11 lutego, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

M. RAVEL Suita Moja matka gęś

Bilety w cenie: normalny – 30 zł, ulgowy – 25 zł

Kup bilet on-line

Wspaniała muzyka Klaudiusza Debussy’ego przeniesie nas wprost na urokliwie uliczki wiosennego Paryża. Cechy impresjonizmu – lekkość, delikatność, zwiewność – odnajdziemy w czteroczęściowej Małej suicie. Pewne skojarzenia z impresjonizmem zauważymy również w utworze Athos Concerto na harfę i orkiestrę (2008) Mikołaja Hertla. To utwór inspirowany pobytem kompozytora w Grecji – jej naturą, kulturą, historią, a przede wszystkim tytułową Świętą Górą Athos. Kompozycja jest bardzo energetyczna i słoneczna oraz znakomicie oddaje koloryt Grecji i klimat Morza Śródziemnego, co podkreśla solowa partia harfy. Balet Jezioro łabędzie od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia opowiada m.in. o potędze miłości. Klamrą spinającą koncert będzie utwór drugiego, obok Debussy’ego, przedstawiciela impresjonizmu Maurycego Ravela. Usłyszymy pięcioczęściową orkiestrową wersję suity „Moja matka gęś”. To z kolei powrót do świata dziecięcych baśni.

ANNA SIKORZAK-OLEK
Absolwentka AM im. F. Chopina w Warszawie, uczennica prof. Urszuli Mazurek. Jako stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach i kursach harfowych. Od wielu lat prowadzi aktywną działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Jako pierwsza wykonała i nagrała ponad 20 koncertów polskich kompozytorów, m.in: P. Mossa, M. Ptaszyńskiej, J. Maksymiuka, B. Schaeffera, A. Tansmana. Dokonała archiwalnych nagrań dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Przywróciła polskiej kulturze utwory na harfę M. Popławskiego, F. Nowowiejskiego i nieznanych kompozytorów z XVIII wieku ze zbiorów Biblioteki Książąt Czartoryskich w Krakowie. Na stałe współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową. Nagrała ponad 100 ścieżek dźwiękowych do filmów z muzyką m.in. W. Kilara, J. P. Kaczmarka, K. Dębskiego, P. Mykietyna, P. Szymańskiego i wielu innych. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt płyt. Trzy z nich były nominowane do nagrody Fryderyki. Jako pedagog zajmuje się promowaniem nauczania początkowego na harfie celtyckiej w Polsce oraz komponowaniem drobnych utworów dla dzieci. W 2009 r. założyła Stowarzyszenie „Harfa Dzieciom” oraz wydawnictwo muzyczne „Polska Muzyka Harfowa”. Prowadzi unikalny w Polsce harfowy zespół dziecięcy „Wiktorska Harp Open. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Harfowego i Stowarzyszenia Uniwersyteckiego „Fides et Ratio” działającego przy UKSW w Warszawie. W 2018 r. obroniła doktorat w AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest adiunktem tej uczelni.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach.