7 czerwca, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
KANON POLIHYMNII


VILÉM VLČEK (Czechy) wiolonczela
laureat I nagrody 4. Międzynarodowego konkursu wiolonczelowego
im. Krzysztofa Pendereckiego
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
TOMASZ KWAPISZ dyrygent

JÓZEF ELSNER Uwertura do opery Andromeda
JOSEPH HAYDN Koncert na wiolonczelę i orkiestrę nr 1 C-dur, Hob.VIIb:1
PIOTR CZAJKOWSKI III Symfonia op. 29 Polska

kup bilet on-line

Jednoaktowa opera seria ''Andromeda'', do tekstu ''dramy lirycznej'' Ludwika Osińskiego pod tym samym tytułem, została napisana dla uczczenia przybycia Napoleona do Warszawy. Treść opery zawierała aluzje do wybawienia Andromedy-Polski przez bohaterskiego Perseusza-Napoleona. W XIX wieku operę kilkakrotnie wznawiano z racji okolicznościowych uroczystości narodowych, a uwerturę często wykonywano koncertowo. Koncert wiolonczelowy C-dur Joseph Haydn napisał w 1765 r. i zadedykował jednemu z najlepszych ówczesnych wirtuozów – Josephowi Weiglowi. Kompozycję charakteryzują liczne trudności wykonawcze. Utwór przez długi czas uchodził za zaginiony. Niecałe sto lat później nuty odnaleziono w Pradze, gdzie zdecydowano się na jego prezentację w ramach słynnego festiwalu muzycznego Praska Wiosna. Koncert wykona młody czeski wiolonczelista VILÉM VLČEK (Czechy) - laureat I nagrody 4. Międzynarodowego konkursu wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego. III Symfonia D-dur Piotra Czajkowskiego nie na darmo nosi podtytuł Polska, jakkolwiek określenie to w sposób szczególny dotyczy dopiero piątej i ostatniej części utworu. Jest to polonez, energiczny i pełen monarszego blasku, szczególnie bliski sercu każdego polskiego melomana. Świętokrzyskich Filharmoników poprowadzi młody dyrygent, kielczanin – Tomasz Kwapisz.


VILÉM VLČEK
Pierwsze lekcje gry na wiolonczeli pobierał w wieku 6 lat u Martina Skampy. W 2010 roku został przyjęty do Liceum Muzycznego w Pradze. Od 2018 roku studiuje w Akademii Muzycznej w Bazylei w klasie Danjulo Ishizaki. Oprócz studiów brał udział w różnych kursach mistrzowskich, m.in. u Fransa Helmersona, Stevena Isserlisa, Richarda Aarona, Marka Jerie, czy Alisy Weilerstein.
Vilem jest zwycięzcą konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. Konkurs Wiolonczelowy w Liezen (pierwsza nagroda 2010 i 2012), Talents for Europe (pierwsza nagroda 2010), Heran Cello Competition (pierwsza nagroda i zwycięzca klasyfikacji generalnej 2013), Konkurs Czeskiego Konserwatorium (laureat), Concertino Praga (laureat i nagroda EMCY 2015) oraz Konkursu Wiolonczelowego im. Jana Vychytila 2017).
Jako solista młody wiolonczelista występował już z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Czeskiej, Praską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną w Kownie, Nordtschechische Philharmonie, Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestrą Filharmonii Pilźnieńskiej i Orkiestrą Filharmonii Wirtembergii Reutlingen. Współpracował z dyrygentami: Jiri Belohlavek, Petr Altrichter, Wolfgang Emanuel Schmidt, Jiri Rozen i Nicolas Ellis, co zaprowadziło go do słynnych sal koncertowych, takich jak Wielka Sala Filharmonii nad Łabą, Sala Muzyki Kameralnej Filharmonii Berlińskiej, Rudolfinum Dvořák Hall i Victoria Hall. Od 2016 roku jest członkiem LGT Young Soloists. Vilém jest zdobywcą pierwszej nagrody oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie koncertu na 4. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.


TOMASZ KWAPISZ
Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Ostrowcu Świętokrzyskim w klasie fortepianu mgr Anny Chajskiej. Kontynuował naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie fortepianu mgr Artura Jaronia. Absolwent studiów drugiego stopnia na Wydziale Instrumentalnym w klasie fortepianu prof. dra hab. Janusza Skowrona. Ukończył studia pierwszego stopnia na kierunku dyrygentura w klasie prof. dra hab. Rafała Jacka Delekty, u którego kontynuuje naukę, będąc obecnie studentem drugiego roku studiów magisterskich.
Jako pianista z powodzeniem brał udział w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Ponadto czynnie uczestniczył w lekcjach mistrzowskich i kursach z m.in. Andrzejem Jasińskim, Danielem Blumenthalem, Pawłem Skrzypkiem i Joanną Kurpiowską. Poza wykonawstwem solowym jest aktywny jako akompaniator i kameralista, współpracujący chętnie z wokalistami, zespołami wokalnymi oraz chórami.
W trakcie studiów dyrygenckich – w latach 2019-2023 – pełnił funkcję przewodniczącego Koła Naukowego Studentów Dyrygentury AMKP. Brał udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. dra hab. Rafała Jacka Delekty, prof. AMKP dr hab. Łukasza Borowicza, prof. dra hab. Pawła Przytockiego, prof. Luisa Gorelika (Universidad Nacional de las Aretes w Buenos Aires/Argentyna), a także w warsztatach operowych organizowanych we współpracy z Operą Krakowską. Doskonalił również swój warsztat w ramach Letniej Akademii Muzycznej pod okiem prof. dra hab. Rafała Jacka Delekty. Współpracował z następującymi orkiestrami: Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą Symfoniczną AMKP w Krakowie oraz Orkiestrą Smyczkową AMKL we Wrocławiu.
Na IV Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego został laureatem Nagrody Specjalnej przyznawanej przez Orkiestrę Smyczkową AMKL we Wrocławiu.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

czerwiec 2024