PIĄTEK, 11 MARCA | 19:00, SALA KONCERTOWA

ARTUR BANASZKIEWICZ skrzypce
CZESŁAW GRABOWSKI dyrygent

FRANZ von SUPPÉ Uwertura do operetki Lekka kawaleria
EMMERICH KÁLMÁN  Graj Cyganie (opr. A. Banaszkiewicz) czardasz z operetki Hrabina Marica
JOHANN STRAUSS (syn) Annen-Polka op. 117
VITTORIO MONTI Czardasz
GRIGORAȘ IONICĂ DINICU (ork. B. Jarmołowicz) Skowronek
JOHANN STRAUSS (syn) Walc Wino, kobieta i śpiew op. 333
MICHAIŁ IWANOWICZ GLINKA Uwertura do opery Rusłan i Ludmiła
GIUSEPPE VERDI Preludium do I aktu opery Traviata
ARTUR BANASZKIEWICZ (ork. B. Jarmołowicz) Skrzypek na dachu fantazja koncertowa na motywach J. Bocka
ANDREW LLOYD WEBBER Suita symfoniczna z musicalu Evita
ARTUR BANASZKIEWICZ parafraza ludowej pieśni żydowskiej Hawa nagila
GEORGE GERSHWIN Suita z opery Porgy and Bess

Bilety w cenie: normalny – 40 zł, ulgowy – 35 zł

Kup bilet on-line

Wszystkim słuchaczom - a szczególnie naszym drogim paniom - dedykujemy radosny i romantyczny koncert, na którym nie zabraknie tanecznych rytmów i miłosnych tematów okraszonych wirtuozerią gry naszego gościa, który zaprezentuje m.in. przebojowe czardasze E. Kálmána i V. Montiego, fantazję koncertową Skrzypek na dachu na motywach J. Bocka, parafrazę ludowej pieśni żydowskiej Hawa nagila. Świętokrzyskich filharmoników w znanych i lubianych utworach J. Straussa, G. Gershwina, czy A. L. Webbera poprowadzi ceniony dyrygent - Maestro Czesław Grabowski.

ARTUR BANASZKIEWICZ
skrzypek, kompozytor, aranżer. Występuje od piątego roku życia. W 1985 roku zdobył pierwszą nagrodę na Konkursie Młodych Skrzypków w Koszalinie. W latach 1988-1990, jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki studiował w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Oprócz klasycznego repertuaru skrzypcowego Artur Banaszkiewicz prezentuje publiczności często własne, wirtuozowskie fantazje i parafrazy znanych, chętnie słuchanych utworów z różnych obszarów muzyki (m.in.: Viva Strauss!, La Fiesta Mexicana, Skrzypek na dachu, Hava nagila, Oczy czarne, Kalinka).

CZESŁAW GRABOWSKI
Dyrygent, kompozytor, pedagog. Po ukończeniu studiów dyrygenckich w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. J. Hawela, w roku 1986 rozpoczął pracę w Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego, którą to funkcję pełnił do sierpnia 2021 r. Był organizatorem i dyrektorem wielu dorocznych imprez muzycznych: Międzynarodowych Spotkań Muzycznych „Wschód-Zachód”, Dni Muzyki nad Odrą, Festiwalu Smyczkowego „Mistrzowie polskiej wiolinistyki”. Należał do inicjatorów budowy w Zielonej Górze nowej sali koncertowej - Międzynarodowego Centrum Muzycznego „Wschód-Zachód”.
Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Zasłużony dla woj. katowickiego, zielonogórskiego i lubuskiego, Zasłużony dla Muzyki Polskiej, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Srebrnym i Złotym Medalem „Gloria Artis”, Złotym Medalem Prezydenta Miasta Zielonej Góry. Honorowy Obywatel Łagowa, Honorowy Obywatel Miasta Zielona Góra.