10 stycznia, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
KONCERT SYMFONICZNY
ŚWIĄTECZNE PODRÓŻE
JAREK WIST śpiew
BARTEK STASZKIEWICZ fortepian
SZYMON FRANKOWSKI bas
NIKODEM WRÓBEL gitary
TOMASZ "HARRY" WALDOWSKI perkusja
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JULIAN GILEWSKI dyrygent
kup bilet on-line
W programie popularne kolędy i piosenki bożonarodzeniowe w aranżacjach Bartka Staszkiewicza i Tomasza Waldowskiego.
Jarek Wist
Jest wokalistą, którego możliwości wokalne znacznie przekraczają trendy, do których przywykła polska publiczność. Śpiewa tak, jak niewielu potrafi i to, o czym wielu zapomina. Jest jednym z najlepszych wokalistów swingowych, wprowadził na scenę zapomniany już retro-pop, przypominając to, co w muzyce najważniejsze i najlepsze.
Karierę rozpoczął wygraną w Szansie na sukces, a dzięki zapewnionemu zwycięstwem rozgłosowi zaczął współpracować z wieloma znanymi wokalistami i muzykami. Nagranie coveru do piosenki Fresh zespołu Kool And The Gang otworzyło przed nim nowe możliwości – utwór znalazł się na płycie Pozytywne wibracje vol.8, gdzie Jarek wśród takich artystów jak Stevie Wonder, Diana Krall czy Paul Anka był jednym polskim wykonawcą. Kolejnym sukcesem Jarka jest tytuł nadzieja i odkrycie roku, którym został uhonorowany podczas gali Fryderyków 2007 za piosenkę Między słowami. Wkrótce potem wystąpił jako finalista na sopockiej scenie Top Trendy Festiwal z kolejnym singlem Zawsze wracaj. Przez Gazetę Pomorską nominowany do tytułu Osobowości Roku 2016 w kategorii kultura - dzięki głosom publiczości zwyciężył etap powiatowy, jest laureatem trzeciego miejsca na poziomie wojewódzkim.
Na scenie występuje jako solista najciekawszych projektów rozrywkowych. Od lat koncertuje ze znakomitą orkiestrą Zygmunta Kukli – Kukla Band. Jest zarówno wokalistą jak i współtwórcą jednego z ciekawszych projektów muzycznych ostatniego czasu –Swinging with Sinatra – który od pięciu lat podbija serca publiczności w całym kraju. Powstały już trzy wersje projektu swingowego: orkiestrowa, z Big Bandem Krzysztofa Herdzina (płyta nagrana podczas jednego z koncertów - LIVE! in Inowrocław, nie znikała z list bestsellerów Empiku przez pół roku!), a także kameralna z bandem jazzowym, oraz symfoniczna, gdzie poza czołówką polskich muzyków, a scenie wokalowi Jarka towarzyszą orkiestry smyczkowe. Każda z odsłon to inne, specjalnie przygotowane aranżacje i repertuary. Więcej info w zakładce Swinging with Sinatra.
Jarek Wist wydał dwa solowe albumy studyjne – pierwszy z 2014 roku zatytułowany Jest zapisane to podsumowanie doświadczeń wokalnych – muzykowania w towarzystwie dużych orkiestr, big bandów, solistów. Muzycznie czepie z włoskich brzmień i przenosi w elegancką atmosferę lat 50. i 60., doskonale oddając ich retro klimat. Wszystkie z trzech wydanych singli - Ciao, Nieważne co powiesz, Jest zapisane - cieszyły się ogromną popularnością słuchaczy, wygrywając plebiscyty w wielu rozgłośniach radiowych, uznanie zyskują również nagrane do Ciao i Jest zapisane teledyski, z których ostatni został nagrany w skąpanym słońcem Rzymie, oddając prawdziwie włoską atmosferę. Więcej info w zakładce Jest zapisane.
W 2015 roku na rynku ukazała się druga solowa płyta Jarka Wista Na swojej skórze, która również stanowi zapis wrażeń i emocji – tym razem, co sugeruje tytuł, nieco bardziej intymnych. To znacznie bardziej osobisty krążek – Jarek jest autorem większości tekstów i kompozycji. Nowa płyta to również inne niż do tej pory rozwiązania muzyczne, a singiel Jak mam zapomnieć promujący krążek, jest świetną zapowiedzią atmosfery muzycznej płyty. Na lato w eterze zagościł drugi singiel zatytułowany Falująca - uwielbiany przez publiczność, pełny wakacyjnej beztroski i energii. Ostatnim singlem promoującym krążek jest Notte - bez wątpienia najlepiej oddający emocjonalność całego krążka, najbardziej bliski emocjonalnie Jarkowi utwór, który podsumowuje nastrój płyty. Więcej informacji w zakładce Na swojej skórze.
Jarek Wist jest autorem większości tekstów śpiewanych utworów, nieustannie gromadzi inspiracje i tworzy kompozycje. Koncertuje w całym kraju, zarówno z projektem jazzowym w różnych odsłonach, jak i z własnym, nowym repertuarem. Na swoim koncie ma dwie duże zagranicze trasy koncertowe, w tym występ m.in. w Paryżu oraz dwie trasy transamerykańskie - w 2016 seria koncertów w Brazylii - Brasili, Rio de Janeiro i Kurytybie, w 2017 w Waszyngtonie, USA oraz ponownie w Brazylii.
Julian Gilewski
Urodził się w Warszawie. W 2020 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Muzycznym
Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dr hab.
Moniki Wolińskiej. Obecnie kontynuuje studia magisterskie będąc na roku dyplomowym, na
macierzystej Uczelni.
W czerwcu 2024 roku, podczas koncertu dyplomowego, zadebiutował na scenie
Filharmonii Narodowej dyrygując Orkiestrą Symfoniczną FN. Od sezonu 2023/24 związany
jest z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie, gdzie jako dyrygent-asystent
współpracował z Maestro Patrickiem Fournillier. W grudniu 2022 roku objął kierownictwo
muzyczne nad edukacyjnym projektem Bajka o Siwobrodym Krasnalu w Warszawskiej Operze
Kameralnej. Dodatkowo jako asystent miał okazję pracować z takimi dyrygentami jak:
Andrzej Boreyko, Jerzy Maksymiuk, Anna Duczmal-Mróz czy Massimiliano Caldi.
W marcu 2023 roku został laureatem I miejsca na IV Ogólnopolskim Konkursie Studentów
Dyrygentury im. A. Kopycińskiego we Wrocławiu.
W sezonie artystycznym 2024/25 będzie pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta w Filharmonii
Lubelskiej, w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-
Rezydent”. Dotychczas współpracował z orkiestrami takimi jak m.in.: Orkiestra Filharmonii
Narodowej w Warszawie, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Filharmonii
Świętokrzyskiej, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestra
Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
W lutym 2022 roku otrzymał stypendium dyrygenckie Fundacji im. Jerzego Semkowa, a w
roku 2023 stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium
Rektora UMFC dla najlepszych studentów.
strona główna
styczeń 2025
|