ROK WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGOMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu
"Lutosławski 2013 - Promesa", realizowanego
przez Instytut Muzyki i Tańca

Instytut Muzyki i Tańca
TVP Kultura    Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

W programie piosenki do słów JULIANA TUWIMA: Kotek, Warzywa, Trudny rachunek, Rzeczka, Spóźniony słowik, Taniec, Idzie Grześ, Ptasie plotki, O Panu Tralalińskim, Rok i bieda

Uroczystości jubileuszowe wybitnego polskiego kompozytora nie zawsze muszą być bardzo poważnym wydarzeniem. Okazuje się, że Witold Lutosławski, znany na całym świecie twórca wybitnych kompozycji dla dorosłych, napisał także całkiem sporo kompozycji dla dzieci, w tym również piosenki.
Dzięki młodości, energii twórczej i urokowi wszystkich wykonawców powstał premierowy koncert piosenek Witolda Lutosławskiego, złożony z dziesięciu piosenek do wierszy Juliana Tuwima, w aranżacjach własnych wykonawców. Niepowtarzalną atmosferę tego wydarzenia tworzą oryginalne wizualizacje realizowane na żywo przez ich autorkę.



DOROTA MIŚKIEWICZ
Muzykę ma wdrukowaną w geny. Jej ojciec – Henryk Miśkiewicz – to znany saksofonista jazzowy, zaś brat Michał jest perkusistą u Tomasza Stańki. Dorota rozpoczęła swoją muzyczną drogę jako uczennica w klasie skrzypiec, ale bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe. Ilość projektów, kolaboracji, sesji, koncertów, w jakie angażowała się przez lata swojej obecności na scenie jest niezliczona. Równie nieprzebrana jest ilość gatunków muzycznych, przez które podróżowała. Współpracowała między innymi z Cesarią Evorą, Nigelem Kennedym, Janem Ptaszynem Wróblewskim, legendą polskiego jazzu Włodzimierzem Nahornym. Nagrała cztery solowe płyty: Dorota Miśkiewicz Goes to HeavenZatrzymaj się, Pod rzęsami, Caminho, Ale.


KWADROFONIK
Zespół powstał w wyniku połączenia dwóch duetów: perkusyjnego i fortepianowego – Hob-beats Duo oraz Lutosławski Piano Duo, tworząc jedyny taki kwartet w Polsce i jeden z niewielu na świecie. Ich projekt Folklove – własne opracowanie polskich melodii ludowych, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem na 9. Festiwalu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”, na którym muzycy otrzymali Grand Prix, Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy i „Burzę Braw” – Nagrodę Publiczności. Krytycy uznali zespół za odkrywczy i wytyczający nowe tory w muzyce folk. W 2007 Kwadrofonik został laureatem prestiżowej Nagrody Specjalnej 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU Svetozar Stracina w Bratysławie.



powrót do strony głównej