9 października 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

ARCYDZIEŁA SYMFONIKI

ALEKSANDRA ZAMOJSKA sopran
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

J. HAYDN Symfonia D-dur nr 6 Poranek
J. HAYDN Scena di Berenice Hob. XXIVa:10
G. MAHLER IV Symfonia G-dur

kup bilet on-line


Dzisiejszy koncert mógłby właściwie nosić nazwę Klasyczne piękno muzyki, ponieważ nieodparcie przywodzi na myśl prostotę, proporcję i melodyjność czy też śpiewność. Jednym słowem – azyl dla skołatanych serc. Nic tak nie poprawi nam nastroju i nic tak nie pozwoli zapomnieć o pędzącym bez nadziei świecie, jak poczciwy papa Haydn.
Na początek zatem Poranek z tryptyku symfonicznego, którego pozostałe tytuły to oczywiście Południe i Wieczór. Utwór, według powszechnego mniemania, rozpoczyna dźwiękowy obraz wschodzącego słońca…
Z dwóch recytatywów i dwóch arii składa się przejmująco dramatyczna muzyka Scena di Berenice. Tekst do muzycznej sceny Bereniko, co czynisz?, pełnej frapujących modulacji i zmian harmonicznych, Joseph Haydn zaczerpnął z Antygony Pietra Metastasia, włoskiego poety i librecisty. O tym rzadko grywanym utworze (w Kielcach po raz pierwszy!) mówi się, że jest popisowym dziełem dla sopranów dramatycznych.
Na zakończenie wieczoru – IV Symfonia Gustava Mahlera – najbardziej klasyczne z symfonicznych dzieła Mahlera, z wyraźnym odniesieniem do muzyki Haydna i symbolicznym przesłaniem.
Zarówno w Scena di Berenice, jak i w IV Symfonii Mahlera wystąpi Aleksandra Zamojska – kielczanka, od dłuższego czasu mieszkająca w Salzburgu, skąd stara się promować polską kulturę. Artystka znana jest i ceniona na muzycznym scenach świata i … rzadko goszcząca w Kielcach. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.




ALEKSANDRA ZAMOJSKA
Urodzona w Kielcach; nazywana często ambasadorką polskiej kultury za granicą. Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie śpiew, aktorstwo, śpiew solowy i grę na skrzypcach. Szybko zauważono jej talent – jeszcze na studiach jako solistka śpiewała w Warszawskiej Orkiestrze Kameralnej. Od 1998 r. mieszka w Salzburgu, gdzie ukończyła edukację muzyczną na Uniwersytecie Mozarteum pod okiem Lilian Sukis i Bredy Zakotnik. Nagradzano ją m.in. na konkursach im. A. Sari w Nowym Sączu, L. Popp w Bratysławie, Dusznikach-Zdroju, Schwetzingen. W 2011 otrzymała Złotą Sowę – nagrodę pisma Polonii w Austrii Jupitera. Była stypendystką polskiego i austriackiego rządu. Brała udział w festiwalach, m.in.: Ruhr Triennale (Drabina Jakubowa pod dyr. K. Nagano), na Festiwalu Salzburskim (Bastien i Bastienne oraz Dyrektor teatru), na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” (Jesu dulcis memoria), w Herrenhausen (performance-monodram Semele Händla – spektakl prezentowany i nagrodzony na Sydney Festival i w Korei), Händla w Göttingen, Glucka w Norymberdze, Schwetzingen, Chinach. Występowała w paryskich teatrach Bastille i Palais Garnier (Borys Godunow, Miłość do trzech pomarańczy, Eliksir miłości, Orfeusz i Eurydyka oraz Don Giovanni). Interpretowała partie napisane specjalnie dla niej: 2007 – w Madrycie w spektaklu Zangezi H. Parr, 2008 – w Paryżu oratorium Et iterum venturus est P. Bannister. Koncertowała z Berlińską Orkiestrą Symfoniczną, z Bamberger Symfonikami. Wraz z Wiener Akademie i Martinem Haselböckiem brała udział w spektaklu The Infernal Comedy z aktorem J. Malkovichem.
Obecnie angażuje się w wiele projektów artystycznych realizowanych przez teatry europejskie, a także bierze udział w koncertach charytatywnych. Uświetnia swoją obecnością oficjalne imprezy rządowe Polski i Austrii.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej




powrót do strony głównej