11 października, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
KANON POLIHYMNII

ANTONI WRONA wiolonczela
Laureat XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
BOGDAN OLĘDZKI dyrygent

WOLFGANG AMADEUSZ MOZART Symfonia nr 26 Es-dur K. 184
ROBERT SCHUMANN Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129
FRANZ JOSEPH HAYDN Symfonia nr 100 G-dur Wojskowa


kup bilet on-line

W pierwszym w tym sezonie artystycznym Kanonie Polihymnii – cyklu koncertów, w którym staramy się przedstawić najbardziej znaczące dzieła wielkich kompozytorów – nie może zabraknąć słynnych klasyków i romantyka. Tym razem usłyszymy - dawno już u nas nie graną - skromną rozmiarami Symfonię Es-dur nr 26 KV 184, skomponowaną w Salzburgu w roku 1773. Choć nieskomplikowana formalnie to z wyraźnym rysem indywidualizmu swego twórcy. Jedyny w dorobku niemieckiego twórcy Koncert wiolonczelowy powstał w ciągu zaledwie 2 tygodni w roku 1850. Niestety, Schumann nie doczekał prawykonania, które się odbyło 4 lata po jego śmierci. Dzieło składa się z 3 części, a solistą będzie młody instrumentalista, laureat XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego – Antoni Wrona. „Papa Haydn” – tak pieszczotliwie zwano najstarszego z trzech klasyków wiedeńskich, Josepha Haydna, który cenił dobry żart i uwielbiał zaskakiwać słuchaczy. Jedną z jego najsłynniejszych symfonii jest Symfonia G-dur. Ciepła i radości w niej co niemiara, a niespodzianką (na owe czasy!) jest włączenie do orkiestry instrumentów perkusyjnych na wzór muzyki tureckiej. Stąd jej podtytuł Wojskowa albo Militarna. Świętokrzyskich Filharmoników poprowadzi Maestro Bogdan Olędzki.


ANTONI WRONA
Młody, polski wiolonczelista. Dwudziestoletni student Uniwersytetu muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. dr. hab. Tomasza Strahla oraz prof. dr. hab. Marcina Zdunika. Laureat programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2020, pięciokrotny stypendysta Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Koncertował w znamienitych salach koncertowych ze wspaniałymi orkiestrami, takimi jak: Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, w sali kameralnej NOSPR, w sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej, w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w sali koncertowej UMFC i w wielu innych. Współpracował ze światowymi sławami muzyki takimi jak: Aleksander Sitkovetsky, Jakub Jakowicz, Katarzyna Budnik, Marcin Zdunik, Grzegorz Skrobiński, Michał Francuz, Radosław Kurek, Łukasz Chrzęszczyk. Laureat licznych nagród grand prix i pierwszych miejsc w wielu konkursach organizowanych w kraju i za granicą. Niektóre z nich to:
I miejsce na ogólnopolskim konkursie wiolonczelowym CEA w 2019r. I miejsce na konkursie wiolonczelowym Jana Vychytila w Pradze w 2018r. Grand Prix na V Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu 2024r. Laureat II nagród na Międzyuczelnianym Konkursie Duetów i Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy w 2024r.
Zwycięzca konkursu wiolonczelowego Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu w roku 2023.
Laureat III miejsca na XII Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym imienia Witolda Lutosławskiego w roku 2024.
Uczestnik kursów mistrzowskich gdzie doskonalił warsztat i rozwijał umiejętności interpretacyjne pod okiem najlepszych polskich i światowych wiolonczelistów takich jak: prof. Tomasz Strahl, prof. Kirill Rodin, prof. Gotthard Popp, prof. Arto Noras, prof. Pieter Wispelwey, prof. Julius Berger, prof. Wolfgang Emanuel Schmidt, prof. Rimantas Armonas, prof. Roman Jabłoński, prof. Kazimierz Michalik, prof. Sven Birch, prof. Konstantin Heidrich, prof. Stefan Kropfitsch, prof. Marcin Zdunik, prof. Tomasz Lisiecki


BOGDAN OLĘDZKI
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie – klasa dyrygentury symfoniczno-operowej prof., prof. Bogusława Madeya i Bohdana Wodiczki (dyplom z wyróżnieniem). Swój warsztat dyrygencki doskonalił na kursach mistrzowskich w Los Angeles (1972), Weimarze (1974) i Leningradzie (1976). Debiutował w 1974 roku, prowadząc orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Następnie został dyrygentem Operetki Warszawskiej. Od 1980 roku pracował na stanowisku II dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej. W latach 1982-84 pełnił funkcję dyrektora artystycznego i I dyrygenta Filharmonii Rzeszowskiej. Przez następne 15 lat (od roku 1984) był dyrygentem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Od 2000 roku współpracuje z Operą w Łodzi, Krakowie, Gdańsku.
W ciągu ponad 30 lat kariery dyrygenckiej wielokrotnie prowadził koncerty we wszystkich polskich filharmoniach. Ma na swoim koncie liczne występy za granicą, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Danii, Holandii, Rosji, Szkocji, a także w USA, Brazylii, Chile, Tunisie. Brał udział w renomowanych festiwalach muzycznych: Warszawska Jesień, Aspecte Salzburg oraz w Skopje, Edynburgu, Karlsruhe.
Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.
Ma w repertuarze blisko 70 oper, baletów i operetek oraz liczne utwory symfoniczne; wiele miejsca na tej liście zajmuje także muzyka współczesna. Dyrygent jest propagatorem muzyki Bogusława Schaeffera. Od 3 lat uczestniczy w Międzynarodowym Forum Pianistycznym Bieszczady bez Granic dyrygując: Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej i Lwowską Orkiestrą Kameralną Akademia oraz wybitnymi światowymi solistami.


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

październik 2024