8 LUTEGO, PIĄTEK | 19.00, SALA KONCERTOWA
KANON POLIHYMNII
MAJA SYRNICKA skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MAREK PIJAROWSKI dyrygent
G. ROSSINI Uwertura do opery Włoszka w Algierze
W. A. MOZART V Koncert skrzypcowy A-dur KV 219
L. van BEETHOVEN II Symfonia D-dur op. 36
Koncert objęty programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!.
Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca"
kup bilet on-line
Znakomita Uwertura do opery Włoszka w Algierze G. Rossiniego jest pierwszym utworem, który zostanie wykonany podczas dzisiejszego koncertu pt. Kanon Polihymnii, bo też jak niewiele która powinna rozpoczynać koncert o znamiennej nazwie – Kanon Polihymnii. Mistrzowska muzyka. Pełna melodyjności, ale także werwy i żaru.
W r. 1775 powstało pięć koncertów „geniusza z Salzburga” – wszystkie urzekają pięknem i wdziękiem. Ostatni z nich – Koncert skrzypcowy A-dur wyróżnia się typową dla Mozarta elegancką lekkością, zaskakującymi zwrotami, blaskiem. Szczególnie efektownie brzmią w finałowej części drapieżne motywy zwane „tureckimi”. Utwór należy do wyjątkowo lubianych przez publiczność filharmoniczną, a poznamy go w interpretacji Mai Syrnickiej – absolwentki Akademii Muzycznej w Poznaniu i obecnej studentki Hochschule für Music, Theater und Medien w Hannowerze, a od niedawna zastępcy koncertmistrza w Staatstheater Oldenburg.
II Symfonia D-dur Beethovena, którą usłyszymy na zakończenie wieczoru, „wydaje się, jakby ją (Beethoven) przywiózł prosto z łąk Heiligenstadtu, tak bardzo oddycha latem i pełna jest kwiatów”.
Orkiestrę Filharmonii dyrygować będzie znakomity Marek Pijarowski – były szef Filharmonii Wrocławskiej, a od 2007 szef-dyrygent Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.
MAJA SYRNICKA
Urodziła się w 1988 roku w Katowicach. W wieku 6 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej i Jakuba Haufy. Obecnie studiuje w Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna. Zdobyła, m.in. I nagrodę w Concorso Internazionale Giovani Talenti w San Bartolomeo we Włoszech (2009), Coccorso Violinistico Internanionale Andrea Postaccini w Fermo 2009, II nagrodę oraz nagrodę specjalną w III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Lutosławski in memoriam w Toruniu (2013) oraz Grand Prix w Mistrzowskim Przeglądzie Muzycznym „Master Class” w Pile (2009). Była uczestniczką I i II etapu XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Jest stypendystką programu Młoda Polska oraz Stiftung Niedersachsen Hannover. Występowała jako solistka z takimi zespołami, jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Kammerensemble Konsonanz, Sinfonietta Cracovia, Bremerhaven Philharmonie. W 2018 wygrała przesłuchania na stanowisko zastępcy koncertmistrza w Staatstheater Oldenburg w Niemczech.
MAREK PIJAROWSKI
Ukończył wrocławską Akademię Muzyczną w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Naukę uzupełniał na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Weimarze u Arvida Jansonsa, a także jako stypendysta w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu u Carla Österreichera. Tam zetknął się bezpośrednio ze sztuką dyrygencką Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Georga Soltiego, Claudio Abbado. Debiutował we Wrocławiu w 1973, gdzie wkrótce został asystentem dyrygenta, a następnie drugim dyrygentem Filharmonii Wrocławskiej. W 1974, jako najmłodszy uczestnik, zdobył I miejsce na konkursie dyrygenckim im. G. Fitelberga w Katowicach, a w 1977 był finalistą Konkursu im. H. von Karajana w Berlinie. Szefował Filharmonii Wrocławskiej oraz Polskiemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova. Był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej. Od 2007 pełni funkcję szefa-dyrygenta Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Posiada status stałego gościnnego dyrygenta Filharmonii Pomorskiej. Jest profesorem zwyczajnym. Prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu (kierownik Katedry Dyrygentury), oraz na UMFC w Warszawie. Zasiada w jury konkursów dyrygenckich, np.: Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach oraz, jako przewodniczący, Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. Pracował z wieloma orkiestrami polskimi, europejskimi, a także zespołami spoza starego kontynentu: w Turcji, Egipcie, Izraelu, Meksyku, Korei Płd., Chinach, Kanadzie, USA i na Kubie. Współpracuje ściśle z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz Texas Music Festival w Houston (USA). Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Gloria Artis.
-->
strona główna
Luty 2019
|