11 października, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

UŚMIECHAJ SIĘ DO KAŻDEJ CHWILI…
PIOSENKI ANNY GERMAN


JOANNA NAWROT śpiew
Zespół BALTIC QUASIDEON GROUP w składzie:
ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI klarnet
JAROSŁAW STOKOWSKI kontrabas
PAWEŁ ZAWADA fortepian
GRZEGORZ LEWANDOWSKI perkusja

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
SZYMON MAKOWSKI dyrygent

kup bilet on-line


Niezwykły koncert poświęcony pamięci Anny German, polskiej piosenkarki dysponującej rzadkim głosem. W programie usłyszymy najpiękniejsze piosenki z repertuaru zmarłej w 1982 roku artystki, znane chyba każdemu pokoleniu i lubiane ze względu na melodyjność i poetyckie teksty. W programie usłyszymy takie przeboje, jak: Człowieczy los, Tańczące Eurydyki czy Wróć do Sorrento. Wykona je głosem do złudzenia podobnym do wielkiej śpiewaczki Joanna Nawrot – laureatka głównej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anny German w Białymstoku. Artystce towarzyszyć będzie zespół Baltic Quasideon Group złożony z czołowych polskich muzyków oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Szymona Makowskiego – dyrygenta Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

JOANNA NAWROT
Ukończyła studia polonistyczne. Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie jest studentką studiów II stopnia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. S. D. Kotlińskiego. Współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku jako solistka. Stypendystka Prezesa Rady Ministrów. Solistka w Międzynarodowych festiwalach: Muzyki Klasycznej na Białorusi, Muzyki Kameralnej Winterreise w Moskwie, Muzyka u źródeł w Lądku Zdroju, im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju, Operetkowego im. Iwony Borowickiej w Krakowie, Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, Letniego Festiwalu Kultury i Sztuki w Helu. Finalistka IV i V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anny German w Warszawie. Wystąpiła w Civica Scuola di Musica Claudio Abbado i Casa Verdi w Mediolanie. Debiutowała partią Krystynki w operetce Ptasznik z Tyrolu K. Zellera na deskach AM w Gdańsku. Otrzymała nagrodę Człowiek Roku w kategorii debiut oraz wyróżnienie w kategorii kultura. Laureatka I miejsca w eliminacjach do Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anny German w Białymstoku. Występowała również w Niemczech, Włoszech i na Białorusi. Ukończyła wokalne kursy mistrzowskie u wybitnych polskich i światowych artystów i pedagogów śpiewu. Nagrała solową płytę wraz z Baltic Quasideon Group oraz orkiestrą kameralną pod dyrekcją Ariela Ludwiczaka z piosenkami Anny German.


BALTIC QUASIDEON GROUP
Formacja muzyczna, która w kręgu swoich muzycznych zainteresowań ma nie tylko muzykę klasyczną, ale również jazzową oraz polską piosenkę klasyczną. Muzycy grający w zespole to wybitni artyści, zaprzyjaźnieni ze sobą od lat, współpracujący przy okazji różnych muzycznych projektów i inicjatyw. Na klarnecie gra Andrzej Wojciechowski, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, wirtuoz, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Gdańsku. Przy fortepianie zasiada Paweł Zawada – muzyk, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej, akompaniator tańca w Gdańskiej Szkole Baletowej. Na kontrabasie gra Jarosław Stokowski, znany muzyk klasyczny jak i jazzowy współpracujący z wieloma artystami w kraju i za granicą. Perkusistą zespołu jest Grzegorz Lewandowski, wybitny polski muzyk, związany z wieloma teatrami muzycznymi w kraju, m.in. Teatrem Muzycznym w Gdyni, a także licznymi zespołami i orkiestrami.


SZYMON MAKOWSKI
Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. W trakcie studiów uczestniczył w kursach mistrzowskich w Polsce i Europie prowadzonych przez wybitnych profesorów, jak: Jose Miguel Rodilla Tortajada, Gabriel Chmura, Alexander Polishchuck. Ukończył także kurs dyrygencki w Accademia Chigiana (Siena) pod kierunkiem Gianluigi Gelmettiego, trzykrotnie uzyskując „Diploma di Merito” oraz stypendia akademii. Brał udział w międzynarodowych konkursach dyrygenckich – im. Dmitri Mitropoulosa w Atenach (2010), w 53. Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Dyrygentów w Besançon (2013, gdzie dotarł do półfinału) oraz w konkursie im. G. Soltiego we Frankfurcie nad Menem (2015, półfinał). W 2011 był asystentem Waltera E. Gugerbauera w Operze Wrocławskiej, współpracując przy przedstawieniu Parsifal Richarda Wagnera. W tym samym roku poprowadził orkiestrę Filharmonii Poznańskiej podczas swojego koncertu dyplomowego, dyrygował także Orchestra Sinfonica di Sanremo na koncercie upamiętniającym setną rocznicę urodzin Franco Ferrary. Na koncie ma również współpracę z orkiestrami zagranicznymi, m.in. w Monte Carlo, Frankfurcie, Pradze, Sofii. Pracował jako dyrygent gościnny w teatrach w Poznaniu, Lublinie oraz w Gliwicach. Od czasu debiutu (2016) z Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze pełni funkcję dyrygenta tej orkiestry.



strona główna

Październik 2019