Gdzie najlepiej poznać muzykę i taniec folklorystyczny, regionalne przyśpiewki i zabawy? Oczywiście na weselu! Koncert-widowisko przełamie wszelkie stereotypy dotyczące wsi, gwary, dawnych tradycji i folkloru. Najpierw nieśmiało uchylimy drzwi wiejskiej chaty, by potem dołączyć do weselników… krokiem świętokrzyskiego powolnioka. Scenariusz obrzędu oparty jest na autentycznych wydarzeniach z okresu międzywojennego XX wieku.
(dla dzieci od lat 3)



ZESPÓŁ LUDOWY JAWORZANKI z Jaworza
(kierownik GRAŻYNA GRODZIECKA)
Zespół podtrzymuje rodzime dziedzictwo kulturowe i kultywuje ukształtowane przez historię regionu: tradycję, obrzędowość, język i melodykę. Bierze udział w prestiżowych imprezach, takich jak: Międzynarodowa Biesiada z Folklorem w Raciborzu, Międzynarodowe Buskie Spotkania z Folklorem, Przegląd Folklorystyczny Katolickich i Ewangelickich Parafii w Ratingen-Homberg w Niemczech. Na dorobek Jaworzanek składają się popularne pieśni świętokrzyskie, humorystyczne monologi, scenki obyczajowe, obrzędy weselne, bożonarodzeniowe widowiska teatralne i kolędnicze oraz widowisko Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim. Zespół może poszczycić się także pracą społeczną i charytatywną, jak np. zapraszanie na wspólną wieczerzę wigilijną samotnych mieszkańców Jaworza i okolic, występy w Przytulisku dla Kobiet Bezdomnych Św. Brata Alberta, dla członków grupy wychodzenia z bezdomności „GWAB” oraz w Domach Pomocy Społecznej. Artyści prowadzą również działalność edukacyjną, włączając dzieci i młodzież w niektóre widowiska. W lutym 2011 zespół wystąpił w filmie Zapusty.

ADAM MŁODAWSKI – reżyser przedstawienia Wesele świętokrzyskie, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach oraz podyplomowego Studium w Zakresie Kształcenia Muzyczno-Ruchowego w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Pracuje jako instruktor terapii zajęciowej z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie w Skarżysku-Kamiennej.

GRZEGORZ MICHTA – autor opracowania muzycznego przedstawienia Wesele świętokrzyskie, akordeonista, kierownik zespołu ludowego Kapela Ciekoty.


KAPELA „CIEKOTY”
Powstała w 1995 z inicjatywy Ludwika Michty przy Kole Gospodyń Wiejskich w rodzinnej wsi, od której wzięła swą nazwę. Zaczynała jako kapela rodzinna w składzie: Ludwik Michta (ojciec) – akordeon, Grzegorz Michta (syn) – bęben, Stanisław Jaguś – skrzypce. Skład kapeli (obecnie powiększony o trąbkę i klarnet) jest typowy dla regionu świętokrzyskiego. Po dziesięciu latach kierownictwo nad zespołem przejął Grzegorz Michta.
Początkowo kapela nie miała instruktora i sama dobierała repertuar tak, aby odzwierciedlał on tradycje rodzimego folkloru. Pierwszym znaczącym występem kapeli wraz z Zespołem Pieśni i Tańca „Ciekoty”, z którym rozpoczęła współpracę, był udział w XX Buskich Spotkaniach z Folklorem w 1996. Na konkursie tym w następnym roku zespół zdobył pierwsze miejsce, w 1997 – drugie, i ponownie w 2000 – pierwsze. Kapela jest także laureatem Grand Prix im. Piotra Gana (2001, 2004, 2006), I miejsca w „Przeglądzie Kapel Ludowych” – Daleszyce 2005, III miejsca w XV Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych, Bedlno 2005, III miejsca w Koneckim Przeglądzie Kapel Ludowych – Końskie 2005. Kapela uczestniczy w imprezach plenerowych na terenie gminy Masłów oraz poza jej granicami.


AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA
Jest flecistką Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Prowadzi audycje muzyczne w szkołach na terenie województwa świętokrzyskiego, koncerty z cyklu Akademia Melomana, a także okrasza słowem koncerty symfoniczne i kameralne odbywające się w Kielcach i innych miastach regionu.





powrót do strony głównej