8 października, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KANON POLIHYMNII

MARCIN ORLIŃSKI fagot
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
BARTOSZ ŻURAKOWSKI dyrygent

L.VAN BEETHOVEN 12 kontredansów na orkiestrę WoO 14
G. ROSSINI Koncert na fagot i orkiestrę
F.BERWALD Konzertstück na fagot i orkiestrę op. 2
W.A.MOZART 34. Symfonia C-dur KV 338

kup bilet on-line


Wśród drobnych tańców L. van Beethovena (menuetów, tańców niemieckich, écossaises czy walców) wyróżnia się grupa 12 Kontredansów WoO 14, tworzonych najprawdopodobniej na przestrzeni dekady (1791-1801). To proste utwory o charakterze użytkowym, a jednak... Otóż siódmy i dwunasty z Kontredansów – silnie spokrewnione są z baletem Twory Prometeusza op. 43 i jednym z najbardziej rewolucyjnych i nowatorskich jego dzieł, czyli III Symfonią Es-dur op. 55 „Eroica”. Są również bardzo ściśle związane z dziełami, które niosły tak bliskie kompozytorowi przesłanie o poszanowaniu praw człowieka.
Koncert na fagot i orkiestrę G. Rosssiniego powstał ok. r. 1845. Składa się z trzech części, choć każda z nich utrzymana jest w innej tonacji. Utwór charakteryzuje się różnorodnością stylistyczną i kilkoma bardzo wirtuozowskimi epizodami w skrajnych częściach utworu. Konzertstück na fagot i orkiestrę (1827) F. Berwalda, szwedzkiego kompozytora, dzieli się na trzy sekcje – te skrajne energiczne, pełne blasku i niezbędnej wirtuozerii okalają bardziej refleksyjny środek (Andante), w którym na pierwszym planie umieścił Berwald liryczny temat fagotu. Oba koncerty na fagot wykona Marcin Orliński, laureat wielu konkursów, pierwszy fagocista oraz kierownik grupy fagotów w Polskiej Operze Królewskiej. Symfonia C-dur W. A. Mozarta ma w sobie dużo rysów ostrych, niemal drapieżnych. Posiada też bogatą obsadę instrumentów dętych. W żywo poprowadzonym finale zwracają uwagę rytmy włoskiej taranteli.
Orkiestrę poprowadzi Bartosz Żurakowski pierwszy dyrygent i szef artystyczny Orkiestry Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.


Marcin Orliński
Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dra hab. Artura Kasperka. Kształcił się również w Hochschule für Musik und Theater München w klasie prof. Daga Jensena.
Jest laureatem kilkunastu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: Międzynarodowy Konkurs Fagotowy im. C. M. von Webera we Wrocławiu, Międzynarodowy Konkurs im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych w Brnie, Międzynarodowy Konkurs Akademicki fagocistów i oboistów im. J. Ciepłuchy w Łodzi czy Ogólnopolski Konkurs Zespołów Instrumentów Dętych w Warszawie.
Regularnie współpracuje z wieloma czołowymi orkiestrami w Polsce. Od 2020 jest pierwszym fagocistą oraz kierownikiem grupy fagotów w Polskiej Operze Królewskiej.
Prowadzi zajęcia z Budowy stroików i konserwacji instrumentu oraz Kameralistyki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie jest także asystentem w klasie fagotu oraz filii UMFC w Białymstoku.


Bartosz Żurakowski
Ukończył dyrygenturę na Akademii Muzycznej w Warszawie, pedagogikę muzyczną na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, a także studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim, zaś na Rotterdam School of Management Erasmus University i Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów uzyskał tytuł Master of Busisness Administration (MBA). Począwszy od 2001 był związany z rodzimą filharmonią, kolejno jako asystent dyrygenta, dyrygent i menedżer Filharmonii Opolskiej. Od 2016 jest pierwszym dyrygentem i szefem artystycznym Orkiestry Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego BelleVoci, który rokrocznie odbywa się na ziemi dolnośląskiej, a także inicjatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Mistrzowie Modlitwy Muzyką w Katowicach. Koncertował w prestiżowej Carnegie Hall w Nowym Jorku (USA), w Palacio de Bellas Artes w Mexico City (Meksyk), w Gran Teatro National w Limie (Peru), Sala Sao Paolo w Sao Paolo (Brazylia), w Royal Concert Hall w Glasgow (Szkocja).

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

październik 2021