Dzisiejszy Kanon Polihymnii wyznaczają trzy utwory. Klasyczne – Divertimento D-dur W. A. Mozarta oraz Symfonia nr 101 D-dur Zegarowa J. Haydna, a także Koncert skrzypcowy Nabożeństwa majowe (po raz pierwszy wykonywane w Kielcach) Janusza Stalmierskiego – kompozytora ur. w 1959 roku, profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dzieła te posiadają charakterystyczne cechy, za które szczególnie kochają je słuchacze, i które powodują natychmiastową rozpoznawalność kompozycji: rokokowy wdzięk Divertimenta, odmierzana staccato przez rytm instrumentów dętych Symfonia Zegarowa (głównie w części drugiej, od której wzięła nazwę) oraz kontemplacyjne poprzez litanijny bieg muzyki Nabożeństwa majowe. Solistką będzie Patrycja Piekutowska, skrzypaczka, nagrodzona muzycznym Oskarem – MIDEM Classical przyznawanym w Cannes, na swym koncie zanotowała ponad 600 występów w 60 krajach świata.
Koncert poprowadzi Piotr Sułkowski – zaprzyjaźniony z nami od dawna dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie.



PATRYCJA PIEKUTOWSKA
Koncertuje na całym świecie od 17 lat. Dotychczas zagrała ponad 600 koncertów w 32 krajach. Posiada tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych i jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie. Występowała m.in. w Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku, Teatro Colon w Buenos Aires, Teatro Guaíra w Kurytybie, National Center for the Performing Arts w Pekinie, w filharmoniach w Santiago de Chile, Bukareszcie, Montevideo, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Pekinie, Wuhan, Tianjin, Hamburgu, Kijowie i wielu innych. Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie prof. Tadeusza Gadziny oraz mistrzowskie studia podyplomowe w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie prof. Igora Ojstracha z dyplomem „Grand Distinction”. Nagrała 9 płyt, w tym 6 z muzyką polską głównie XX w. Płyty ze wszystkimi dziełami na skrzypce i fortepian K. Pendereckiego, Muzyka polska XX wieku i Capriccio na skrzypce i orkiestrę symfoniczną K. Pendereckiego otrzymały w Luxemburgu prestiżowe nagrody fonograficzne „Pizzicato Supersonic Award”. W 2008 artystka, jako pierwsza polska skrzypaczka, otrzymała MIDEM Classical Award przyznaną w Cannes za płytę z muzyką Pendereckiego, nagrodzoną w Belgii, Hiszpanii i we Włoszech. Ostatnio nagrała z Orkiestrą Symfoniczna AM w Poznaniu pod dyrekcją J. Chrenowicza Nabożeństwa majowe J. Stalmierskiego. Od pięciu lat wykonuje autorski projekt - recital na skrzypce solo Od Bacha do Pendereckiego, prezentowany . w Moskwie, Bukareszcie, Nowym Jorku, Madrycie, Pekinie, jak również podczas tournée w Boliwii, Ekwadorze i Peru. Zapraszana jest jako pedagog na kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą. Od 2012 prowadzi klasę skrzypiec na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie. Zasiadała również w jury konkursów skrzypcowych w Polsce i za granicą.


PIOTR SUŁKOWSKI
Dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie, pierwszy gościnny dyrygent Signature Symphony Orchestra Tulsa OK (USA), pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Barbakan, współtwórca Krakowskiej Opery Kameralnej. Pracował także jako zastępca dyrektora Chóru Polskiego Radia w Krakowie. Doktor sztuki muzycznej. Dyrygent POSM im. F. Chopina w Krakowie, z którą we Francji realizował programy edukacyjne dla francuskiej młodzieży. Zajmuje się pracą dydaktyczną na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę dyrygentury. Posiada ogromne doświadczenie operowe, zdobyte m.in. podczas pracy w Operze Krakowskiej jako dyrektor artystyczny oraz w Opera Wildwood Festival AR (USA) jako dyrektor muzyczny. Przygotował wiele premier operowych, w tym premierę Carmen G. Bizeta wraz z Orquesta Sinfonica de Navarra w Pampelunie (Hiszpania) na zaproszenie Coro Premier Ensamble De La A.G.A.O, zrealizował międzynarodowy projekt operowy Fidelio - ofiarom holokaustu L. van Beethovena. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbył podróż koncertową do Hiszpanii, gdzie w Bilbao i w Pampelunie pod jego kierownictwem przygotowano spektakle Toski G. Pucciniego. Na swoim koncie ma również nagranie z muzyką B. Chajdeckiego do serialu historycznego Czas honoru.
W 2012 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powołała artystę w skład Rady Programowej Radia Olsztyn. Otrzymał m.in. Statuetkę św. Jakuba – nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyn (wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej), tytuł i statuetkę Osobowość Warmii i Mazur w kategorii kultura, zaś prowadzona przez P. Sułkowskiego Filharmonia otrzymała Laur „Najlepszym z Najlepszych” za sukcesy i osiągnięcia na skalę ogólnopolską i międzynarodową za promocję Warmii i Mazur w 2013.





powrót do strony głównej