12 marca 2021, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

BARWY ROMANTYZMU

RÓŻA WILCZAK altówka
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

R. WAGNER Idylla Zygfryda
O. HANS Koncert na altówkę (prawykonanie)
F LISZT Poemat symfoniczny Preludia

Instytut Muzyki i Tańca  MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa,
zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych,
w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”,
realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca



kup bilet on-line


Zachwycająca wdziękiem i radością Idylla Zygfryd powstała jako muzyczny prezent dla żony Wagnera w związku z urodzinami syna (Radosny okrzyk zabrzmiał wśród mych pieśni; syn jest! – On musiał zwać się Zygfryd!”) Koncert na altówkę i orkiestrę Olga Hans napisała w 2020 roku na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach programu MKiDN „Zamówienia kompozytorskie”. Utwór formą nawiązuje do klasyki. Trzy skontrastowane części ukazują „różnorodne walory brzmieniowe altówki na tle i przy współpracy zespołu orkiestrowego”. Kompozytorka i pedagog związana z Akademią Muzyczną w Łodzi wcześniej stworzyła kilka dzieł na altówkę, a ich „muzą”, jak wyznała, była zawsze Róża Wilczak. Nie inaczej jest i tym razem. Znakomita altowiolistka (po raz pierwszy na naszej estradzie) występuje w kraju i za granicą, w AM w Łodzi prowadzi klasę tego instrumentu.
Preludia Franciszka Liszta (1849-50), wbrew lekceważącemu potraktowaniu ich przez samego autora („muzyka ogródkowa”), od razu zdobyły olbrzymią popularność. Tytułem nawiązują do medytacji z tomu Nouvelles méditations poétiques A. Lamartine'a. Dziełem tym Liszt zapoczątkował nowy gatunek muzyczny – poemat symfoniczny, którego istotą jest program literacki. Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Szef Filharmonii – Jacek Rogala.

RÓŻA WILCZAK
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie altówki prof. Zbigniewa Friemana. Edukację uzupełniała w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie pod kierunkiem prof. Hermanna Vossa. Współpracowała z orkiestrami kameralnymi: Pro Musicą, Leopoldinum, Arcatą Stuttgart, Cameratą Europeana, Sinfoniettą Tübingen, Polish Cameratą. Posiada stopień naukowy doktora habilitowanego. Koncertowała jako solistka w Polsce, Niemczech i Holandii. Wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Kongresach Altowiolowych. Brała również udział w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie (1992) oraz w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Markneukirchen (1995). Była jurorem w ogólnopolskich konkrydursach i przesłuchaniach. Dokonała wielu nagrań płytowych, telewizyjnych, radiowych, DVD. Posiada w swoim dorobku liczne prawykonania utworów muzyki współczesnej (często jej dedykowanych).
Koncert na altówkę i orkiestrę symfoniczną S. Zamuszko w jej wykonaniu znalazł się dwukrotnie na „Playlist for Classical Discoveries goes Avant –Garde . Viva 21 – st Century. Obecnie koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą - współpracuje z kwartetami smyczkowymi: Bacewicz String Quartet, Klecki String Quartet, jest członkiem Orkiestry Kameralnej Polish Camerata. Na stanowisku profesora nadzwyczajnego prowadzi klasę altówki w Akademii Muzycznej w Łodzi.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga


strona główna

Marzec 2021