7 maja 2021, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
KANON POLIHYMNII
JULIAN PAPROCKI klarnet
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JERZY SWOBODA dyrygent
C. M. WEBER I Koncert klarnetowy f-moll op. 73
F. MENDELSSOHN-BARTHOLDY III Symfonia a-moll Szkocka op. 56
Koncert na VOD
Wykup dostęp
Carl Maria von Weber (1786-1826) skomponował I Koncert klarnetowy f-moll op. 73 w 1811 roku i zadedykował klarneciście Heinrichowi Josephowi Baermannowi.
Dzieło jest poważne i dramatyczne, niemal operowe, ekspresyjne.
Składa się z trzech części: mocnego otwierającego Allegro, intensywnie ekspresyjnego centralnego Adagio i energicznego zamykającego Rondo Allegretto. Weber jest najwyraźniej mistrzem orkiestry romantycznej.
Koncert usłyszymy w interpretacji Juliana Paprockiego, klarnecisty Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie.
Symfonia Szkocka Feliksa Mendelssohna (1809-1849) zainspirowana została długą letnią podróżą po Szkocji w 1829 roku. Zrodzone wówczas pomysły dojrzewały całe lata, aż wreszcie w 1842 roku kompozytor ukończył dzieło, na którego kartach znajdziemy dźwiękową reminiscencję wizyty w zrujnowanej kaplicy pałacu w Edynburgu, echa skocznych ludowych melodii w wesołym scherzu, czy wzruszającą (domniemaną) „modlitwę królowej Marii Stuart” w cytacie z własnego opracowania Ave Maria.
Orkiestrą pokieruje Jerzy Swoboda, wielka osobowość świata muzycznego znakomity dyrygent, profesor sztuk muzycznych, który na koncie ma także przygodę z filmem.
JULIAN PAPROCKI
Klarnecista Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie oraz prowadzonego przez A. Bauera Chain Ensemble, zespołu wykonującego muzykę najnowszą.
Naukę gry na klarnecie rozpoczynał pod kierunkiem K. Zbijowskiego w Warszawie, stopień magistra sztuki uzyskał w klasie klarnetu A. Adamskiego w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Studiował także w Pôle Supérieur d’Enseignement Artistique w Paryżu (w klasach: klarnetu F. Héau, klarnetu basowego J.-M. Volty i kameralistyki P. Ferro) oraz muzykologię na Université Paris-Sorbonne. Obecnie rozwija swoje zainteresowania humanistyczne, studiując filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.
Współpracował z takimi orkiestrami, jak: Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Polska Filharmonia Kameralna, Orkiestra Miasta Tychy Aukso oraz Santander Orchestra, a na polu muzyki współczesnej z zespołami: Ensemble l'Itinéraire oraz Orkiestra Muzyki Nowej.
Jest wielokrotnym laureatem konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Stypendysta m.in.: Narodowego Centrum Kultury w programie „Młoda Polska” (2017) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012).
Swoje kompozycje i transkrypcje wydaje we Francji: Gérard Billaudot Éditeur oraz Klarthe Édition.
JERZY SWOBODA
Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Krzysztofa Missony. W latach 80. kierował Chórem Państwowej Filharmonii w Krakowie, był dyrygentem zespołu Capella Cracoviensis, Polskiej Orkiestry Kameralnej, orkiestry Sinfonia Varsovia, następnie dyrektorem Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju, dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach, dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze oraz Filharmonii Narodowej w Koszycach. Uczestniczył w pracach jury Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Dyrygował znakomitymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Koncertował w krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Korei, Meksyku, Japonii, na Tajwanie. Uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych. Zrealizował nagrania płytowe i archiwalne dla wytwórni fonograficznych w Polsce i za granicą. Płyta nagrana z orkiestrą Filharmonii Śląskiej i Zofią Kilanowicz (III Symfonia pieśni żałosnych H. M. Góreckiego) została płytą roku 1994 i otrzymała nagrodę Fryderyk. Za prawykonanie Koncertu fortepianowego S. Kisielewskiego z Markiem Drewnowskim jako solistą podczas Warszawskiej Jesieni w 1991 otrzymał nagrodę SPAM. Był muzycznym konsultantem filmu z udziałem W. Lutosławskiego w reżyserii K. Zanussiego. Profesor sztuk muzycznych; jest pedagogiem Akademii im. J. Długosza w Częstochowie.
strona główna
Maj 2021
|