6 marca, piątek, g. 19.00, sala koncertowa
KONCERT NA DZIEŃ KOBIET
NIE TYLKO BEATRYCZE
AXOUM DUO w składzie:
ELWIRA ŚLĄZAK i GABRIEL COLLET (Francja) marimby
ANNA IWASIUTA-DUDEK recytacja
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MARTYNA SZYMCZAK dyrygent
F. NOWOWIEJSKI Poemat symfoniczny Beatrice op. 17 nr 1
W. SZYMBORSKA Rozmowa z kamieniem, wiersz
G. COLLET Rozmowa z kamieniem, koncert na dwie marimby i orkiestrę
(inspirowany poezją Wisławy Szymborskiej) (Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
J. SIBELIUS Valse triste op. 44 nr 1
P. CZAJKOWSKI Uwertura-fantazja b-moll Romeo i Julia
Koncert współorganizowany i współfinansowany
w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Dyrygent– rezydent".
Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga
w sezonie 2019/2020 jest Martyna Szymczak.
Filharmonia uczestniczy w programie
„filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”,
organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN
kup bilet on-line
NIEZWYKŁY KONCERT NA ŚWIĘTO PAŃ!
Z „CZUŁYM” PROGRAMEM I ŚWIATOWEJ SŁAWY ARTYSTAMI.
Axoum Duo to dwoje perkusistów, świetnie wykształconych, znanych i cenionych w muzycznym świecie, którzy grać będą na dwóch marimbach – rzadko spotykany skład. A w ich wykonaniu usłyszymy koncert na dwie marimby i orkiestrę inspirowany przepięknym wierszem Wisławy Szymborskiej (Pukam do drzwi kamienia – to ja. wpuść mnie) – o którym to koncercie tak pisano w Muzyce 21:
…”brawurowe wykonanie przez dwójkę marimbistów zjawiskowego dzieła. Muzyka jakby rodem z filmu, pełna ciągłych zmian nastrojów, w której nieustający dialog solistów z orkiestrą zachwyca. Utwór składa się z trzech części, ta ostatnia została poprzedzona
fantastycznym występem duetu, którzy zademonstrowali publiczności, jak znakomicie opanowali grę na marimbie”.
Sam wiersz Rozmowa z kamieniem (Pukam do drzwi kamienia – to ja. wpuść mnie) usłyszymy w interpretacji Anny Iwasiuty-Dudek - aktorki współpracującej z teatrami dramatycznymi i muzycznymi (w Kielcach można ją zobaczyć m.in. w monodramie Bóg jest kobietą o jednej piersi).
Valse triste od czasu prapremiery w 1904 roku stał się natychmiastowym hitem i jest jednym z najbardziej charakterystycznych dzieł fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa. Utwór często wykorzystywany w filmach, towarzyszący medalistce w zawodach gimnastycznych podczas Igrzysk Olimpijskich 2016, także włączany do repertuaru znanych artystów ze względu na przejmującą muzykę.
A skoro Nie tylko Beatryczne to musi być również Romeo i Julia czyli Uwertura-fantazja oparta na motywach szekspirowskiego dramatu, skomponowana przez Piotra Czajkowskiego.
Samej Beatrycze Feliksa Nowowiejskiego rozpoczynającej koncert również nie sposób się oprzeć. Utrzymana w romantycznej stylistyce skrzy się migotliwymi dźwiękami harfy i sekcji perkusji.
Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej dyrygować będzie Martyna Szymczak – nasz „dyrygent – rezydent” w ramach programu Muzyki i Tańca.
AXOUM DUO – jeden z niewielu na świecie duetów na dwie marimby. Założony w 2001 w Paryżu przez perkusistów – Elwirę Ślązak i Gabriela Colleta. Duet prezentuje własne kompozycje i aranżacje standardów światowych. Dokonuje wielu prawykonań utworów najnowszych, w tym również utworów specjalnie im dedykowanych. Tworzy muzykę do filmów oraz współpracuje z artystami różnych dziedzin sztuki. Ich recitale i nagrania były kilkakrotnie emitowane przez radia europejskie, tj. Musiques 3, Radio Bartok, Polskie Radio. Artyści zasiadają w jury konkursów międzynarodowych, są wykładowcami na kursach mistrzowskich, pomysłodawcami i organizatorami Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich Marimby „International Axoum Marimba Academy” w Radziejowicach. Absolwenci Konserwatoriów Muzycznych w Paryżu, Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli oraz studiów podyplomowych w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Antwerpii (ukończonych z najwyższymi wyróżnieniami). Laureaci nagród w Brukseli i Londynie oraz VII i VIII Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Axoum Duo należy do grona Yamaha Artist.
ANNA IWASIUTA-DUDEK
Aktorka, pedagog teatralny i pedagog tańca, autorka tekstów, dramaturg. Pracowała m.in. w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni oraz Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu. Współpracuje z teatrami dramatycznymi i muzycznymi oraz licznymi instytucjami kulturalnymi i oświatowymi. Autorka bajek terapeutycznych, tekstów dramatycznych oraz serii audiobooków w ramach projektu popularyzującego baśnie narodów świata. Prowadzi warsztaty teatralne, taneczne, arteterapeutyczne, tworzenia lalek oraz pracy z ciałem i głosem dedykowane konkretnym grupom odbiorców ( kobiety, środowiska onkologiczne, grupy wysokiego ryzyka i osoby niepełnosprawne). Działalność edukacyjną bardzo często prowadzi w oparciu o autorski program ŚWIADOMOŚĆ / UWAŻNOŚĆ/ OBECNOŚĆ. Autorka monodramu Bóg jest kobietą o jednej piersi.
MARTYNA SZYMCZAK
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Marka Pijarowskiego. W trakcie studiów współpracowała jako asystent dyrygenta m.in.: z Agnieszką Duczmal czy Michałem Klauzą. Na roku dyplomowym została zaproszona przez Filharmonię Zielonogórską do udziału w Międzynarodowym Forum Młodych Dyrygentów. Debiutowała na scenie Filharmonii Narodowej w 2018, prowadząc Koncert Symfoniczny Dyplomantów UMFC z Orkiestrą FN. Uczestniczyła m. in. w V Międzynarodowych Kursach Dyrygenckich w Krakowie prowadzonych przez Rafała Jacka Delektę oraz w warsztatach operowych z Carlo Montanaro organizowanych przez Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Po ukończeniu studiów związała się z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie jako dyrygent-asystent, gdzie bierze udział w przygotowaniu premier operowych i baletowych, pracując m. in. z Grzegorzem Nowakiem. Poza klasycznym repertuarem symfoniczno-operowym interesuje się także wykonawstwem muzyki współczesnej. Dyrygowała takimi zespołami, jak: Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Akademii Beethovenovskiej, Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
strona główna
Marzec 2020
|