W kolejnym koncercie jubileuszowym Filharmonii Świętokrzyskiej Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Tomasz Szreder – dyrektor naszej instytucji w latach 1990 -1995. Solistą jest Marcin Zdunik, gwiazda polskiej wiolinistyki, mimo młodego wieku – wirtuoz jakich mało; w tym roku otrzymał Fryderyka za płytę z utworami Haydna i Denisowa, a także nagrodę TVP Kultury Gwarancja Kultury za 2009 rok. Bardzo interesujący jest także program z arcydziełami symfoniki. W pierwszej części wieczoru usłyszymy dwa utwory Josepha Haydna – 92. Symfonię G-dur Oxfordzką, jedną z najpopularniejszych symfonii tego twórcy oraz II Koncert wiolonczelowy D-dur z partią solową godną mistrza.
Na zakończenie koncertu Orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szredera wykona III Symfonię D-dur – bardzo lubianą przez publiczność filharmoniczną symfonii Franza Schuberta ze względu na niezwykłą melodyjność utworu.



MARCIN ZDUNIK
Młody wiolonczelista o fenomenalnej wrażliwości, wyobraźni muzycznej i możliwościach technicznych. Nie jest to zwykły odtwórca, lecz artysta „twórczy” – prezentujący często własne, mistrzowskie transkrypcje i kompozycje (kapitalne opracowania kaprysów Paganiniego, sonat skrzypcowych Bacha czy dzieł Ravela). Laureat Grand Prix, I nagrody, dwóch nagród specjalnych i siedmiu innych nagród VI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w 2007.

Studiuje w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Bauera. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. prof.: Leonida Gorochowa, Michaela Flaksmana, Gary Hoffmana, Juliusa Bergera. Jest laureatem m.in.: 40. Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego w Markneukirchen, VI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego (I nagroda, Grand Prix za wykonanie Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę W. Lutosławskiego, nagrody specjalne za najlepsze wykonanie Wariacji Sacherowskiej W. Lutosławskiego i Gigue na wiolonczelę solo P. Szymańskiego oraz większość nagród pozaregulaminowych), nagrody Gwarancja Kultury 2009 przyznanej przez TVP Kultura. Koncertuje w wielu krajach Europy i Azji, często prezentując własne opracowania i kompozycje. Współpracuje z Prague Chamber Orchestra, St. Petersburg Camerata, Orkiestrą Kameralną Unii Europejskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polską Orkiestrą Radiową, a także z wieloma wybitnymi muzykami. Owocem współpracy z Januszem Wawrowskim był nowatorski projekt obejmujący skomponowanie przez Marcina Zdunika równorzędnego głosu wiolonczeli do Kaprysów Paganiniego. Dokonał wielu nagrań dla PR i TV; za płytę z dwoma koncertami wiolonczelowymi Haydna otrzymał Fryderyka 2010. Gra na wiolonczeli wykonanej przez Wojciecha Topę.


TOMASZ SZREDER
Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej Stanisława Wisłockiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich w Szombathely na Węgrzech i w Wiedniu. Odbył również staże w instytucjach kultury w Monachium jako stypendysta Bawarskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1990 do 1995 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kieleckiej. Obecnie jest kierownikiem muzycznym i dyrygentem w Operze Wrocławskiej. W swoim dorobku artystycznym ma nagrania telewizyjne, radiowe i płytowe, m.in. Toscę G. Pucciniego z zespołem Opery Wrocławskiej, a w szerokim repertuarze wykonawczym posiada najważniejsze dzieła muzyki symfonicznej, operowej i oratoryjno-kantatowej. Za jedno z najważniejszych dokonań artystycznych uważa realizację premiery Hagith K. Szymanowskiego, wystawionej na scenie Opery Wrocławskiej (2005). Nagranie DVD tej realizacji zostało nagrodzone Złotym Orfeuszem (Paryż 2009). Jako jeden z nielicznych dyrygentów poprowadził wykonanie całej tetralogii R. Wagnera Pierścień Nibelunga (2006). Była to pierwsza powojenna realizacja tego monumentalnego dzieła we Wrocławiu. W czerwcu br. prowadził premierę Turandot G. Pucciniego, która była pierwszym w Polsce przedstawieniem operowym zrealizowanym na stadionie. W październiku natomiast dyrygował polskim prawykonaniem Legend o Marii B. Martinu.


wstecz

góra