DOMINOBAJKI
Muzyczna podróż po wyobraźni Twojej i mojej z udziałem kompozytora Jarosława Siwińskiego

Dominobajki to utwór łączący ze sobą różnorodne segmenty muzyczne odpowiadające bohaterom i zdarzeniom z bajki. W trakcie zabawy dzieci ćwiczą segmenty zaprojektowane specjalnie dla nich, wzbogacając fakturę dźwiękową utworu własną aktywnością, inspirowaną przez kompozytora. Jak z klocków domina, artyści: perkusista i pianista wraz z dziećmi układają muzyczne opowiadania a potem wspólnie je wykonują.


Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (dawniej Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży), zostało powołane w 1984 roku. Instytucja powstała głównie ze względu na odbywające się w Poznaniu od lat 70. Biennale Sztuki dla Dziecka, które skupiało grono twórców, psychologów i pedagogów zainteresowanych nowoczesną edukacją artystyczną dzieci. Organizacja tej imprezy została wpisana w statutowe działania Centrum, które dzisiaj stanowi miejsce kreacji różnorodnych zdarzeń artystycznych i forum wymiany doświadczeń związanych z inspirowaniem profesjonalnej twórczości dla dzieci i młodzieży, promocją nowych wartościowych zjawisk artystycznych, popularyzacją i wspieraniem rozwoju nowych metod edukacji kulturalnej młodego pokolenia.

Muzyka i zabawa
Koncerty muzyki współczesnej dla dzieci w wieku 6-10 lat
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu od 15 lat zajmuje się realizacją koncertów muzyki współczesnej dla dzieci Muzyka i zabawa. Celem projektu jest rozwijanie wrażliwości i otwartości dzieci na nową muzykę poprzez realizację oryginalnej, atrakcyjnej dla młodej publiczności formy koncertów. Przebieg zdarzeń oparty jest tutaj na dialogu z młodą publicznością, zarówno na słuchaniu jak i zabawie z muzyką oraz muzykowaniu wspólnie z artystami. Dzieci realizują różnorodne zadania zaprojektowane przez kompozytorów, polegające na improwizacji dźwiękowej, ruchowej, głosowej. Nie są tu jedynie biernymi odbiorcami, lecz stają się „artystami” współodpowiedzialnymi za wykonanie utworu. Ich wyobraźnia i aktywność są integralnymi częściami muzyki, która jest po trosze także ich dziełem. Udział dzieci nie zakłóca muzycznej narracji, lecz ją wzbogaca a utwory są tak skomponowane, by ich realizacja nie wymagała zbyt wielu ćwiczeń i prób, lecz stanowiła dla wszystkich wykonawców wspaniałą zabawę.

Jarosław Siwiński
(ur. 1964) studiował grę na fortepianie w klasie Kazimierza Gierżoda, a następnie kompozycję pod kierunkiem Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jako pianista i kompozytor uczestniczył m.in. w Światowych Dniach Muzyki w Warszawie i Seulu, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Warszawskich Spotkaniach Muzycznych, Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” oraz Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu.
Współpracował m.in. z holenderską Musiekgroup De Ereprijs, Fryderykiem Rzewskim (Coming Together), Michelangelo Pistoletto (Koncert na 5 fortepianów), Viktorem Loisem i Yin Peet (Container Man) oraz Grupą Azorro (Martwa natura na żywo). Był członkiem Grupy MM, działającej na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Tworzy też muzykę do filmów animowanych, teatru i gier komputerowych. Jest autorem hejnału Rzeszowa. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od wielu lat współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu komponując i wykonując nowe utwory dla dzieci.

Ryszard Bazarnik
(ur. 1969) Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego, uczestnik Kursów Interpretacji Muzycznej Centre Acanthes w Avignon pod kierunkiem Sylvio Gualdy.
Twórca i Lider zespołu Drums NRG, z którym realizuje akrobatyczne Koncerty na ścianie oraz inne koncerty, działania i akcje perkusyjne. Wszechstronny muzyk, pomysłowy i oryginalny animator muzyczny, organizator licznych warsztatów, spotkań integracyjnych, koncertów dla dorosłych i dzieci, konstruktor instrumentów (z wykorzystaniem garnków, kół rowerowych itp).
Koncertował w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech i Austrii, Rumunii, Emiratach Arabskich, Kuwejcie (m. in. udział Koncertu na Ścianie w głównych obchodach 35-lecia niepodległości Emiratów Arabskich w Abu Dhabi, wykonanie 82 Koncertów na Ścianie oraz poprowadzenie 80 warsztatów przy Największym Bębnie Świata podczas dwóch największych festiwali na Środkowym Wschodzie - Global Village Festival i Dubai Shopping Festival, Hannover EXPO 2000, Menuhin Festival Gstaad 2001- Jose Carreras Gala, George Eunescu Festival Bucuresti).
Przez 9 lat współpracował z Markiem Bilińskim, zagrał z nim kilkadziesiąt koncertów, brał także udział w nagraniu płyty M. Biliński-A. Duczmal, także kilkadziesiąt koncertów z Kwartetem Jorgi, cykl koncertów z zespołem TAM TAM PROJECT i Tytusem Wojnowiczem (płyta 2001).
Współpracował z orkiestrami symfonicznymi: Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, kameralnymi: Amadeus Agnieszki Duczmal, Camerata Vistula. Brał udział w nagraniach muzycznych w ramach festiwali muzyki współczesnej Warszawska Jesień.
Autor muzyki do widowisk Telewizji Edukacyjnej i spektakli teatralnych. Współpracował z Teatrem Biuro Podróży, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu.

Hanna Gawrońska
Absolwentka psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 1977-1985 pracownik naukowy Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1987 animatorka sztuki, główny instruktor w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Autorka wielu projektów artystycznych, między innymi cyklu koncertów muzyki współczesnej Muzyka i zabawa, organizatorka konkursów i warsztatów kompozytorskich, konferencji naukowych i prezentacji muzycznych na Biennale Sztuki dla Dziecka, od 2009 koordynator merytoryczny Biennale. Jest inicjatorką i realizatorką działań na rzecz dzieci niepełnosprawnych i dysfunkcyjnych, a także autorką wielu zajęć warsztatowych dla dzieci i nauczycieli.

Agata Felikszewska-Igiel
Absolwentka pedagogiki ze specjalizacją terapeutyczną i medialną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Główny instruktor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Animatorka sztuki, autorka projektów artystycznych: m.in. Lato z Leonardem, Konkursów Poetyckich dla dzieci a także współorganizatorka działań w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ale kino! i Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Prowadzi zajęcia warsztatowe, teatralne i muzyczne dla dzieci i nauczycieli. Producent projektów muzycznych w Centrum Sztuki Dziecka również w ramach Biennale Sztuki dla Dziecka.






góra