11 grudnia 2020, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

JUBILEUSZ KONSTANTEGO WILEŃSKIEGO

TRIO JAZZOWE:
KONSTANTY WILEŃSKI fortepian
KRZYSZTOF BŁASZKIEWICZ kontrabas
JANUSZ MŁYNARCZYK perkusja

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
PIOTR WIJATKOWSKI dyrygent

W programie utwory i opracowania K. Wileńskiego na trio jazzowe i orkiestrę

Dzisiejszy Jubilat znany jest z unikalnego talentu łączenia klasycznego i jazzowego wykonawstwa. Jako pianista-wirtuoz i kompozytor muzyki fortepianowej cieszy się dużym uznaniem pianistów światowej sławy, zamawiających i wykonujących jego kompozycje (Kevin Kenner, Mikołaj Petrow, Peter Jabłoński), a jeden z najbardziej znanych utworów – Sonata - szwedzka gazeta BLT (Blekinde Lans Tinging) porównała z utworami Franza Liszta: Obydwoje są doskonali w wirtuozowskich pasażach, które potrzebują wspaniałej techniki i ogromnej kompetencji muzycznej. Zapraszany jest na największe estrady, gdzie koncertuje zarówno solo, jak i ze znaczącymi orkiestrami i solistami. Artyście towarzyszyć będą Krzysztof Błaszkiewicz na kontrabasie oraz Janusz Młynarczyk na perkusji – członkowie Tria Jazzowego. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi Piotr Wijatkowski – dyrygent, pracownik naukowo-dydaktyczny UMCS, doktor sztuki muzycznej.

KONSTANTY WILEŃSKI
Pochodzi z inteligenckiej rodziny kijowskiej o bogatych tradycjach muzycznych. Jego dziadek, kompozytor Ilia Wileński, był pierwszym dyrektorem Filharmonii w Kijowie i jednym z założycieli trzech teatrów dramatycznych. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Kijowskie u znanych pedagogów: A. Sztogarenko (kompozycja), R. Łysenko (fortepian). Studia uzupełniał na konsultacjach z zakresu kompozycji u Rodiona Szczedrina i Arama Chaczaturiana. Jako profesor Konserwatorium w Kijowie, prowadził zajęcia z harmonii, orkiestracji i improwizacji. Posiada unikalny talent łączenia klasycznego i jazzowego wykonawstwa. Uprawia różne gatunki muzyki: wokalną, symfoniczną, teatralną, kameralną, jazzową. Koncertuje na całym świecie, występując ze znakomitymi orkiestrami, jak: Królewska Orkiestra w Brukseli, Jerozolimska Symfoniczna Orkiestra, Filharmonia Moskiewska.


KRZYSZTOF BŁASZKIEWICZ
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie śpiewu solowego Heleny Szubert-Słysz oraz w klasie kontrabasu Jerzego Tokarczyka. Obecnie jest koncertmistrzem grupy kontrabasów w Filharmonii Świętokrzyskiej, a także nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach, gdzie prowadzi klasę kontrabasu. Występuje na koncertach i z recitalami z muzyką operową i instrumentalną. W 2000 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Gloria Artis.


JANUSZ MŁYNARCZYK
Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie perkusji prof. Stanisława Welanyka. Obecnie pracuje na stanowisku muzyka-solisty w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz jest pedagogiem w kieleckich szkołach muzycznych. Często koncertuje jako solista i kameralista. Współpracuje z Kielecką Grupą Perkusyjną, Animato i Dixieland Band.


PIOTR WIJATKOWSKI
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w której odbywał studia dyrygenckie w klasie profesora Henryka Czyża. Naukę kontynuował pod kierunkiem Michaela Gielena w Hochschule für Musik und darstellende Kunst „Mozarteum” w Salzburgu. Jego dyrygencki kunszt poznali melomani Stanów Zjednoczonych, Korei Płd., Egiptu, większości krajów europejskich oraz krajowych filharmonii. Był dyrektorem Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Dokonał wielu światowych i europejskich prawykonań oraz rejestracji dla radia i telewizji. Na koncie ma płyty nagrane dla wydawnictw polskich, francuskich i koreańskich. Wraz z E. Penderecką współorganizował koncerty XIV i XV Festiwalu Beethovenowskiego. Promuje za granicą twórczość polskich kompozytorów. Równolegle z działalnością artystyczną zajmuje się pedagogiką. W 2008 wystąpił w roli dyrygenta w filmie fabularnym Wiosna 1941.


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga


strona główna

Grudzień 2020