9 września, piątek, godz.19.00, sala koncertowa

FEDOR YAKIMENKO Poemat-nokturn Anioł
ANTIN RUDNYTSKY Suita Ukraińska pieśń wiosenna na smyczki
LEVKO REVUTSKY II Symfonia

Koncert inaugurujący festiwal to przedstawienie słuchaczom tradycyjnych elementów folkloru Wschodu połączonych z symfonicznym stylem zachodnioeuropejskim. Prezentowane kompozycje przeniosą odbiorców zarówno w przestrzeń bezkresnych, uspokajających pól, jak i w kojące pejzaże Karpat.

YAROSLAV SHEMET - Dyrygent – Kierownik Artystyczny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej.

Jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia. Mając jedynie 26 lat pełni funkcję kierownika artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, jest również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg. W sezonie 2020/2021 sprawował funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej we Lwowie INSO-Lviv, a od ukończenia studiów jest najmłodszym akademickim wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w Instytucie Dyrygentury. Koncertował w Niemczech, Austrii, Czechach, Chinach, Polsce i Ukrainie, z takimi zespołami jak Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, NFM Filharmonia Wrocławska, Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Sudecka, Filharmonia Opolska, Sepia Ensemble, Youth Symphony Orchestra of Ukraine, etc. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre czy Harbin Opera House a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i Hong Kongu. Współpracował z wybitnymi solistami takimi jak Lars Danielsson, Francesca Dego czy Szymon Nehring.Jako kierownik muzyczny zadebiutował w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w 2018 roku w produkcji „Poławiacze pereł” Georgesa Bizeta. Od tegoż roku jako dyrygent gościnny współpracował z Operą Narodową w Odessie, gdzie poprowadził m. in. „Carmen” Georgesa Bizeta oraz „Madama Butterfly’ Giacomo Pucciniego. Od 2021 r. współpracuje z Operą Śląską, gdzie poprowadził wznowienie produkcji „La Finta Giardiniera” Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz jako kierownik muzyczny produkcję „La Rondine” Giacomo Pucciniego.

Polskie pochodzenie Shemeta i chęć dalszego rozwoju sprawiły, że kolejne kroki w edukacji muzycznej skierował ku poznańskiej uczelni. W wieku 17 lat rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na kierunku dyrygentura symfoniczna, w klasie prof. Warcisława Kunca. W czasie studiów założył orkiestrę Musique Moderne specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Był także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym projektu zrzeszającego najlepszych muzyków z całej Polski – Polish Symphony Orchestra. W latach 2018-2019 był dyrygentem oraz asystentem dyrektor artystycznej Youth Symphony Orchestra of Ukraine Oksany Lyniv. Yaroslav Shemet, dążąc do nieustannego poszerzania swojego muzycznego horyzontu, podjął również na studia w Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien (Wiedeń, Austria) w klasie prof. Johannesa Wildnera. Jako 22-latek z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Poznaniu i rozpoczął współpracę z uczelnią jako wykładowca.

Spektrum repertuaru Yaroslava Shemeta wykracza poza kanon muzyki symfonicznej i operowej. Specjalizuje się on także w wykonywaniu muzyki współczesnej, ma na swoim koncie ponad 40 prawykonań. Chętnie współpracuje z muzykami jazzowymi – w 2018 roku wraz z Lars Danielsson Group oraz orkiestrą INSO-Lviv poprowadził koncert w ramach legendarnego lwowskiego festiwalu muzycznego Leopolis Jazz Fest. Poza działalnością artystyczną dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem prowadząc kursy mistrzowskie dla dyrygentów, m. in. w Poznaniu, we Lwowie i w Charkowie. Jego umiejętności, charyzma i energia sprawiają, że zdaniem krytyków, potrafi tchnąć nowe życie w doskonale znane słuchaczom kompozycje – sprawiając, że słucha się ich niemal jak po raz pierwszy.

BEATA MŁYNARCZYK
Teoretyk muzyki, pedagog, prelegent muzyczny, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem). Była dyrektorem Filharmonii Częstochowskiej. Działa w Zarządzie Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie, współorganizującego m.in. konkursy I festiwale. Obecnie wykłada przedmioty teoretyczne w Zespole Szkół Muzycznych i jest nauczycielem muzyki w Zespole Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie. Jest współautorką projektu edukacyjnego Szkoła na Parnasie, realizowanego w Filharmonii Częstochowskiej w latach 2006-2011, autorką cyklów audycji umuzykalniających dla dzieci Z kufra muzycznych tajemnic i W kamienicy przy ulicy wiolinowej oraz serii bajek ilustrowanych muzyką symfoniczną, powstałych we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską. Uhonorowana została nagrodą II stopnia Prezydenta Miasta Częstochowy Dla Nauczycieli i Dyrektorów Szkół, odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury, srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji przyznanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo Handlową.

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga