Niemałe emocje czekają nas podczas majowego koncertu, a zasadniczym powodem jest zabudowa estrady, na której kolejno pojawiać się będą na początku jeden, następnie dwa, a nawet trzy fortepiany. Będzie to duże wyzwanie nie tylko dla artystów, ale także dla naszych służb, przyzwyczajonych co prawda do wielkiego instrumentarium, lecz trzy fortepiany na estradzie – to jednak rzadkość. Interesująco zapowiada się w związku z tym sam program wypełniony dziełami jednego kompozytora, muzycznego geniusza wszech czasów – Wolfganga Amadeusa Mozarta. Kompozytor pozostawił 27 koncertów fortepianowych, i mimo że komponowanie przychodziło mu z wielką łatwością (znana jest anegdota, że Mozart tworzył swoje utwory szybciej, niż jakikolwiek kopista mógł je przepisać!), to większość z nich wznosi się na szczyty mistrzostwa. Wszystkie są trzyczęściowe, przy czym części środkowe występują w tempie andante. My wysłuchamy Koncertu Es-dur KV 271, numeru 10 Es-dur KV 365 na dwa fortepiany oraz numeru 7 F-gur KV 242 na trzy fortepiany. Jak to zabrzmi: zwielokrotniony głos fortepianu z towarzyszeniem orkiestry – przekonamy się już w piątek. Przy fortepianach zasiądą wytrawni pianiści: znani i cenieni, a o ich talencie kielecka publiczność miała okazję przekonać się podczas inauguracji IV edycji Konkursu.
Konkurs organizowany jest co dwa lata (pierwszy miał miejsce w 2005 roku). przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach oraz Filharmonię Świętokrzyską, w tym roku dołączył także Departament Szkolnictwa Artystycznego MKiDN. Jego głównym celem jest promowanie utalentowanych młodych wykonawców.
W konkursie udział biorą uczniowie klas VI szkół muzycznych I st. i klas I - V szkół muzycznych II st. w trzech kategoriach wiekowych, a także ich odpowiednicy w szkołach za granicą. Przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności, a ocenia je jury pod przewodnictwem Jarosława Drzewieckiego (przewidywane są po trzy nagrody i po trzy wyróżnienia w grupach oraz nagrody specjalne).
Uroczysty koncert laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej, połączony z wręczeniem nagród, tradycyjnie odbędzie się w siedzibie Filharmonii podczas koncertu abonamentowego – 17 maja.



PIERLUIGI CAMICIA
Studiował w Konserwatorium w Bari u wybitnego profesora Nino Roty. W 1962, jako dziesięciolatek, zdobył pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie ENAL w La Spezii. W wieku dwudziestu jeden lat wygrał konkurs fortepianowy we Włoszech Città di Treviso, zdobył również wiele nagród na konkursach im. Busoniego i Chopina. Obecnie jest dyrektorem Tito Schipa State Conservatory of Music w Lecce (Włochy) oraz dyrektorem artystycznym zespołu Camerata Musicale Salentina. Prowadzi kursy mistrzowskie w zakresie gry na fortepianie oraz muzyki kameralnej w wielu krajach Europy, a także w USA.


MONIKA SIKORSKA-WOJTACHA
Studia pianistyczne rozpoczęła w PWSM w Łodzi w klasie prof. W. Kędry, a ukończyła w PWSM w Katowicach w klasie prof. B. Woytowicza. Jest laureatką I ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego (1970), IV Konkursu na Stypendia Artystyczne im. F. Chopina (1972), VII Festiwalu Pianistyki Polskiej (1974). Poza działalnością artystyczną zajmuje się pedagogiką jako profesor w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie również pełni funkcję kierownika Katedry Fortepianu. Poza tym uczestniczy w pracach jury wielu konkursów krajowych oraz prowadzi liczne konsultacje, kursy i warsztaty pianistyczne.


MICHEL BOURDONCLE
Urodził się w 1960 w Marsylii. Studiował w Konserwatorium w Paryżu i w Moskwie. Występuje na najbardziej prestiżowych estradach świata z towarzyszeniem znakomitych orkiestr. Dokonuje także nagrań radiowych i telewizyjnych zarówno we Francji, jak i za granicą. Był organizatorem, a następnie dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Les Nuits Pianistiques Noce Pianistyczne w Aix-en-Provence. W 2006 utworzył również w Aix-en-Provence Międzynarodową Akademię Pianistyczną oraz zorganizował w jej ramach międzynarodowy konkurs pianistyczny. Pianista jest także doradcą artystycznym Międzynarodowego Festiwalu w Gulanguy, Wyspa Pianistyczna, w Xiamen (Chiny). Za działalność artystyczną został nagrodzony medalami Ville d’Aix-en-Provence i Assemblée Nationale.


JAROSŁAW DRZEWIECKI
Ożywioną działalność koncertową rozpoczął po zdobyciu nagród na prestiżowych konkursach muzycznych w Bolzano (Włochy), Pretorii – nagroda Estelle Zwick Prize, Marsali (Włochy – Grand Prix) oraz w Porto (Portugalia – Grand Prix i cztery nagrody specjalne). W 1995 debiutował w Het Concertgebouw w Amsterdamie. Jest drugim, obok Adama Harasiewicza, polskim pianistą, który utrwalił na CD komplet etiud Chopina. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie prof. Andrzeja Tatarskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Jerzego Sulikowskiego. W latach 1986-88 był asystentem-stażystą prof. Wiktora Mierżanowa w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Obecnie jest profesorem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Prowadzi kursy pianistyczne w Polsce, Rosji, Portugalii i Estonii, a także zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych.


EDWARD WOLANIN
W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, a 10 lat później, jako najmłodszy w historii uczelni student, rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej w Warszawie. Naukę kontynuował w Studium Podyplomowym u prof. Jana Ekiera. Artysta odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Jeszcze w trakcie studiów został laureatem konkursów na stypendia artystyczne im. F. Chopina oraz Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1984). W XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie uhonorowano go nagrodą dla najlepszego polskiego pianisty, który nie przeszedł do III-go etapu. Trzy tygodnie później zdobył II nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Palma de Mallorca (1985). W1989 został laureatem I nagrody na III Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt.


WALDEMAR WOJTAL
Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w klasie Zbigniewa Śliwińskiego. Studia podyplomowe odbył w Paryżu u Vlado Perlemutera oraz Suzanne Roche. Stypendysta Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, laureat Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku oraz II Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Warszawie. Głównym nurtem jego działalności zawodowej jest pedagogika – prowadzi klasę fortepianu w gdańskiej Akademii Muzycznej. Równocześnie pracuje z uzdolnioną młodzieżą średnich szkół muzycznych. Od wielu lat jest członkiem Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej, m.in. jako członek Rady do Spraw Szkolnictwa Artystycznego oraz jako juror organizowanych przez te instytucje przesłuchań ogólnopolskich i wykładowca seminariów dla nauczycieli klas fortepianu. Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Obecnie kieruje Katedrą Fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.



JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.

powrót do strony głównej