12 kwietnia, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
WIECZÓR KLASYKÓW


KRZYSZTOF GRZYBOWSKI klarnet basetowy (mozartowski)
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MAREK WALCZAK dyrygent

LUDWIG VAN BEETHOVEN Uwertura do opery Fidelio op. 72b
WOLFGANG AMADEUSZ MOZART Koncert klarnetowy A-dur KV 622
FRANZ SCHUBERT IV Symfonia c-moll (D 417) Tragiczna

kup bilet on-line

Fidelio to jedyna opera Ludwiga van Beethovena napisana w roku 1804, ale uwertur powstało aż cztery. Pierwsze trzy noszą tytuł Leonora, natomiast czwarta – Fidelio - skomponowana w roku 1814 jest wprowadzeniem do dzieła. Może właśnie intensywność tej muzyki sprawiła, że Beethoven zdecydował się właśnie na tą wersję uwertury do swojej opery. Utwór bardzo energiczny, z charakterystyczną fanfarą rogów i porywającym zakończeniem. Krzysztof Grzybowski należy do grona najwybitniejszych polskich klarnecistów młodej generacji. Jako jedyny Polak ukończył z wyróżnieniem studia mistrzowskie u legendy klarnetu Sabine Meyer. Solista wieczoru wykona Koncert klarnetowy A-dur KV 622 Wolfganga Amadeusa Mozarta, w którym klarnet pokazany został jako instrument o wspaniałych możliwościach solowych. Kompozytor wyeksponował jego łagodne, śpiewne brzmienie i efekty wirtuozowskie na tle współtworzącej cudowną całość koncertu orkiestry. Na zakończenie wieczoru zabrzmi IV Symfonia c-moll autorstwa zaledwie dziewiętnastoletniego Franza Schuberta zaprezentowana była w 1848 roku – ponad dwadzieścia lat od śmierci kompozytora (powstała w 1816!). Żadna zresztą Schubertowska Symfonia – spośród 10 dzieł tego gatunku – nie była wykonywana za życia swego twórcy. Choć podtytuł – Tragiczna sugeruje jakąś grozę, to jednak trudno tu doszukać się rysów dramatycznych. Być może powodem nadania takiej nazwy była mollowa tonacja utworu. Świętokrzyskich Filharmoników poprowadzi Marek Walczak.


Krzysztof Grzybowski
Należy do grona najwybitniejszych polskich klarnecistów. Jako jedyny Polak ukończył studia mistrzowskie u legendy klarnetu Sabine Meyer (Musikhochschule Lübeck). Po studiach mistrzowskich kontynuował studia kameralne pod kierunkiem prof. Wolfganga Meyera oraz prof. Eduarda Brunnera (Hochschule für Musik Karlsruhe). Absolwent UMFC Wydział w Białymstoku w klasie prof. Mirosława Pokrzywińskiego. Dał się poznać jako znakomity solista i kameralista. Jest regularnie zapraszany na prestiżowe festiwale w całej Europie takie jak np.: „Kissinger Sommer” Bad Kissingen, „Appen classic” Hamburg, „ISA Wien Musikfestival” czy „Max Reger Musiktage” Weiden. Jako solista występował z kilkudziesięcioma orkiestrami w Europie, między innymi: PKF–Prague Philharmonia, London Gala Orchestra, NFM Filharmonia Wrocławska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Sinfonietta Cracovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, INSO Lviv Symphony Orchestra, Flensburger Bach Ensemble oraz wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Mimo swojego młodego wieku występuje z artystami najwyższej światowej klasy. Wśród nich można wymienić chociażby: Sabine Meyer, Igor Levit, Danjulo Ishizaka, Andrei Ioniţă, Pinchas Steinberg, Stefan Asbury, Agnieszka Duczmal, Michał Klauza, Krzesimir Dębski, Stathis Karapanos, Bartomiej Nizioł. Jest pomysłodawcą i założycielem zespołu Amadeus Wind Ensemble, utworzonego z myślą o upamiętnieniu 225. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta, w którego skład wchodzą członkowie London Symphony Orchestra, wybitni polscy instrumentaliści, soliści oraz członkowie najlepszych polskich orkiestr. Koncert inaugurujący działalności zespołu odbył się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Wziął udział w premierowym nagraniu Concertino na klarnet i orkiestrę Michała Spisaka wykonując partię solową klarnetu z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, które zostało włączone do prestiżowego wydawnictwa PWM w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności” wydanego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Marek Walczak
Dyrygent, pedagog i flecista urodzony w 1995 roku w Łodzi. Absolwent studiów magisterskich na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dr. hab. Marcina Wolniewskiego w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Ukończył również studia drugiego stopnia w klasie fletu dr hab. Katarzyny Przybylskiej w łódzkiej uczelni.
Równolegle do aktywności dyrygenckiej, od 2020 roku zajmuje się działalnością dydaktyczną w zakresie nauczania przedmiotów teoretycznych w szkołach muzycznych w Łodzi, Zgierzu i Skierniewicach. Od września 2023 roku prowadzi szkolną orkiestrę smyczkową w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zgierzu, a od października tego samego roku, zatrudniony w macierzystej uczelni, pełni obowiązki asystenta dyrygenta orkiestry akademickiej. Brał udział w dyrygenckich kursach mistrzowskich, które prowadzili: Lawrence Foster, Marin Alsop, Daniel Oren, Vladimir Kiradjiev, Marek Pijarowski, Wojciech Michniewski, Tomasz Bugaj, Wojciech Rajski, Rafał Jacek Delekta i Mieczysław Gawroński. Podczas swojej muzycznej edukacji brał udział i był laureatem konkursów fletowych oraz uczestniczył w wielu koncertach, zarówno jako instrumentalista, dyrygent oraz chórzysta. Występował pod batutą takich dyrygentów jak: Tadeusz Wojciechowski, Andrzej Straszyński, Jerzy Swoboda, Marcin Wolniewski, Grzegorz Wierus czy Dawid Ber.
W czasie studiów czynnie uczestniczył w życiu artystycznym łódzkiej uczelni, m.in. był asystentem dyrygenta podczas przygotowań do premiery opery Flis Stanisława Moniuszki (2019), Lo Speziale Franza Josepha Haydna (2020) oraz wielu koncertów akademickiej orkiestry symfonicznej. Prowadził koncerty zespołów wokalnych i instrumentalnych, w programach których znajdowały się utwory pochodzące z różnych epok, od baroku do współczesności, w tym prawykonania. W grudniu 2020 roku przygotował i poprowadził pierwszy samodzielny koncert z Orkiestrą Smyczkową Akademii Muzycznej w Łodzi, z którą wykonał III suitę Antiche danze ed arie per liuto Ottorina Respighiego. W maju 2022 roku z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną dokonał prawykonania Koncertu na gitarzystę i orkiestrę łódzkiego kompozytora Jakuba Junga. W czerwcu 2022 roku zadyrygował Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach podczas swojego koncertu dyplomowego. W 2023 roku uczestniczył jako prelegent w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu Konteksty sztuki dyrygenckiej w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz poprowadził orkiestrę festiwalową podczas koncertu inaugurującego XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Słowo i muzyka u Jezuitów im. prof. Teresy Żylis-Gara w Łodzi.
Dyrygował Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Smyczkową i Orkiestrą Barokową Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga. Współpracował z łódzkimi instytucjami kultury: Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina oraz Teatrem Wielkim w Łodzi przy przygotowaniach do premiery opery Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta.


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

kwiecień 2024