sinfonia Baltica” oraz w siedzibie NOSPR w Katowicach. Z towarzyszeniem orkiestr pod dyrekcją m.in. Kaia Bumanna, Marka Mosia, Michała Klauzy, Wojciecha Rodka, Mirosława Jacka Błaszczyka, Alexandra Humali, Marka Wroniszewskiego, Jana Miłosza Zarzyckiego, Jakuba Chrenowicza, Jurka Dybała. Za granicą; między innymi we Francji, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech, Japonii, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech. Wystąpił na festiwalach muzycznych w Nohant, Tokio, Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Wrocławiu.


Nicolas Bourdoncle urodzony w Aix-en-Provence w 1998 roku, Nicolas Bourdoncle rozpoczął naukę gry na fortepianie w młodym wieku w Konserwatorium w Aix-en-Provence u Michela Bourdoncle'a. Kontynuuje naukę w klasie Rogera Muraro i Isabelle Dubuis w Narodowym Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Paryżu, które ukończył z najwyższym wyróżnieniem w 2015 roku, oraz u Nelsona Goernera w Wyższej Szkole Muzycznej w Genewie. Obecnie uczy go Stanislav Ioudenitch w Escuela Superior de Musica Reina Sofia de Madrid oraz Bernard d'Ascoli w stowarzyszeniu „Piano Cantabile”. Nicolas zadebiutował jako solista w filharmoniach w Odessie, Kiszyniowie i Tyraspolu w wieku dziesięciu lat. Od tego czasu występował w ponad dwudziestu krajach z recitalami, muzyką kameralną i koncertami z takimi orkiestrami jak City of Granada Orchestra, Lipsk Symphony Orchestra, Baden-Baden Philharmonic Orchestra, Narodowa Orkiestra Radiowa w Bukareszcie, Filharmonia Narodowa Orkiestra Ukrainy, Orkiestra Filharmonii Ormiańskiej, Orkiestra Symfoniczna Monterrey. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hanoi w 2012 roku oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Premio Jaen” w 2019 roku.


Félicité Laîné - po ukończeniu Konserwatorium w Reims, Félicité Laîné studiowała w Konserwatorium Saint-Maur-des-Fossés u Cécile Hugonard-Roche. Regularnie uczestniczy w kursach i kursach mistrzowskich prowadzonych przez uznanych pianistów i pedagogów, takich jak Jean-Claude Vanden Eynden, Philippe Cassard czy Bernard d'Ascoli w ramach stowarzyszenia Piano Cantabile. Jest laureatką międzynarodowego konkursu w Ile de France oraz konkursu im. Leopolda Bellana, regularnie występuje solo lub jako kameralistka na koncertach i festiwalach. W szczególności była kilkakrotnie wybierana przez Jean-Philippe'a Collarda do udziału w koncertach młodych talentów Flâneries Musicales de Reims. Od 2021 roku Félicité studiuje w National Superior Conservatory w Paryżu u Franka Braleya, a także uzyskuje tytuł magistra filozofii na Uniwersytecie w Reims.


Tadeusz Wicherek
W 1986 roku został laureatem nagrody Wielkiej Orkiestry Polskiego Radia na „III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga” w Katowicach. W latach 1984-89 był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie i równolegle wykładał w Warszawskiej Akademii Muzycznej. Prowadził Orkiestrę Symfoniczną tej uczelni oraz Zespoły Operowe na Wydziale Wokalno-Aktorskim. W 1989 roku zrealizował operę J. Haydna „Die Welt auf dem Monde” oraz musical z własną muzyką „Hilfe die Hermanns Kommen” w Hamburgu. Jest autorem muzyki do kilku sztuk teatralnych.
Od 1990 roku jest dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, z którą brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W.A. Mozarta. Od 1991 do 1995 roku był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze a w latach 1999 –2005 Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii Kaliskiej. Od 1990 roku jest dyrygentem, a od 2007 Dyrektorem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, znanej z cyklu telewizyjnego „Z Batutą i Humorem”, z którą corocznie prowadzi wiele koncertów, głównie w Niemczech. Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej. Dokonał wielu nagrań archiwalnych (WOSPR) dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Nagrał wiele płyt CD w Polsce Niemczech i Finlandii. Występował na międzynarodowych festiwalach, takich jak. „Festiwal Mozartowski” w Warszawie, w Wiedniu, Holandii i Hiszpanii, „Wratislavia Cantans”, „Warszawska Jesień” i „Carintischer Sommer Festival” (Austria). Jest twórcą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu. Wspólnie z Teatrem Wielkim w Poznaniu powołał do życia Kaliską Scenę Operową, na której zrealizował „Czarodziejski Flet”, „Madama Butterfly”, „Fidelio”, „Rigoletto”, „Barona Cygańskiego” oraz „Widma” Stanisława Moniuszki.
Od marca 2007 r. jest Dyrektorem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Jest także Dyrektorem Artystycznym „Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty” oraz „Festiwalu Kultury Włoskiej Arte Cultura Musica e…” w Zamościu. Zajmuje się również reżyserią. W grudniu 2007 zrealizował autorski spektakl „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w Zamościu (kierownictwo muzyczne i reżyseria). Stale współpracuje z Teatrem Wielkim, Operą Narodową w Warszawie – ostatnia premiera „W krainie Czarodziejskiego Fletu”.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna