7 lutego, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
KONCERT SYMFONICZNY
WIECZÓR KLASYKÓW
DANIEL SCHIMMER (Niemcy) waltornia
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
CZESŁAW GRABOWSKI dyrygent
Wolfgang Amadeusz Mozart – Uwertura do opery Łaskawość Tytusa
Francesco Antonio Rosetti – Koncert waltorniowy d-moll
Ludwig van Beethoven – I Symfonia op. 21
kup bilet on-line
W efektownym programie zaplanowane są trzy utwory znakomitych klasyków – Mozarta, Beethovena i Rosettiego. „Szekspir opery” – tak również nazywano Wolfganga Amadeusza Mozarta, twórcę ponad 20 dzieł scenicznych, z których znakomita większość do dzisiaj króluje na światowych scenach. Mozartowskie uwertury natomiast od dawna zajmują zasłużone miejsce w repertuarze symfonicznych koncertów jako samodzielne utwory. Jednym z nich jest Uwertura do opery Łaskawość Tytusa, ceniona dziś nie tylko z powodu wspaniałej orkiestracji, ale także za ponadczasowe przesłanie i prezentowane tu wartości „mądrości i łagodności władzy” przedkładającej ludzką wrażliwość nad racje polityczne. Współczesny Mozartowi, czeski kompozytor i kontrabasista - tworzący w idiomie klasycznym z elementami barokowymi - ma w swoim kompozytorskim dorobku bardzo ciekawy Koncert waltorniowy d-moll, który w jego czasach były niemal tak popularny, jak mozartowskie symfonie. Usłyszymy go w interpretacji zwycięzcy 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka – Daniela Schimmera. Po przerwie zabrzmi I Symfonia C-dur Ludwig van Beethovena. Choć dzieło wykazuje wyraźne wpływy Symfonii 97 Haydna i Symfonii Jowiszowej Mozarta, to jednak wiele epizodów I Symfonii przemawia mocnym i czystym głosem przyszłego autora Eroiki czy też Symfonii Piątej, Siódmej oraz Dziewiątej. Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Czesław Grabowski.
Daniel Schimmer
Daniel Nils Schimmer urodził się 23.09.2000 r. w Dreźnie. Syn dziennikarza i hydrologa,
pierwsze lekcje gry na waltorni otrzymał w wieku 5 lat od Andreasa Rotha w Konserwatorium
Heinricha Schütza w Dreźnie. Jako solista zdobył 1. nagrodę w krajowym konkursie Jugend
Musiziert z maksymalną liczbą punktów oraz 2. nagrodę w saksońskim konkursie EnviaM. W
2016 roku Daniel zmienił Andreasa Rotha na Dietricha Schläta (Orkiestra Filharmonii
Drezdeńskiej). Od tego czasu otrzymał również więcej lekcji od takich profesorów jak Thomas
Hauschild, Froydis Ree Wekre, Michael Höltzel i Jörg Brückner.
W 2016 roku Daniel został młodszym studentem u profesora Brücknera, z którym rozpoczął
studia muzyczne w Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar po ukończeniu szkoły średniej w
2018 roku. Od tego czasu jego droga prowadziła go do renomowanych orkiestr młodzieżowych,
takich jak Gustav Mahler Youth Orchestra, Baltic Sea Philharmonic i Junge deutsche
Philharmonie, z którymi występował w takich miejscach jak Elbphilharmonie Hamburg, Berlin
Philharmonie, Dresden Kulturpalast, Vienna Musikverein i na festiwalu w Salzburgu.
W sezonie 2021/22 był stażystą w "Mainfrankentheater Würzburg" i grał z takimi orkiestrami jak
Filharmonia w Jenie czy Teatr w Erfurcie. W marcu 2023 roku miał już okazję wykonać Koncert
na cztery rogi i orkiestrę Roberta Schumanna jako solista u boku znanego solisty rogu
Filharmonii Berlińskiej Stefana Dohra i Junge deutsche Philharmonie w salach takich jak
Elbphilharmonie Hamburg, Filharmonia Berlińska czy Filharmonia Kolońska. Od stycznia 2023 r
. Daniel Schimmer był stażystą wysokiego rogu w "Staatstheater Braunschweig", a od września
2023 r. dołączy do wysoko cenionej Akademii Orkiestry Mendelssohna przy Orkiestrze
Gewandhaus w Lipsku.
Czesław Grabowski
Dyrygent, kompozytor, pedagog. Urodzony w 1946 roku w Sosnowcu. Tutaj rozpoczął swoją edukację i działalność muzyczną. W roku 1973 ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w PWSM w Katowicach w klasie kompozycji prof. B. Woytowicza. Wielkie znaczenie w jego dalszej muzycznej działalności miała praca w Operze Śląskiej, w PWSM w Katowicach, w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Śląsk” – jako kierownik artystyczny, czy też w Filharmonii Zabrzańskiej – na stanowisku dyrygenta.
Po ukończeniu studiów dyrygenckich w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. J. Hawela, w roku 1986 rozpoczął pracę w Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego, którą to funkcję pełnił do sierpnia 2021 r. Był organizatorem i dyrektorem wielu dorocznych imprez muzycznych: Międzynarodowych Spotkań Muzycznych „Wschód-Zachód”, Dni Muzyki nad Odrą, Festiwalu Smyczkowego „Mistrzowie polskiej wiolinistyki”. Należał do inicjatorów budowy w Zielonej Górze nowej sali koncertowej – Międzynarodowego Centrum Muzycznego „Wschód-Zachód”.
Od roku 2004 związany jest jako pedagog z obecną Akademią Sztuki w Szczecinie, w której – po uzyskaniu w 2011 r. tytułu profesora sztuk muzycznych – zatrudniony jest na stanowisku profesora zwyczajnego. W latach 2009-2012 był głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Radia i Telewizji Republiki Białoruś dokonując z nią wielu nagrań – w tym kompozytorów polskich. Jako kompozytor jest autorem wielu utworów oratoryjnych, symfonicznych, kameralnych i chóralnych, wykonywanych tak w kraju jak i za granicą. W swoim bogatym repertuarze dyrygenckim posiada utwory oratoryjne, symfoniczne, operowe od baroku do współczesności jak również utwory popularne i rozrywkowe. Dokonał wielu nagrań płytowych.
Jako dyrygent współpracuje z najwybitniejszymi solistami polskimi i zagranicznymi.
Koncertował m.in. w Albanii, Danii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, na Ukrainie, Białorusi i we Włoszech. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Zasłużony dla woj. katowickiego, zielonogórskiego i lubuskiego, Zasłużony dla Muzyki Polskiej, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Srebrnym i Złotym Medalem „Gloria Artis”, Złotym Medalem Prezydenta Miasta Zielonej Góry. Honorowy Obywatel Łagowa, Honorowy Obywatel Miasta Zielona Góra.
.
strona główna
luty 2025
|