9 stycznia 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT…

SINGIN' BIRDS w składzie:
JOANNA CZARKOWSKA śpiew
DOMINIKA KASPRZYCKA śpiew
DOMINIKA DULNY śpiew

MARCIN PIĘKOS fortepian
JACEK KALISZEWSKI kontrabas
MARCEL PISZCZOROWICZ perkusja

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MAREK CZEKAŁA dyrygent

W programie piosenki z repertuaru:
Maryli Rodowicz, Kayah, Edyty Bartosiewicz, Dina Martina,
Duke’a Ellingtona, Christiny Aguilery, Travie McCoy’a i innych

Nowy Rok Filharmonia Świętokrzyska rozpocznie koncertem pod znamiennym tytułem – Powróćmy jak za dawnych lat… I już prawie wszystko wiadomo. „Prawie” oznacza tu cofnięcie się do lat 50. ub. wieku.
W tę muzyczną podróż pełną młodzieńczej energii, rozkloszowanych spódnic i specjalnego makijażu zabierze nas zespół w stylu retro, składający się z trzech utalentowanych i obdarzonych wdziękiem wokalistek oraz nieodłącznie towarzyszących im trzech przystojnych instrumentalistów. W tak dostojnym składzie, powiększonym o orkiestrę pod dyr. Marka Czekały, piosenki śpiewane przez dziewczyny nabierają zupełnie nowego blasku i przenoszą słuchaczy w odmienny, pełen koloru i uwodzicielskiej kobiecości świat, w którym rozbrzmiewa cała feeria ciekawych dźwięków.
Znakomitą muzykę w nowych, symfonicznych aranżacjach i błyskotliwe teksty piosenek dopełniają nie tylko stroje artystek podkreślające kobiecość i seksapil, ale także ich czarowny ruch sceniczny. Program koncertu złożony jest ze znanych i lubianych standardów muzyki polskiej i amerykańskiej, choć nie brakuje w nim również kilku autorskich perełek. Wykonywane w ścisłej harmonii głosów nawiązują do brzmieniowej stylistyki szalonych lat 50., co pozwala na muzyczne porwanie widza w fascynującą podróż w czasie.



ZESPÓŁ SINGIN’ BIRDS
Zespół Singin’ Birds istnieje od lipca 2011 roku. Od początku inspirował ich styl retro z lat 50. oraz muzyka amerykańska z I poł. XX wieku, a w szczególności zespół Andrews Sisters. Singin’ Birds tworzą Joanna Czarkowska, Dominika Dulny i Dominika Kasprzycka-Gałczyńska, które poznały się na Wydziale Wokalnym ZPSM II st. im. F. Chopina. Dziewczyny początkowo występowały z pianistą Marcinem Piękosem, jednocześnie twórcą aranżacji, i kontrabasistą Jackiem Kaliszewskim. Zespół zadebiutował na szklanych ekranach w marcu 2012 roku, biorąc udział jako gość muzyczny w programie „Jaka to melodia”.
Na początku 2013 roku Singin’ Birds postanowiło skorzystać z szansy pokazania się szerszej publiczności w programie „Must Be The Music”. Ich brawurowe wykonanie piosenki „Moves Like Jagger” zebrało najlepsze recenzje od jurorów, przypadając do gustu również widzom.
W maju 2013 roku, po ostrej selekcji zgłoszeń, dokonanej przez samą Marylę Rodowicz, zespół zakwalifikował się do finału opolskich „Debiutów”. Zaś na przełomie lipca i sierpnia muzycy nagrali swoją pierwszą, debiutancką płytę, która ukazała się nakładem Parlophone Music Poland.
Zespół występował także na zaproszenie Filharmonii Łódzkiej. We wrześniu 2013 roku podjął współpracę z Orkiestrą Filharmoników Bydgoskich.



MAREK CZEKAŁA
Dyrygent, kompozytor, aranżer, skrzypek; urodził się w Katowicach. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat. W rodzinnym mieście ukończył muzyczną szkołę podstawową i średnią. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. Antoniego Cofalika. W roku 1995 założył Orkiestrę im. Johanna Straussa, znaną również jako Orkiestrę Symfoników Bydgoskich. Nie tylko nią dyryguje, ale czasem także – tak jak niegdyś czynił to sam Johann Strauss – prowadzi ją, grając jednocześnie na skrzypcach. Jako dyrygent współpracuje z wieloma filharmoniami krajowymi i zagranicznymi.
Posiada własną firmę – Agencję Muzyczną ProfiMuz, świadczącą szeroką gamę usług muzycznych. Jest autorem wodewilu Sanatoryjny romans, licznych opracowań orkiestrowych, m.in. utworów składających się na koncert Symfonia Rocka czy też Już nie zapomnisz mnie, czyli spotkanie z polską piosenką, opracował także muzycznie bajki Braci Grimm oraz napisał piosenkę świąteczną wykonywaną przez Ewę Lewandowską pt. Idą Święta.
Został uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz srebrną odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jest dyrektorem artystycznym corocznej Inowrocławskiej Gali Operowo-Operetkowej, a także Chojnickich Nocy Operetkowych. Przez wiele lat przygotowywał aranże do piosenek wykonywanych na Ciechocińskich Impresjach Artystycznych.


powrót do strony głównej