8 grudnia, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
MIKOŁAJKI W FILHARMONII

POSZUKIWACZE ZAGINIONEJ TRĄBKI


ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
BŁAŻEJ SZEWCZYK, DAWID PACIA multiinstrumentaliści
MARCIN MIROWSKI dyrygent
BEATA MŁYNARCZYK autor, narrator

kup bilet on-line

Po ostatniej wizycie Mikołaja w Królestwie Muzyki zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Wszystko za sprawą dwóch psotników – pomocników Mikołaja, którzy przez roztargnienie i zapominalstwo nie odlecieli z nim i jego orszakiem. Lubiący muzykę i taniec chłopcy będą się dobrze bawić w Królestwie Muzyki, ale z czasem zacznie im doskwierać tęsknota. Czy królewscy muzycy i publiczność polubią młodych figlarzy? Czy chłopcom uda się wrócić do swoich? O tym dowiecie się podczas koncertu.

Błażej Szewczyk, muzykuje od 9 roku życia zaś naukę gry na eufonium w ZSM im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie rozpoczął w wieku 13 lat. Jest laureatem wyróżnienia w III Konkursie Instrumentów Dętych, Akordeonu i Perkusji w Trzcianie, II miejsca w 5 edycji Narodowego Konkursu Muzycznego ,,OPUS" oraz wyróżnienia w XLII Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku. Prócz udziału w koncertach i popisach szkolnych Błażej ma na swym koncie liczne występy i wojaże zagraniczne jako muzyk orkiestr dętych, z którymi występował m.in. z Marcinem Wyrostkiem, Katarzyną Cerekwicką, Kamilem Bednarkiem oraz André Rieu i jego zespołem.


Dawid Pacia - uczeń ZSM w Częstochowie w klasy trąbki Marka Piątka, zdobywca wyróżnienia w XLII Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, wyróżnienia w XV Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych we Wrocławiu, laureat III miejsca w XXVIII Śląskim Konkursie Instrumentów Dętych "Blacha dla najmłodszych" w Dąbrowie Górniczej. Wielokrotnie występował jako solista i kameralista podczas koncertów szkolnych, jest członkiem Jasnogórskiego Oktetu Dętego.


Marcin Mirowski
Urodzony 29 lipca 1976 r. w Częstochowie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku siedmiu lat od gry na fortepianie pod kierunkiem Jadwigi Guziak w PSM I st. w Radomsku. Kontynuował w Liceum Muzycznym w Częstochowie pod kierunkiem Iwony Czarny. W latach 1996 - 2001 studiował na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii, w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kompozycji prof. Grażyny Pstrokońskiej - Nawratil. W roku 1998 przebywał na stypendium w ramach wymiany międzyuczelnianej Sokrates (Enschede, Holandia) oraz był uczestnikiem Kompozytorskich Warsztatów Muzyki Współczesnej w Stuttgarcie. Od początku studiów ważną rolę w jego twórczości pełniła muzyka teatralna i filmowa. W tajniki tejże sztuki wprowadzał go prof. Zbigniew Karnecki. W latach 2003 - 2006 był Kierownikiem Muzycznym Wrocławskiego Teatru Lalek. Jest pomysłodawcą i założycielem filmowej orkiestry symfonicznej The Film Harmony Orchestra. Zespół rozpoczął swą działalność w maju 2007 r.
Magisterskie studia dyrygenckie ukończył w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Marcina Nałęcza – Niesiołowskiego. Od 2021 roku prowadzi orkiestrę symfoniczną w Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Żebrowskiego w Częstochowie, a także jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od 1 września 2023 roku zatrudniony na stanowisku dyrygenta w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Półfinalista międzynarodowego konkursu dyrygenckiego w Brasov, w Rumunii, który odbył się w czerwcu 2022.
Współpracował między innymi z: Elbląska Orkiestra Kameralna, Lwowska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego, Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu, Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Filharmonia Kaliska, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Opera Krakowska Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Teatr Wielki w Łodzi.
Autor muzyki do ponad 70 spektakli teatralnych oraz kilku filmów. Laureat nagród kompozytorskich i teatralnych.


Beata Młynarczyk
Teoretyk muzyki, pedagog, prelegent muzyczny, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem). Była dyrektorem Filharmonii Częstochowskiej. Działa w Zarządzie Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie, współorganizującego m.in. konkursy I festiwale. Obecnie wykłada przedmioty teoretyczne w Zespole Szkół Muzycznych i jest nauczycielem muzyki w Zespole Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie.
Jest współautorką projektu edukacyjnego Szkoła na Parnasie, realizowanego w Filharmonii Częstochowskiej w latach 2006-2011, autorką cyklów audycji umuzykalniających dla dzieci Z kufra muzycznych tajemnic i W kamienicy przy ulicy wiolinowej oraz serii bajek ilustrowanych muzyką symfoniczną, powstałych we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską. Uhonorowana została nagrodą II stopnia Prezydenta Miasta Częstochowy Dla Nauczycieli i Dyrektorów Szkół, odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury, srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji przyznanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo Handlową.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

grudzień 2023