6 lutego 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa
ECHA ROMANTYZMU
MIKOŁAJ WARSZYŃSKI /Kanada/ fortepian
ZUZANA ŠIMURDOVÁ /Czechy, Kanada/ fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
Z. BAGIŃSKI Uwertura na orkiestrę symfoniczną (prawykonanie)
F. POULENC Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę d-moll
M. KARŁOWICZ Odwieczne pieśni op. 10
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
Filharmonia Świętokrzyska zamówiła dzieło muzyczne w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a celem tegoż przedsięwzięcia jest – najogólniej rzecz ujmując – „wspieranie twórczości muzycznej”. Tym sposobem powstał utwór Zbigniewa Bagińskiego (rocznik 1949), artysty, którego kompozycje są stale obecne na estradach w kraju i poza jego granicami. Nasze spotkanie otworzy zatem prawykonanie Uwertury na orkiestrę symfoniczną. Jak twierdzi autor – „jest to kolejne dzieło, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością, zadawalając gusty stałych bywalców koncertów filharmonicznych”.
Francis Poulenc, przyjąwszy zamówienie od mecenaski sztuki księżnej de Polignac, napisał Koncert d-moll na dwa fortepiany i orkiestrę. Jego premiera miała miejsce w roku 1932 w Wenecji. Utwór cieszy się do dzisiaj wielkim powodzeniem wśród melomanów, jest bowiem „wesoły i nieskomplikowany”, jak rekomendował sam twórca. Dzieło poznamy w interpretacji znanego już w Kielcach duetu z Kanady (prywatnie: małżeństwa) – Zuzanny Šimurdowej, artystki pochodzącej z Czech oraz Mikołaja Warszyńskiego, gdańszczanina z urodzenia. Oboje pianiści odebrali świetne wykształcenie i są laureatami prestiżowych nagród w międzynarodowych konkursach. Oprócz tego zajmują się pedagogiką, m.in. od 2013 wykładają na Uniwersytecie Katolickim w Daegu w Korei Płd., prowadzą również kursy mistrzowskie.
Na zakończenie koncertu usłyszymy Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza – jeden z najznakomitszych utworów przedwcześnie zmarłego kompozytora, przedstawiciela późnego romantyzmu, ale i taternika z zamiłowania, fotografika, publicysty. Trzy części dzieła, naznaczone młodopolską melancholią, łączy „temat odwieczności”, o czym informują już tytuły: Pieśń o wiekuistej tęsknocie, Pieśń o miłości i o śmierci, Pieśń o wszechbycie.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi szef – Jacek Rogala.
MIKOŁAJ WARSZYŃSKI
Urodził się w Gdańsku. Jako czteroletni chłopiec wyemigrował z rodzicami do Kanady. W 2000 ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne na Uniwersytecie Albertańskim w Edmonton. Naukę kontynuował w Konserwatorium w Rotterdamie oraz na Université de Montréal.(studia magisterskie i doktoranckie). Był laureatem wielu nagród, m.in. otrzymał: złoty medal na Festiwalu Muzycznym w Royaume w Quebec, nagrodę w postaci fortepianu Sautera od Narodowej Fundacji Instrumentów w Amsterdamie oraz stypendium od Fundacji Towarzystwa Kultury w Quebec na studia doktoranckie na temat twórczości Karola Szymanowskiego.
Oprócz kariery pianistycznej artysta prowadzi działalność pedagogiczną: jest profesorem klasy fortepianu na Uniwersytecie Katolickim w Daegu w Korei Płd., w okresie letnim uczy na kursach mistrzowskich w Międzynarodowej Akademii Muzycznej Opus74 we Flaine w Alpach Francuskich. Prowadził wykłady w Polsce, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Koncertował w Korei, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Polsce, w Czechach (na Festiwalu Janáček Hukvaldy) we Włoszech oraz wielokrotnie we Francji (jako laureat rezydencji artystycznej w Cité Internationale des Arts w Paryżu). W Kanadzie występował w prestiżowym Place des Arts w Montrealu, a także z orkiestrami symfonicznymi w Edmonton i w Red Deer. Z okazji obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Chopina Mikołaj Warszyński odbył tournée, między innymi z Koncertem f-moll w wersji kameralnej.
Artysta ma na koncie nagrania płyt, a jego najnowszy krążek z utworami Haydna, Liszta, Szymanowskiego i Chopina został wydany przez francuską firmę Anima Records.
ZUZANA ŠIMURDOVÁ
Urodziła się w Czechach w Ostrawie, gdzie jej pradziadek Eduard Marhula, uczeń Leosa Janaczka, założył pierwszą szkołę muzyczną, która teraz nosi jego imię. Jest absolwentką Konserwatorium Muzycznego im. L. Janaczka w Ostrawie, Akademii Muzycznej im. L. Janaczka (JAM) w Brnie, Université de Montréal, (Canada) oraz Concordia University w Montrealu. Uzyskała także stypendium Socrates / Erasmus na dalsze studia w Wielkiej Brytanii w Royal Northern College of Music, stypendium na rezydencję artystyczną w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Banff (Banff Centre for the Arts) w Kanadzie oraz stypendium Aschberga przyznane jej przez UNESCO (Paryż). W 2011 wyjechała na tournée po USA i wystąpiła w Carnegie Hall jako laureatka chopinowskiej nagrody międzynarodowego konkursu IBLA. Na Międzynarodowym Angielsko-Czeskim Konkursie Muzycznym w Londynie otrzymała I nagrodę i nagrodę im. J. Seidlera. Występowała jako solistka z Orkiestrą Morawskiej Filharmonii w Brnie, z Orkiestrą „Leeds University Union" w Wielkiej Brytanii, z Orkiestrą „Symphonique de l'isle Montréal". Nagrała dwie płyty dla kanadyjskich wytwórni płytowych (jedna dedykowana Chopinowi, wydana w 2011). Koncertowała solo i w duecie wraz z mężem – Mikołajem Warszyńskim w Kanadzie, Polsce, we Włoszech, Francji, Austrii, Czechach i Korei Płd. Od marca 2013 małżeńska para otrzymała stanowiska profesorów na wydziale fortepianu na Uniwersytecie Katolickim w Daegu w Korei Południowej.
powrót do strony głównej
|