W zasadzie rekomendacja tego programu mogłaby się ograniczyć tylko do tytułu koncertu. Po prostu – Arcydzieła symfoniki. Dwa genialne utwory, które od momentu swego powstania wzbudzają nieopisany entuzjazm słuchaczy na całym świecie. I Koncert b-moll Czajkowskiego wręcz przyćmił swą popularnością dwa pozostałe koncerty fortepianowe tego kompozytora, a o jego wartości przesądza zarówno wspaniała melodyka czarująca romantycznym liryzmem, przemieszanym z żywą, niespokojną rytmiką, jak i wirtuozowskie partie solowego instrumentu, porywające już od początkowych taktów. To wysoka poprzeczka dla wybitnych wykonawców, takich jak np. Adam Wodnicki, nazywany przez krytyków „fenomenalnym pianistą” i „muzyczną gwiazdą”. Artysta, znany naszej publiczności, niezmiennie olśniewa swą wrażliwością i talentem melomanów prestiżowych sal koncertowych.
I Symfonia f-moll Szostakowicza od razu wywindowała swego twórcę na szczyty popularności. Mimo że napisana została jako praca dyplomowa, jest rozpoznawalna przez indywidualny język muzyczny, typowy dla późniejszych dzieł największego symfonika XX w. Uwagę zwraca charakterystyczna rytmika z tanecznością i marszowością na czele oraz liczne nawiązania do tradycji muzyki rosyjskiej. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi Jacek Rogala.


ADAM WODNICKI
Koncertował jako solista na pięciu kontynentach. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, jak: Arundel Festival w Anglii, Les Rencontres Internationales Frederic Chopin w Nohant, w Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach, Festiwalu Pianistycznym w Szenyang i in. Dokonał licznych nagrań dla radia i telewizji, m. in. w Japonii, USA, Finlandii, Polsce, oraz płytowych dla firm Muza, Folkways, Wergo, Klavier, Centaur i Altarus – płyty z muzyką I. J. Paderewskiego zostały ocenione jako ”nagrania mistrza fortepianu”; płyta firmy Centaur (z wiolonczelistą Carterem Enyeart’em) Chicago Tribune uznała jako „jedno z najlepszych nagrań współczesnej muzyki kameralnej roku”, zaś Tria fortepianowe Roberta Muczyńskiego umieszczono na tzw. „Want List 2004”.
Ukończył krakowską Akademię Muzyczną w klasie profesora Jana Hoffmana, studiował również u Guido Agosti’ego w Sienie oraz u Gyorgy Seboka w Indiana University w Bloomington. Był trzykrotnie nagradzany, zarówno na krajowych konkursach Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jak i na VIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Pianista jest również cenionym pedagogiem: pracował w Akademii Muzycznej w Krakowie, w School of Music (University of Texas w Austin), od 1980 wykłada w University of North Texas College of Music w Denton. Juror międzynarodowych konkursów pianistycznych w Hong Kongu, Los Angeles, Kolumbii i in., prowadził również kursy mistrzowskie, m.in. w Central Conservatory w Pekinie, University of Pretoria w RPA. Od kilku lat jest dyrektorem Międzynarodowego Kursu Pianistycznego w Pradze (obecnie w Warnie). Jest redaktorem wykonawczym pierwszego wydania Dzieł wszystkich I. J. Paderewskiego, wydanego przez Musica Iagellonica w Krakowie.


JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.