8 grudnia 2017, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

MIKOŁAJKI W FILHARMONII
ZEMSTA CZARODZIEJA MORDENTA


KAROL MASTALERZ saksofon
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JAROSŁAW PRASZCZAŁEK dyrygent
BEATA MŁYNARCZYK narrator

Kolejna opowieść o Krainie Muzyki

Instytut Muzyki i Tańca

Koncert realizowany w ramach serii koncertów MUSICA BONUM UNIVERSUM
Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca
w ramach programu Muzyka i taniec – Interwencje 2017.

kup bilet on-line



W tym roku w królestwie muzyki wydarzy się coś osobliwego i bardzo niepokojącego. Młody książę Akcent, syn Czarnoksiężnika Mordenta, a zarazem kuzyn królewskiej rodziny, przybędzie z dalekiej krainy, by podstępnie przeciągnąć poddanych Króla Symfoniusza na stronę muzyki synkopowanej. Co to jest muzyka synkopowana, kim jest tajemniczy Czarnoksiężnik Mordent i czy uda mu się przejąć władzę w królestwie muzyki? - tego dowiedzą się słuchacze podczas koncertu. Z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą J. Praszczałka w roli księcia Akcenta wystąpi utalentowany saksofonista, finalista polskiej edycji konkursu Młody Muzyk Roku 2016 - Karol Mastalerz.


KAROL MASTALERZ
Naukę gry na saksofonie rozpoczął w wieku 8 lat. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Częstochowie. Obecnie jest uczniem IV klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia przy ZPSM nr 1 w Warszawie w klasie saksofonu dr hab. Pawła Gusnara oraz dr Alicji Wołyńczyk. Od początku edukacji występuje z powodzeniem na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jego najbardziej spektakularnym osiągnięciem był udział w konkursie Młody Muzyk Roku 2016 organizowanym przez MKiDN oraz TVP Kultura, emitowanym na żywo przez TVP Kultura (najmłodszy finalista). Sukcesem po tym konkursie był występ na festiwalu Odjechane Dni Muzyki 2016 z orkiestrą Sinfonia Baltica. Pół roku później wykonywał partię saksofonu w światowej premierze utworu Piotra Mossa Concerto Elegiaque z altowiolistką Katarzyną Budnik-Gałązką i z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Z wielkim powodzeniem występował także jako solista ze szkolną orkiestrą symfoniczną ZSM w Częstochowie im. M. J. Żebrowskiego na festiwalu „Szalone Dni Muzyki 2017” oraz na koncercie poprzedzającym ten występ w Filharmonii Częstochowskiej. Swoje umiejętności artystyczne Karol doskonali na kursach i warsztatach, podczas których miał okazję pracować pod okiem najlepszych saksofonistów w Europie, jak m.in.: Vincent David , dr.hab. Paweł Gusnar, Philippe Portejoie , Lars Mlekusch , Asya Fateyeva.


JAROSŁAW PRASZCZAŁEK
Dyrygent, kompozytor, instrumentalista, pedagog, popularyzator wiedzy o muzyce. Ukończył Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (kierunek: dyrygentura symfoniczno-operowa) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Licencjat obronił w klasie prof. Marka Pijarowskiego, studia magisterskie - w klasie prof. Szymona Kawalli. W 2017 roku uzyskał na macierzystej uczelni tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Laureat licznych konkursów z zakresu teorii muzyki, kompozycji oraz improwizacji. Finalista II i III edycji programu Scena Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej, w ramach którego poprowadził prawykonania oper współczesnych polskich kompozytorów. Artysta od 2011 jest prelegentem koncertów edukacyjnych w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a od 2014 pracuje jako dyrygent-pedagog w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. W 2016 album sopranistki Joanny Freszel Real Life Song, na którym artysta dyryguje prawykonaniami utworów Miłosza Bembinowa i Katarzyny Szwed, otrzymał dwie nominacje do nagrody Fryderyka oraz prestiżową nagrodę Złotego Orfeusza. Jako dyrygent współpracuje także z Filharmonią Świętokrzyską, Filharmonia Rybnicką oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną. Od 2017 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie realizuje zajęcia z dyrygentury orkiestr dętych. Warto nadmienić, że z prowadzonymi przez siebie młodzieżowymi orkiestrami dętymi, artysta występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Częstochowskiej oraz w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.


BEATA MŁYNARCZYK
Teoretyk muzyki, pedagog, prelegent muzyczny, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 25 lat jest nauczycielką przedmiotów teoretyczno-muzycznych w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie, a także zajęć artystycznych – drama i muzyka w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie.
Jest współautorką m.in. serii bajek ilustrowanych muzyką symfoniczną, powstałych we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską.




strona główna

Grudzień 2017