12 stycznia 2021, wtorek, g. 18:30, sala kameralna
SCENA DLA MUZYKI POLSKIEJ
CHOPIN PIANO QUINTET
ROKSANA KWAŚNIKOWSKA skrzypce
MAGDALENA LECH skrzypce
MARIA STANIENDA altówka
MAGDALENA BOJANOWICZ-KOZIAK wiolonczela
KRZYSZTOF STANIENDA fortepian
GRAŻYNA BACEWICZ Kwintet fortepianowy nr 1
SZYMON LAKS Kwintet fortepianowy na motywach polskiej muzyki ludowej
JULIUSZ ZARĘBSKI Kwintet fortepianowy g-moll op. 34
Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, finansowany
ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Kwintet fortepianowy – to znaczy połączenie fortepianu z kwartetem smyczkowym – jest jedną z najbardziej intrygujących form kameralnych: zespoleniem dwóch organizmów ze swej istoty odrębnych, samowystarczalnych a zarazem doskonałych. Przenikają się w nim porządki muzykowania kameralnego i koncertu solowego. W muzyce europejskiej historię gatunku tworzą kompozycje prekursorów: Solera i Boccheriniego, wybujałe arcydzieła romantyzmu – kwintety Schumanna, Brahmsa, Francka, Dvořáka i Zarębskiego, a wreszcie wybitne przykłady z XX wieku autorstwa Messiaena, Szostakowicza, Schnittkego, Ginastery, Xenakisa.
Kwintet fortepianowy nr 1 Grażyny Bacewicz powstał w 1952 roku. Utwór o wyjątkowo silnej ekspresji, zawierający charakterystyczne dla Bacewicz brzmienia. W części drugiej wyraźnie pobrzmiewa oberek ulubiony taniec Bacewiczówny.
Stylizowane nawiązania do folkloru i neoklasyczna stylistyka cechowały twórczość Szymona Laksa. Nad jego utworami ciąży również koszmar obozowych przeżyć czasów wojny. Kwintet fortepianowy z 1960 roku to wersja III Kwartetu smyczkowego Na polskie tematy ludowe napisanego tuż po wojnie w Paryżu. Jest głosem twórcy, który „przeżył dzięki muzyce”, naocznego świadka zderzenia kultury z barbarzyństwem.
Kwintet Zarębskiego z 1885 roku jest arcydziełem dojrzałego romantyzmu. Zdradzając fascynację Schubertem i Lisztem, a wyprzedzając Dvořáka, pozostaje dziełem całkowicie oryginalnym. Cztery części Kwintetu tworzą zdumiewającą jedność w różnorodności. Powiązane motywem przewodnim otwierają przebogaty świat emocji: od intymnego wyznania po triumf i ekstazę.
CHOPIN PIANO QUINTET
Zespół tworzą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Połączyło ich zamiłowanie do muzyki kameralnej oraz chęć tworzenia niepowtarzalnych muzycznych interpretacji dzięki wykorzystaniu pełnych możliwości brzmieniowych kwintetu fortepianowego. Zespół rozpoczął współpracę jesienią 2013 roku i już w kwietniu 2014 został laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Stasysa Vainiunasa w Wilnie. W tym samym roku Kwintet został zakwalifikowany do finału Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Poertschach. Kolejne laury otrzymane we Włoszech w 2014 roku na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Contessa Tina Orsi Anguissola Scotti w Pianello Val Tidone i na 12. Międzynarodowym Konkursie Premio Citta di Padova w Padwie otworzyły im drogę do sal koncertowych w Polsce i w Europie. Ostatni sukces zespołu to I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. Antona Garcia Abril w Hiszpanii w 2018 roku. Intensywna działalność zaowocowała zaproszeniami na międzynarodowe festiwale, m.in. Quartetto di Bergamo, XX International Chamber Music Festival Lago di Garda 2015, Val Tidone Festival we Włoszech, Festiwal Emanacje w Lusławicach, Wieczory w Arsenale we Wrocławiu, Filharmonia Konesera w Filharmonii Śląskiej. Ważnym krokiem na drodze artystycznej było zakwalifikowanie do programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska, dzięki któremu w 2016 roku ukazała się płyta DVD zespołu z kwintetami fortepianowymi Roberta Schumanna i Dymitra Szostakowicza wydana przez wytwórnię DUX. Chopin Piano Quintet staje się propagatorem polskiej muzyki kameralnej nie tylko w kraju, ale i za granicą.
strona główna
|