8 sierpnia, piątek, g. 19.00, dziedziniec koncertowy

FOLKLOV

CHŁOPCY KONTRA BASIA
BASIA DERLAK śpiew
MARCIN NENKO kontrabas
TOMASZ WALDOWSKI perkusja
Kup bilet
Wieczór wypełnią folkowe piosenki o PKS-ie widmo, który sunie przez wsie, ale nigdy się nie zatrzymuje, dzielni druhowie OSP i wiecznie przygotowane na koniec świata koła gospodyń wiejskich. Nie zabraknie też muzycznych wizji chłopskiego raju…


Chłopcy kontra Basia - grupa jazzowo-folkowa działająca nieprzerwanie od 2009 roku, komponująca i wykonująca muzykę i teksty inspirowaną sztuką tradycyjną i wątkami ludowymi i relgioznawczymi. Osią brzmienia zespołu jest minimalistyczny skład: śpiew, kontrabas i perkusja. W swoim repertuarze mają ok. 60 piosenek ujętych na 4 albumach: Oj tak! (2013), O (2015), Mrówka zombie (2020) i Bojarczuk - wesele (2022). Obecnie przygotowują piąty album długogrający - PKS Widmo. Warto nadmienić, że pierwsze dwa albumy były nominowane do nagrody Fryderyk, a pierwszy doczekał się edycji na rynek japoński z ramienia brytyjskiego wydawnictwa World Music Network. Album Oj tak! i Bojarczuk - wesele zostały również wyróżnione w konkursie Folkowy Fonogram Roku Polskiego Radia, natomiast Oj tak! zwyciężył w plebiscycie słuchaczy folku - Wirtualne Gęśle.


Barbara Derlak
Urodzona w Chełmie w 1987, ukończyła kulturoznawstwo SWPS i religioznawstwo UJ oraz Szkołę Muzyczną w klasie klarnetu w Chełmie. Na studiach założyła zespół Chłopcy kontra Basia w 2009 r. , z którym koncertuje i wydaje płyty do dziś. Jako religioznawczyni, od lat zgłębia swoją wiedzę i pasję podróżując i przedsiębiorąc wyprawy religioznawcze oraz nauczając religioznawstwa w polskich szkołach. Działalność ta przekłada na tworzenie jedynych w swoim rodzaju tekstów - inspirowanych motywami pochodzącymi z kultury ludowej oraz religijnymi wątkami rozmaitych kultur. W wolnych chwilach zgłębia śpiew ludowy i tradycje wykonawcze bliskich sobie regionów (Mazowsze, Małopolska, mikroregion Urzecza Nadwiślańskiego) oraz para się sztuką opowiadania (gawędziarstwa). Jedną z pobocznych gałęzi jej działań jest teatr i słuchowiska radiowe. Od 2023 zajmuje się produkcją słuchowisk dla Radiowego Centrum Kultury Ludowej i Polskiego Radia Dzieciom. Dotychczas przygotowała i wyprodukowała 13 odcinków serii "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś" oraz dwa słuchowiska z serii "Bajki Waszych regionów". Słuchowiska są emitowane w audycji "Źródełko" Polskiego Radia Dzieciom, a także pionierski audiobook logopedyczny “Logotolka przedstawia: Zoja i Sobiesław”.


Marcin Nenko
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (Katedra Muzyki Współczesnej i Jazzu) oraz Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie (Socjologia). Kierownik muzyczny w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Na swoim koncie ma przeszło 50 ścieżek dźwiękowych do spektakli teatralnych i filmów. Laureat nagrody Miasta Gdańsk za najlepszą muzykę teatralną w 2025 rok („Iwona, księżniczka Burgunda”) Producentem muzyczny, założyciel i realizator nagrań w Studiu Zbrodnia oraz Greenfields Studio w Gdańsku. Wieloinstrumentalista.


Tomasz Waldowski
Produkcent muzyczny, perkusista i multiinstrumentalista; aranżer, właściciel studia produkcji muzycznej - Studio Kineskop. Rozpoczynał swoją karierę w dzieciństwie jako perkusista zespołów grających blues i rock progresywny, następnie rozpoczął edukację w klasie perkusji UMCS w Lublinie. Uczył się w Bednarskiej Szkole Jazzu u Kazimierza Jonkisza oraz u Pawła Biskupskiego na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, co dało mu narzędzia do późniejszego wykonawstwa w zespołach kameralnych i jazzowych. Wykonywał przez lata w zespołach: LemON, zespół Kasi Kowalskiej, Pendofsky, Klezmafour, zespół Jarka Wista, zespół Piotra Polka oraz niezmiennie od 2009 - w Chłopcy kontra Basia. Jako producent muzyczny i autor mixów ma na koncie kilkadziesiąt płyt m.in. "Konstelacje" Katarzyny Groniec, "Renata Przemyk i Mężczyźni", "On the wrong planet" Johna Portera i Agaty Karczewskiej, "Dziewczyna słońca" Anny Rusowicz oraz albumy Chłopcy kontra Basia (O, Mrówka zombie i Bojarczuk - wesele).

PGE Sponsorem Filharmonii