10 listopada, niedziela, g. 11:00, sala koncertowa

KONCERT RODZINNY
Muzyczne spotkania z PGE Polską Grupą Energetyczną
32. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI
DOMINOBAJKI

JAROSŁAW SIWIŃSKI fortepian
LESZEK LORENT perkusja
MAŁGORZATA KOŁCZ prowadzenie, animacja publiczności


kup bilet on-line

Dominobajki na fortepian, perkusję, showmana i publiczność składają się z piętnastu abstrakcyjnych elementów bajkowych, takich jak Srebrne Orzechy, Rakieta Kosmiczna, Drzwi, Gonitwa, z których - jak z kostek domina - uczestnicy koncertu układają własne krótkie opowieści. Muzycy je następnie ilustrują, dobierając odpowiednie fragmenty dźwiękowe w kolejności wynikającej z wyobraźni publiczności, która ma tym samym swój udział w ich współtworzeniu i wykonywaniu.
Kompozycja powstała w r. 1997 na zamówienie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.


JAROSŁAW SIWIŃSKI
Kompozytor „Dominobajek”. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecnie UMFC) w Warszawie w klasie fortepianu i kompozycji, a także doktorant tej uczelni. Jako członek Grupy MM działał na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z Eugeniuszem Rudnikiem, Frederickiem Rzewskim, Michelangelo Pistoletto, orchest de ereprijs, Forbidden City Chamber Orchestra, Orkiestrą Muzyki Nowej, duetem Viktor Lois/Yin Peet i Grupą Azorro. Od 2017 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Warszawskich Spotkań Muzycznych – festiwalu organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich. Jest też współautorem licznych projektów artystycznych i edukacyjnych Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Komponuje utwory kameralne, orkiestrowe, elektroakustyczne, z udziałem fortepianu autonomicznego (bez pianisty) a także utwory dla publiczności dziecięcej.


LESZEK LORENT
Perkusista, doktor habilitowany sztuki muzycznej, kierownik Studium Muzyki Nowej oraz Pracowni Antropologii Kultury Muzycznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Specjalizuje się w wykonywaniu utworów multiperkusyjnych oraz dzieł teatru instrumentalnego. Ma na swoim koncie prawykonania dzieł wielu współczesnych kompozytorów, m.in.: Marcina Błażewicza, Dariusza Przybylskiego, Ignacego Zalewskiego, Tomasza Opałki, Miłosza Bembinowa. Z jego inspiracji powstało kilkadziesiąt kompozycji przeznaczonych na perkusję, w tym dzieła na perkusję solo i orkiestrę. Jego dorobek fonograficzny obejmuje kilkanaście płyt, w których występuje jako solista i kameralista. Leszek Lorent jest też autorem monografii naukowych. Jego artykuły z pogranicza muzyki i filozofii były publikowane w wielu wydawnictwach naukowych w Polsce i za granicą.


MAŁGORZATA KOŁCZ
Kontrabasistka, animatorka kultury, autorka tekstów. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendystka MKiDN oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Laureatka nagrody Związku Kompozytorów Polskich w dziedzinie edukacji. Występuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami. Wykonuje muzykę klasyczną i współczesną, a także muzykę improwizowaną. Intensywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej oraz jej twórców. Projektuje, organizuje i promuje różnorodne wydarzenia artystyczne (m.in.: Festiwal „Obrazy z Conrada”, „Letni Festiwal Nowego Miasta”, „Obrazy z Warszawy”, „Audio Stage”). Jest inicjatorką warsztatów dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, „Co słychać w muzyce?” i „Nie bój się improwizować!". Tworzy również teksty poetyckie.


PGE Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

listopad 2024