Projekcja filmu w reżyserii MAI BACZYŃSKIEJ
Film dokumentalny zawierający portrety czterech kompozytorów młodego pokolenia:
TOMASZA OPAŁKI, PAWŁA PRZEZWAŃSKIEGO, PAWŁA PUDŁO I KAMILA STASZOWSKIEGO.
Scenariusz i reżyseria: Maja Baczyńska
Zdjęcia: Zofia Goraj
Muzyka: Tomasz Opałka, Paweł Przezwański, Paweł Pudło, Kamil Staszowski
Pokaz przedpremierowy
Gatunek: dokumentalny
Czas trwania: 72 min.
„Kilka pytań o słyszenie świata” to obraz poświęcony czterem wybranym kompozytorom – Tomaszowi Opałce, Pawłowi Przezwańskiemu, Pawłowi Pudło i Kamilowi Staszowskiemu. Każdy z nich jest obdarzony barwną osobowością i prezentuje w swojej twórczości inny styl muzyczny. Mimo że droga artystyczna każdego z bohaterów filmu jest różna, sporo ich ze sobą łączy. Przede wszystkim są to twórcy z niebywałymi jak na swój młody wiek osiągnięciami. Wielu z nich jest laureatami międzynarodowych konkursów – kompozytorskich lub muzyki filmowej, uczestnikami prestiżowego Berlinale Talent Campus czy Światowych Dni Muzyki, kompozytorami angażowanymi do projektów realizowanych w Hollywood, autorami największych muzycznych niezależnych produkcji w Polsce czy muzyki do popularnych animacji polskich i zagranicznych. Ich utwory były wykonywane m.in. w studiu Polskiego Radia, w Filharmonii Narodowej.
W filmie można usłyszeć zarówno muzykę chóralną i symfoniczną, jak i kameralną, tak filmową i komercyjną, jak i sakralną, czy też z pogranicza awangardy muzycznej. Jej twórcy podkreślają, że inspiruje ich współczesność i otaczający świat. Właśnie z tego względu autorzy filmu zdecydowali się panoramiczne ujęcia nowoczesnego centrum Warszawy potraktować jako paralelę do muzycznej opowieści.
Film prezentuje zarówno różne oblicza muzyki współczesnej, jak i skontrastowane typy twórczych osobowości, ponadto każdy z bohaterów filmu znajduje się w innym punkcie swojej artystycznej drogi. Wywiady z kompozytorami i wykonawcami zostały uzupełnione o fragmenty ich utworów (także tych zarejestrowanych podczas prób i koncertów m.in. Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus), filmowe impresje, wizualizacje, a także filmową opowieść z żywą narracją poświęconą codziennemu życiu młodych twórców. Wersja polska i angielska filmu docelowo ma być prezentowana w ramach kulturalnych wydarzeń i festiwali w kraju i za granicą.
Projekt odbywa się pod patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury.
WSTĘP WOLNY
powrót do strony głównej
|