Na program recitalu solowego składają się autorskie mazurki Artura Dutkiewicza, nawiązujące do chopinowskiej tradycji oraz polskiej muzyki ludowej. Inspiracja chopinowska dotyczy polskiego, słowiańskiego nastroju oraz melodyki mazurków wielkiego kompozytora, natomiast rytm wywodzi się z tradycji pianistyki jazzowej. Mazurki, oparte na rytmach ludowych, grane są tu w motoryczny, jazzowo - groovowy sposób, co w połączeniu z improwizacją jest zabiegiem prekursorskim we współczesnej polskiej muzyce fortepianowej.
Częścią koncertu są kompozycje własne Artura Dutkiewicza, m.in. z solowej płyty Błękitna ścieżka, mające również swoje źródła w muzyce klasycznej i jazzowej.
Projekt Jazzowe mazurki Artura Dutkiewicza jako jeden z nielicznych w dziedzinie muzyki uzyskał w 2009 roku stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które podkreśliło w tym projekcie prekursorskie, a jednocześnie przystępne dla szerszego grona odbiorców połączenie tradycji polskiej muzyki narodowej ze współczesnym jazzem.
W ramach obchodów Roku Chopinowskiego koncerty z tym programem odbyły się lub są zaplanowane m.in.: na Zamku Królewskim w Warszawie, w Waszyngtonie, Filadelfii, Atlancie, Hongkongu, Kantonie, Singapurze, Seulu, Bratysławie, Budapeszcie, Wiedniu, Glasgow, Sankt Petersburgu, Moskwie, w Pałacu w Wilanowie oraz w Opactwie Tynieckim podczas festiwalu „Chopin Mistyczny”.
ARTUR DUTKIEWICZ
Jest cenionym improwizatorem fortepianowej muzyki jazzowej. Jego grę cechuje wielka rozpiętość stosowanych środków – od romantycznego ciepła muzyki klasycznej, przez elementy rhytm & bluesa, aż po muzykę etniczną.
Tajniki gry na fortepianie zaczął poznawać pod kierunkiem swojego ojca (nauczyciela muzyki) w wieku lat 11. Następnie ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Kielcach (w klasie fortepianu). Jako jej uczeń zdobył wiele nagród, m.in. III nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu (1976) oraz III nagrodę w konkursie improwizacji jazzowej w konkursie organizowanym przez Akademię Muzyczną w Katowicach (1977). W konkursie tym zdobył ponadto nagrodę specjalną dla najlepszego uczestnika – ucznia szkoły średniej. Dało mu tu wstęp wolny na tę uczelnię, gdzie ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (dyplom z wyróżnieniem) w klasie kompozycji i aranżacji Zbigniewa Kalemby.
Jest laureatem najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, Jazz nad Odrą, Jazz Jantar w Gdańsku, a także finalistą prestiżowego konkursu Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes. Koncertował z wybitnymi muzykami jazzowymi i bluesowymi: z Tomaszem Szukalskim, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem, Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jorgosem Skoliasem, Darkiem Oleszkiewiczem, Hiramem Bullockiem. Występował jako aktor i muzyk (tzw. muzitor) na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Miśka, współtworząc muzykę do spektakli (Proces Kafki, Taniec lokatora), prezentowaną na zagranicznych festiwalach teatralnych (Dania, RFN, Szwajcaria, Włochy). Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Jako jeden z nielicznych pianistów jazzowych w Polsce i Europie wykonuje również muzykę improwizowaną solo. Recitale solowe artysty prezentowane były z powodzeniem w wielu salach koncertowych Polski i świata, m.in.: w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim w Warszawie, The Barbican Center w Londynie, Porgy&Bess w Wiedniu, w Radiu Bratysława, Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu, Operze Narodowej w Damaszku, na Polskim Festiwalu Filmowym w Los Angeles, na Corso Polonia Festival w Rzymie oraz w Paryżu, Moskwie, Berlinie, Pradze, Wilnie, Rydze.
wstecz
góra
|