9 listopada, sobota, g. 18:30, sala kameralna

KONCERT KAMERALNY
32. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI
MUZYKA OCALONA

MATEUSZ STRZELECKI skrzypce
ANDRZEJ PAWEŁ ŚLĄZAK fortepian

ROMAN PADLEWSKI Berceuse z nieukończonej Suity na skrzypce i fortepian
KAROL RATHAUS I Sonata op. 14 na skrzypce i fortepian
ROMAN RYTERBAND Nokturn es-moll na fortepian solo
GRZEGORZ FITELBERG Kołysanka (aranżacja na skrzypce i fortepian)
ALEKSANDER TANSMAN Cinq pièces faciles pour violon et piano


kup bilet on-line

Na program wieczoru złożą się utwory zapomniane: nieznane, niepublikowane albo stworzone przez twórców, których dorobek był świadomie niszczony bądź ukryty.


MATEUSZ STRZELECKI
Urodził się w 1989 w Radomiu. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Wydział Instrumentalno–Pedagogiczny w Białymstoku w klasie st. wykł. Iwony Koter. Naukę kontynuował na Universität der Künste w Berlinie u wybitnego, polskiego skrzypka – pierwszego koncertmistrza Deutsche Oper – prof. Tomasza Tomaszewskiego. W roku 2022 otrzymał stopień doktora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne nadany mu przez Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jest również absolwentem studiów podyplomowych realizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Z jego działalności artystycznej należy wymienić występy jako solista, kameralista i członek orkiestr w większości krajów europejskich oraz w Rosji, Chinach, Japonii i Wietnamie. Występował gościnnie z maestro Michelem Colin w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko. Jako pierwszy skrzypek tria smyczkowego M&M&M zdobył główną nagrodę na Konkursie Muzyki Kameralnej w Wilhelmshaven (2012). Z wymienionym zespołem uczestniczył w międzynarodowych festiwalach m. in. HARMOS Classical w Porto oraz „Prześladowania i drogi życiowe kompozytorów żydowskich”, nagrywając okolicznościową płytę w berlińskiej Schwartzsche Villa. Za swoje osiągnięcia był nagradzany stypendiami naukowym Rektorów UMFC w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi, a także stypendiami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jest laureatem Nagrody Twórczej za rok 2022 przyznawanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Od października 2021 pełni funkcję honorową Ambasadora Programu Fulbrighta w Polsce. Zawodowo związany z Orkiestrą Symfoniczną FŚ oraz Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach od roku akademickiego 2021/2022.


ANDRZEJ ŚLĄZAK
Edukację artystyczną rozpoczął w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Zamościu pod kierunkiem Piotra Stopy. Naukę kontynuował w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi pod kierunkiem prof. Tadeusza Chmielewskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Aleksandry Nawe oraz dr hab. Witolda Holtza. W roku 2010 otrzymał tytuł magistra sztuki. W roku 2014, po ukończeniu Studiów Doktoranckich również w Akademii Muzycznej w Łodzi, otrzymał tytuł doktora sztuki za rozprawę na temat twórczości wybitnego polskiego kompozytora Pawła Szymańskiego. Pianista jako pierwszy dokonał nagrań kompletu dzieł na fortepian solo tego kompozytora. Obecnie Andrzej Ślązak jest pracownikiem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Swoją działalność artystyczną dedykuje wykonawstwu muzyki dawnej oraz muzyki nowej. Swoje umiejętności w tej dziedzinie doskonalił pod okiem wybitnych pianistów i kameralistów, m.in. Nicolasa Hodgesa i Marino Formenti (42. Letnie Kursy Muzyki Nowej w Darmstadt), Rebekki Hartmann (Dresdner Meisterkurse Musik), Tomasza Tomaszewskiego, Krystiana Zimermana. Jako jeden z pierwszych pianistów wykonał w Polsce utwory m. in. Salvatore Sciarrino, Petera Ablingera, Mauricio Kagela, Johna Cage’a, Johna Adamsa, Beat Furrera, Cornelisua Schwehra oraz Łukasza Wosia. Artysta aktywnie współpracuje z kompozytorami jak Peter Ablinger, Zygmunt Krauze, Paweł Szymański, Artur Zagajewski, Dariusz Przybylski, Łukasz Woś. Obecnie pianista prowadzi aktywne życie koncertowe, promując w kraju i za granicą zarówno twórczość Jana Sebastiana Bacha, jak i najnowszą muzykę polską (koncertował m. in we Włoszech, Anglii, Niemczech,Stanach Zjednoczonych, czy Ukrainie). W roku 2015 pianista, wraz ze skrzypkiem Mateuszem Strzeleckim, rozpoczął projekt mający na celu promocję i rewitalizację twórczości Karola Rathausa – polskiego kompozytora, pianisty i pedagoga (1895-1954). Od 2017 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.


PGE Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

listopad 2024